Дитина перебирає їжею? Батькам, а особливо бабусям та дідусям буває складно усвідомити той факт, що дитина відмовляється від якоїсь їжі та вимагає якусь конкретну. Це може викликати нерозуміння, а ще злість — адже “у нашому дитинстві ми їли, що дають, а не харчами перебирали”.
Однак це може бути не просто небажання дитини їсти м’ясо чи броколі, або ж іншу їжу. Якщо так відбувається з багатьма продуктами, а поведінка дитини щодо них викликає твою увагу все більше, радимо дізнатися про харчовий розлад ARFID — його причини, наслідки та етапи лікування.
Вікна вивчили медичні дослідження на цю тему, поговорили з мамою дитини, яка має такий розлад і отримали коментар психіатрині, яка працює з розладами харчування, щоб пояснити складні речі простими словами.
Історія, яка надихнула на матеріал
Протягом життя ми стикаємося з багатьма проблемами, які не уявляємо, як розв’язати. Найгірше, коли ці проблеми стосуються здоров’я дітей. Так сталося у Світлани (ім’я змінене). Жінка поділилася, що у сина є величезні проблеми з харчуванням. Він їсть лише кілька певних продуктів.
Дуже боюся холоду і відключень електроенергії. І боюсь, що звичні продукти сина зникнуть. Каша, яку він їсть, польська, у перші дні повномасштабної зникала. Я думала, що в мене дитина помре з голоду. Отака дивна причина, чому ми виїжджали.
Після виїзду за кордон вдалося знайти максимально схожу на смак і текстуру кашу, це виявилося викликом. Завдяки психологу та психіатру його раціон розширився порівняно з 2022 роком. Хлопчик уникає свят друзів, адже там буде їжа, та має блювотні позиви, якщо бачить їжу в інших.
Фото: Unsplash
У нього було п’ять продуктів, які він їв. І все. Тепер довели до 25. І для людини з ARFID це вже максимальна адаптація й наближення до норми.
Спершу матір відчувала особисту вину, адже лікаря в Україні, який займається подібними розладами, знайти дуже важко. Тож жінка знайшла групи батьків з усього світу, де вони діляться досвідом і успіхами лікування.
Хлопчик старанно вчиться, займається спортом. Однак розлад не відступає, він накочує хвилями — то покращення, то повернення до п’яти продуктів, а інколи — повна відмова від їжі. Найчастіше ARFID діагностують у парі з аутизмом, однак у хлопчику аутизм лікарі не встановлюють.
Мені було дуже важливо прийняти той факт, що це не якийсь унікальний випадок, що це не я погана мама, яка не навчила дитину їсти, а що таке буває з дітками по всьому світу.
Жінка ділиться посиланням на спільноту для батьків дітей з ARFID. А ми продовжуємо розповідати про розлад більше.
Розлад харчування ARFID: що це таке
ARFID (avoidant restrictive food intake disorder) — розлад уникання або обмеження у споживанні їжі. Він може виникати у дітей, підлітків та навіть дорослих. Найчастіше його виявляють у дітей, які категорично відмовляються від певних продуктів.
Уникати їжі діти або дорослі можуть, наприклад, через смак, запах чи колір. Іншими причинами обмеження можуть стати низький інтерес до харчування, страхи — вдавитися, відчути нудоту, біль в шлунку чи дискомфорт від продукту.
Інколи від тривоги та паніки діти, підлітки чи дорослі можуть давитися їжею або відчувати, що задихаються.
Найчастіше діти вибирають всього кілька продуктів, які згодні їсти. А якщо їм дають те, що вони не люблять — відчувають тривогу та злість.
Небезпекою такого розладу є затримка росту і розвитку, різка втрата ваги та погіршення загального стану здоров’я. Тож батькам варто уважно ставитися до харчування дитини та реагувати на прояви можливих розладів.
Фото: Unsplash
У жодному разі не можна примушувати дитину їсти, кричати на неї чи насильно годувати. Перше, що варто зробити, з’ясувати причини, чому дитина не хоче їсти конкретний продукт. Далі — справа за лікарем.
Терапія від такого розладу найчастіше відбувається з психотерапевтом, за методом КПТ. Краще працювати у тандемі з дієтологом, який в ігровій формі прививатиме дитині любов до різних продуктів. Вдаватися до медикаментів лікарі рекомендують у крайніх випадках.
Позитивна новина в тому, що розлад виліковний. Про це — далі.
Як діагностувати ARFID і чому він виникає
Чому виникає розлад — досі невідомо, тож дослідники постійно вивчають це питання. Нині є лише кілька гіпотез, одна з яких найбільш імовірна. За нею певні біологічні чинники в нашому організмі впливають на сенсорну чутливість і погіршений апетит.
