Сірководень — це безбарвний газ, що має характерний запах тухлих яєць, який може становити серйозну загрозу для людського здоров’я та навколишнього середовища.
Важливо вміти правильно розпізнати цей хімічний елемент, аби вчасно запобігти його впливу на твій організм. Тож детальніше про те, чим небезпечний сірководень та як запобігти отруєнню цією речовиною, розповіли у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
Чим небезпечний сірководень
Сірководень — це речовина, з якою люди можуть зустрічатися досить часто у повсякденному житті. І попри те, що цей газ має дуже виразний і стійкий запах, схожий на запах тухлих яєць, людський організм швидко адаптується до нього. Як наслідок, це призводить до зниження здатності відчувати його присутність. Саме ця властивість робить сірководень особливо небезпечним.
Цей газ є частим супутником в процесі очищення стічних вод і, оскільки він важчий за повітря, має тенденцію накопичуватися в низинах, канавах, ущелинах, ямах та навіть у колодязі або підвалі.
Найбільш характерна риса сірководню — його запах тухлих яєць, що виникає внаслідок гниття білка. Цей запах неможливо сплутати.
Та навіть незначне отруєння сірководнем може призвести до серйозних наслідків. Найбільше страждають від цієї речовини дихальна система та органи зору.
Неналежна реакція на отруєння сірководнем може спричинити розвиток захворювань, як мінімум таких як бронхіт і зниження гостроти зору. Отруєння сірководнем можна визначити за такими симптомами як печіння в очах, подразнення дихальних шляхів, кашель, чхання, а у важких випадках — втрату свідомості.
Що робити при отруєнні сірководнем
Якщо ти виявив(-ла), що людина отруїлася сірководнем, важливо дотримуватися таких дій:
- Вивести потерпілого на свіже повітря.
- Промити шкіру, слизові оболонки та очі водою або 2% розчином борної кислоти протягом щонайменше 15 хвилин.
- Закрапай в очі 30% альбуцид по дві-три краплі.
- Нанеси на ніс оливкову або вазелінову олію.
- Дай потерпілому пити багато води або молока.
- У випадку спазму голосових щілин, необхідно зігріти шию, зробити теплі ванночки та провести інгаляцію.
Що робити, якщо відчуваєш запах сірководню
При виявленні запаху сірководню необхідно вжити наступні заходи:
- Негайно покинь місце чи район, де відчувається запах. Рухатися потрібно у напрямку, який є перпендикулярним до напрямку вітру.
- Забезпеч захист дихальних шляхів, використовуючи газову маску або саморобний захист. Це може бути ватно-марлева пов’язка, рушник або інша бавовняна тканина, що складена в декілька шарів. Змочи її 2% розчином лимонної або оцтової кислоти, або просто водою.
- Не забувай про допомогу дітям, особам з інвалідністю та літнім людям, яким може бути складніше самостійно покинути небезпечну зону.
- Зачини всі вікна, вентиляції та двері в приміщенні, щоб запобігти проникненню сірководню. Також бажано використовувати тканину, змочену в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту, для додаткового захисту віконних і дверних отворів.
Раніше ми розповідали, що робити у разі отруєння азотною кислотою та як вберегти своє життя.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.