Торік Національна служба здоров’я України провела плановий моніторинг 16 медичних закладів, які надають послуги за пакетом Медична допомога при гострому мозковому інсульті, та виявила низку порушень у кожній із лікарень.
У НСЗУ наголосили, що не тільки оплачують медичні послуги, а й перевіряють, чи дійсно пацієнти отримують допомогу в повному обсязі.
Оскільки серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті в Україні, у 2024 році вирішили особливо ретельно перевірити саме ті лікарні, які лікують пацієнтів з інсультом. Розповідаємо, що показала перевірка.
Перевірка лікарень, що надають допомогу при інсульті: які результати
У всіх 16 перевірених лікарнях зафіксували порушення умов договору з НСЗУ. Для 12 з них розробили плани усунення порушень — для їхнього розвитку, а не покарання.
У службі радять всім керівникам медзакладів (навіть тим, які не проходили моніторинг), ознайомитися з цими планами та попередити помилки. Знайти їх можна за посиланням.
Три медичні заклади повністю не відповідали умовам договору, тому після моніторингу добровільно відмовились від договору. Серед них:
- Київська міська клінічна лікарня №9;
- Слобожанська центральна лікарня;
- Надвірнянська центральна районна лікарня.
Моніторингова група зафіксувала в цих закладах відсутність необхідного обладнання, брак лікарів та відсутність своєчасної діагностики та лікування.
Лікарня АТ Українська залізниця в Харкові не встигла вчасно усунути порушення, виявлені за період з 16.11.2024 до 15.12.2024, тому договір з нею підписали лише в березні 2025 року.
Серед основних порушень, виявлених в лікарнях, перераховують такі:
- відсутність цілодобового доступу до КТ з ангіографією або МРТ, через що неможливо швидко визначити тип інсульту та почати лікування. Зволікання може стати причиною інвалідності або смерті;
- відсутність обов’язкових консультацій з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, а також відсутність скринінгу на порушення ковтання. Без цього шансів на ефективне відновлення значно менше;
- відсутність необхідного обладнання, а саме портативного експрес-коагулометра, дефібрилятора з синхронізацією та багатофункціонального монітора.
Ці прилади критично потрібні, щоб вчасно зупинити критичні стани — зупинку серця, внутрішню кровотечу чи раптове погіршення.
За підсумками перевірок, лікарні, які не відповідають вимогам, мають повернути до державного бюджету понад 16 мільйонів гривень.
З результатами моніторингу ознайомили всіх власників та керівників відповідних закладів.
НСЗУ наголошує, що основою таких договорів є якісна та безпечна медична допомога. Служба закуповує медичні послуги лише в тих лікарнях, де пацієнт отримує повноцінне лікування.
Важливе не лише лікування, а й процес відновлення після інсульту. Читай, як допомогти близькій людині, що пережила цей стан.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.