Також вони можуть викликати тривожність. За спостереженнями докторки медичних наук Джулі К. Лессер, люди з ARFID можуть мати супутні психічні розлади або ж розлади РАС — аутистичного спектра.
Батьки та рідні дитини можуть запідозрити ARFID за такою поведінкою та симптомами дитини:
- зниження ваги;
- перебірливість у їжі лише прогресує;
- непереносимість холоду;
- відмова від конкретних продуктів без чіткої причини;
- відсутність інтересу до прийомів їжі;
- залежність від ентерального годування (наприклад, через зонд) або пероральних харчових добавок;
- дефіцит вітамінів та мінералів в організмі;
- утома та проблеми зі сном;
- порушення менструального циклу у жінок та дівчат;
- спазми у шлунку;
- відчуття переповненості шлунку після маленьких порцій їжі;
- відмова від шкільних обідів, подій та місць, де точно доведеться їсти;
- низька самооцінка;
- коливання настрою.
Під час діагностування лікар має переконатися в тому, що це саме цей розлад за кількома маркерами:
- Дитині доступні всі корисні та поживні продукти, тож відмова відбувається не через неякісну та несмачну їжу.
- У дитини немає анорексії чи булімії, інших психологічних та фізичних проявів несприйняття свого тіла.
- У дитини немає супутніх хронічних чи інших хвороб, якими можна було б пояснити відмову від їжі.
Арфід та РВХ — порівняння схожих розладів
Розлад вибіркового харчування та арфід часто плутають або використовують назви як взаємозамінні. Однак відмінності в них є. Попри те, що вони описують доволі схожу проблему, їхній корінь відрізняється.
Обидва розлади харчування мають обмеження в їжі, підвищену чутливість до смаків, запахів та текстур, вплив психологічних факторів, інколи — затримки у розвитку дитини.
Різниця ж полягає не лише у термінології. ARFID має чіткіші діагностичні критерії, які враховують харчову поведінку та наслідки для здоров’я, тоді як РВХ деякими лікарями вважається фазою розвитку.
У лікуванні ARFID можуть комбінуватися психотерапевтичні підходи та дієтологія разом з іншими методами.
Фото: Unsplash
Як лікувати ARFID
За даними Національної бібліотеки медицини США, сучасні підходи у лікуванні базуються на клінічному досвіді. Більшість досліджень стосуються харчування дітей. Діагноз став психіатричним близько 10 років тому.
Враховуючи його статус нещодавно визначеного розладу, ARFID не було включено в жодне масштабне епідеміологічне дослідження. Тому його захворюваність і поширеність серед населення невідомі.
Крім цього, на сьогодні відсутні дані про частоту спонтанної ремісії. За дослідженнями, чимало дорослих звертаються з підозрою на цей діагноз і діляться, що були вибірковими в їжі ще з дитинства. Зокрема розповідають про труднощі в переході з рідкої на тверду їжу.
Ретроспективні дослідження показали, що ці пацієнти мають ризик аменореї, брадикардії, подовженого інтервалу QT на електрокардіограмі та електролітних аномалій, таких як гіпокаліємія.
Фото: Unsplash
Вікна-Новини доволі довго шукали лікаря в Україні, який займається лікуванням такого розладу. Дитяча психіатриня та сертифікована спеціалістка з харчування Катерина Крутікова поділилася своїм досвідом.
Ще років 12 тому жоден лікар і не знав, як називається ця проблема. Але сьогодні ми виділяємо таку категорію порушень, як розлади годування (дуже важливо не плутати з розладами харчової поведінки).
Важливо не плутати між собою уникливий вибірковий розлад харчової поведінки (ARFID) і педіатричний (дитячий) розлад годування. Симптоми у них є однаковими. І навіть діти на грудному вигодовуванні можуть відмовлятися від суміші чи молока.
Катерина Крутікова пояснює, встановлювати діагноз арфід може лише дитячий психіатр. За умов ARFID дитина не має інших діагнозів, які спричиняють розлади харчування.
Педіатричний розлад харчування навпаки — може виникнути через пережитий дитиною стрес, травматичну подію, інші порушення чи тиск під час годування.
Харчова поведінка — це поведінка. Шлях корекції теж поведінковий — чарівної пігулки не існує. Простими словами — нам потрібно повернути прихильність дитини до харчування. Повільно, впевнено, лагідно.
Раніше ми розповідали, що таке фетшеймінг і як з ним боротися.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.