Постійно хочеться щось жувати, навіть якщо перед тим вже був повноцінний прийом їжі? Потяг до їжі сприймають як нешкідливе почуття. Адже всі ми любимо щось перехопити: снеки, солоденьке, кілька канапок тощо.
Натомість стійке бажання щось з’їсти викликає безліч несприятливих наслідків, зокрема психологічні, наприклад, емоційний стрес, та фізичні. Серед них діабет, ожиріння та порушення обміну речовин.
Це явище має доволі просте науково обґрунтоване, яке пропонує не менш простий засіб боротьби з ним. Головний секрет — знати більше про рівень глюкози в крові. Як це пов’язано — розповіли в Psychology Today.
Чому нам постійно хочеться їсти та до чого тут глюкоза
Без глюкози в крові, яку простіше називають цукром у крові, немає життя. Вона настільки важлива для життя, що наше тіло може виробляти її за відсутності їжі. Цей процес називається глюконеогенезом.
Через глюконеогенез люди можуть жити без їжі днями або навіть тижнями, зберігаючи при цьому нормальний рівень глюкози в крові.
Потрібна кількість глюкози в крові підтримує роботу метаболічного двигуна. Але занадто мала (гіпоглікемія) або занадто велика (гіперглікемія або діабет у хронічній формі) кількість глюкози швидко стає небезпечною.
Хоча багато людей чули про високий рівень глюкози в крові в контексті переддіабету або діабету, менше знають про варіабельність рівня глюкози в крові.
Дослідження все більше показують, що варіабельність рівня глюкози в крові може спричинити симптоми тяги до їжі навіть у людей зі здоровим середнім рівнем глюкози в крові.
Щоб зрозуміти варіабельність рівня глюкози в крові, розберімо такий приклад.
Уявімо двох гіпотетичних людей, які снідають. Кожна людина має здоровий вихідний рівень глюкози в крові 100 мг/дл перед прийомом їжі.
Однак у першої людини спостерігається лише невелике підвищення рівня глюкози в крові після їжі та повернення до базового рівня через 60-90 хвилин.
Це приклад низької варіабельності глюкози в крові. Таке явище сприяє стабільному настрою, рівню енергії та хорошій когнітивній функції. Ця людина також навряд чи відчуватиме тягу до їжі з такою мінливістю рівня глюкози в крові.
А от у другої людини варіативність рівня глюкози навпаки висока. Рівень глюкози в крові після їди значно зріс, а через 60-90 хвилин показник впав нижче базового.
Згідно з дослідженнями, людина з такою мінливістю рівня глюкози в крові набагато частіше відчуває тягу до їжі, втому та негативний вплив.
Як перевірити свій рівень глюкози у крові
Питання полягає в тому, як дізнатися, до якого типу належиш саме ти? Для цього у 2015 провели спеціальне дослідження. До нього більшість людей вважали, що реакцію рівня глюкози в крові на їжу можна точно передбачити за допомогою глікемічного індексу.
Глікемічний індекс — це показник, що демонструє, наскільки швидко споживання кожного окремого продукту змінює рівень глюкози у крові.
Однак він є точним лише тоді, коли він усереднений для багатьох людей. Але той самий індекс може бути напрочуд неточним для окремих осіб.
Дослідники використовували технологію під назвою безперервний моніторинг рівня глюкози для вивчення індивідуальних реакцій на їжу. Зараз ми знаємо цей пристрій як глюкометр.
Тоді вони дійшли висновку, що показники всіх людей дуже відрізняються один від одних. Наприклад, хтось міг з’їсти солодку кашу або морозиво і продемонструвати мінімальне підвищення рівня глюкози в крові.
Тим часом інші могли їсти звичайну вівсянку та спостерігати значні стрибки рівня глюкози. Без використання цієї технології було майже неможливо дізнатися, як змінювався рівень глюкози залежно від їжі, яку люди вживали.
Але, як показало подальше дослідження, рівень енергії, емоції та тяга до їжі є важливими підказками про те, що відбувається всередині нашої метаболічної системи.
Якщо тяги до їжі немає, тоді, найімовірніше, рівень глюкози не впав занадто сильно і перебуває на достатньому рівні. Але якщо навпаки, можливо, варто замислитися над детальнішою діагностикою.
Тепер глюкометр можна придбати у будь-якій аптеці та вимірювати показник глюкози у крові. Людина, яка бореться з тягою до їжі, тепер, ймовірно, навіть може збирати його показники протягом певного часу для подальшого лікування.
Цей підхід може виявити раніше невидимі, але потужні зв’язки між вибором їжі, режимом харчування, реакцією на рівень глюкози в крові та симптомами тяги до їжі.
А ще цей підхід може визначити персоналізовані зміни, які можуть зменшити частоту та інтенсивність тяги до їжі для багатьох людей.
Іноді причиною переїдання є емоційний голод. Ми розповідали, що це таке та чому виникає.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.