Навколо нас набагато більше радіації, ніж здається, а її джерела бувають штучними й природними. Такі дані наводить Агенція захисту довкілля США у своєму новому дослідженні.
Але чи завжди вона шкідлива та травмує наше тіло? Це залежить від наявності іонізуючого випромінювання, що становить безпосередню небезпеку для здоров’я.
Розповідаємо про різні джерела радіаційного випромінювання та їхній вплив на організм.
Природні та штучні джерела радіації: які бувають та чи всі небезпечні
Радіація — це випромінювання, що складається з частинок або хвиль. Шкідливим та небезпечним є іонізуюче випромінювання — форма високоенергетичного випромінювання, що вибиває електрони з атомів, перетворюючи їх на іони
Саме цей процес пошкоджує молекули ДНК та призводить до мутацій клітин або їхньої смерті.
До основних джерел іонізуючого випромінювання належать космічна радіація, радіоактивні матеріали та рентгенівська діагностика (рентген і комп’ютерна томографія).
Неіонізуюче випромінювання має нижчу енергію і не володіє здатністю іонізувати атоми. Воно нагріває тканини, але не руйнує молекули.
Йдеться про сонячне випромінювання, побутову техніку, інфрачервоне випромінювання та радіохвилі.
Радіацію вимірюють в мілізівертах (мЗв). В середньому людина отримує близько 6,2 мЗв радіації, що вважається нормою.
Існують так звані природні джерела радіації, серед яких радіоактивні мінерали, які містяться в ґрунті, воді та навіть в тілі людини.
До цієї категорії належить й космічне випромінювання, що виникає з високоенергетичних частинок від Сонця та зірок. Деякі з них доходять до поверхні Землі, а інші взаємодіють з атмосферою, створюючи випромінювання.
Під час авіаперельотів можливе незначне отримання радіаційного випромінювання, але це залежить від висоти, тривалості польоту, широти та сонячної активності. За годину польоту людина отримує від 0,01 до 0,1 мілізіверта радіаційного забруднення.
Джерелами радіації є різні копалини, наприклад, уран і торій. Також на планеті є джерела радону — радіоактивного газу, що утворюється внаслідок природного розпаду урану.
Цей газ разом з торієм складають до 37% річної дози радіації в організмі людини, тобто приблизно 2,3 мЗв на рік. У тілі також міститься маленька кількість калію-40, який потрапляє з харчів та води.
Штучні джерела радіації складають меншу частину загального радіаційного фону. Але у разі довгого використання вони матимуть більший вплив на здоров’я.
До таких джерел належать рентгенівські промені та комп’ютерна томографія. А от МРТ і УЗД не використовують іонізуюче випромінювання, тому вони є безпечнішими для людини.
Іншими штучними джерелами є місця атомних аварій, наприклад, Чорнобиль, та галузь ядерної енергетики. Працівники цієї сфери отримують до 20 мЗв на рік, що є допустимим рівнем для працівників деяких професій протягом кількох років.
А чи становить небезпеку мікрохвильова піч? МОЗ відповіли на закиди щодо радіоактивності цього пристрою.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.