Тіло памʼятає біль: що відомо про нові причини появи ендометріозу

Анастасія Жиденко редакторка сайту
ендометріоз

Ендометріоз — одне з найпоширеніших гінекологічних захворювань, яке досі залишається складним для діагностики та лікування. Нове дослідження дає підстави стверджувати, що причини цієї патології значно глибші, ніж здавалось раніше.

Особливості ендометріозу

Ендометріоз — це хвороба, при якій тканина, схожа на ендометрій (внутрішній шар матки), з’являється там, де її бути не повинно: на яєчниках, у кишківник, в сечовому міхурі. Це спричиняє хронічний запальний процес, болісні місячні, проблеми з травленням, а іноді й безпліддя. У світі з ним живе близько 190 млн жінок.

Але попри поширеність, причини захворювання досі остаточно не з’ясовані. І ось — науковці починають шукати відповідь у найменш очевидному місці: у психіці жінок.

Які головні причини виникнення ендометріозу

Дослідження, опубліковане у JAMA Psychiatry у лютому 2025 року, встановило зв’язок між перенесеними психологічними травмами й розвитком ендометріозу. Проаналізувавши дані понад 500 тис. жінок, дослідники виявили: ті, хто пережив насильство, серйозні хвороби або втрати, мають вищий ризик появи захворювання.

Зокрема, жінки з діагнозом ендометріоз частіше розповідали про:

  • сексуальне насильство в дорослому віці.
  • фізичне та емоційне насильство у дитинстві.
  • досвід загрозливих життю подій або втрат.

Як саме травма впливає на тіло

Науковці вважають, що хронічний стрес, пов’язаний з травмою, запускає в організмі запальні процеси та порушення гормонального фону. Зростає рівень кортизолу, знижується ефективність імунної системи — і це створює ідеальні умови для розвитку ендометріозу.

Мало того, дослідження вказують на можливі епігенетичні зміни — тобто зміну активності генів під впливом травматичного досвіду. Це означає, що навіть без поганих генів, досвід може сам по собі запустити патологічні процеси.

До того ж, генетичні фактори та травма діють незалежно один від одного, але можуть підсилювати ризик у комплексі. Іншими словами, навіть якщо жінка не має спадкової схильності до хвороби, сильна психологічна травма здатна спричинити її появу.

Інші чинники, що впливають на появу хвороби

Проте за даними ISIDA, існують і загальні причини виникнення ендометріозу. Серед них ретроградна менструація (коли частинки ендометрію потрапляють в інші тканини органів), генетична схильність (якщо хвороба є у близьких родичів) та метаплазія (переродження клітин у патологічні).

Також читай, чи можна розпрощатися з молочницею назавжди. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Здоров'я