На жаль, не всі люди відходять у засвіти легко та безболісно. Чимало з нас бояться болючої смерті, спричиненої хворобами. Саме тому останнім часом все частіше говорять про так звану гарну смерть — евтаназію.
Однак суспільство ділиться на два табори: хтось вважає, що евтаназія має стати правом для кожної людини, для інших — це питання етичного аспекту та легалізації права на позбавлення себе чи іншої людини життя.
Що таке евтаназія, де вона дозволена, а також хто з відомих людей вдавався до евтаназії — Вікна-новини зібрали для тебе найцікавіше.
Що таке евтаназія простими словами
Як пояснює Фармацевтична енциклопедія, евтаназія — це безболісне позбавлення життя людини, яка страждає через смертельну хворобу і знаходиться у поганому стані.
Евтаназія робиться лише у випадку бажання самого пацієнта чи пацієнтки.
Евтаназія вперше була узаконена в Нідерландах — 1994 році. Згодом цей приклад перейняли у штаті Орегон в Америці, в Північній провінції Австралії, дозволена евтаназія й у Бельгії та Люксембурзі, Португалії, Німеччині, Іспанії.
В Україні евтаназія заборонена законом. 27 вересня 2022 року на сайті офіційного інтернет-представництва президента України зʼявилася петиція з проханням декриміналізувати та дозволити евтаназію в Україні.
Однак петиція набрала всього 185 голосів з 25000 необхідних, тож її не підтримали.
Через заборону громадяни нашої та інших країн з подібною ситуацією змушені вирушати у так званий суїцидальний туризм, або також евтаназійний туризм до країн, де це право дозволене.
Що треба знати про евтаназію
Тема добровільного відходу з життя за допомогою асистування лікаря й досі викликає багато емоційних суперечок. Важливо розуміти, що юридичне право закінчити життя пацієнта (-ки) лікар отримує лише після письмового підтвердження від хворої людини та її родичів. Однак інколи вимоги до оформлення евтаназії різняться залежно від країни.
У більшості країн цей вчинок може загрожувати вʼязницею для лікаря, який допоміг пацієнту (-ці) безболісно піти з життя.
Власне, існує кілька видів евтаназії:
- добровільна — пацієнт (-ка) звертається до лікаря з проханням полегшити завершення свого життя;
- пасивна — утримання від лікування або обмеження забезпечення пацієнта (-ки) необхідним для пришвидшення його (її) смерті;
- недобровільна — у випадку, якщо пацієнт (-ка) знаходиться не при тямі й не може самостійно ухвалити рішення про свою смерть, таке рішення лягає на плечі найближчих родичів. Здебільшого недобровільна евтаназія є пасивною, тобто за тривалої відсутності ознак мозкової діяльності, людину відʼєднують від засобів життєвої підтримки.
Етичний аспект: всі за та проти евтаназії
Як зазначалося вище, навколо теми й досі тривають активні обговорення. Зокрема, й тому, що форми евтаназії різняться й у країнах.
У деяких державах дозволена евтаназія, а в інших — асистоване самогубство, тобто коли хвора людина самостійно приймає смертельні ліки під наглядом лікаря.
Іншою причиною обговорень є й те, що на евтаназію не можуть мати право усі люди. Для цього є визначені чіткі правила, зокрема, пацієнт (-ка) має хворіти на невиліковну хворобу, яка призведе до смерті людини і супроводжується сильними болями.
Водночас евтаназія є складною моральною проблемою, яка торкається питань права на життя, ролі лікаря, релігійних переконань тощо.
Хто зі знаменитостей вдавався до евтаназії
Чимало інформації про евтаназію серед знаменитостей залишається лише на рівні чуток. Зокрема, через лікарську таємницю з поваги до померлої людини та її родичів.
Однак інколи відомі люди чи їхні рідні самі розголошують про таке рішення.
Зокрема, у лютому цього року колишній прем’єр-міністр Нідерландів Дріс ван Агт разом зі своєю дружиною Євгенією померли шляхом евтаназії у віці 93 років — повідомляло видання The Guardian.
У 2019 році чемпіонка та медалістка двох Паралімпіад, бельгійська спортсменка Маріке Верворт пішла з життя у 40 років після процедури евтаназії. Відомо, що жінка страждала на міопатію — прогресуючу хворобу атрофії мʼязів, що завдавала їй болю.
Цього року дозволу на евтаназію домоглася нідерландка Зорая тер Бік, яка хворіє на психічний розлад. Цей випадок є доволі суперечливим, адже евтаназія для людей з психічними захворюваннями у Нідерландах виконується вкрай рідко.
Раніше про евтаназію також просив й французький актор Ален Делон, який помер 18 серпня 2024 року.
Раніше ми розповідали тобі історію паліативної лікарки та з якими труднощами вона стикається у своїй роботі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.