На жаль, не всі люди відходять у засвіти легко та безболісно. Чимало з нас бояться болючої смерті, спричиненої хворобами. Саме тому останнім часом все частіше говорять про так звану гарну смерть — евтаназію.
Однак суспільство ділиться на два табори: хтось вважає, що евтаназія має стати правом для кожної людини, для інших — це питання етичного аспекту та легалізації права на позбавлення себе чи іншої людини життя.
Що таке евтаназія, де вона дозволена, а також хто з відомих людей вдавався до евтаназії — Вікна-новини зібрали для тебе найцікавіше.
Як пояснює Фармацевтична енциклопедія, евтаназія — це безболісне позбавлення життя людини, яка страждає через смертельну хворобу і знаходиться у поганому стані.
Евтаназія робиться лише у випадку бажання самого пацієнта чи пацієнтки.
Евтаназія вперше була узаконена в Нідерландах — 1994 році. Згодом цей приклад перейняли у штаті Орегон в Америці, в Північній провінції Австралії, дозволена евтаназія й у Бельгії та Люксембурзі, Португалії, Німеччині, Іспанії.
В Україні евтаназія заборонена законом. 27 вересня 2022 року на сайті офіційного інтернет-представництва президента України зʼявилася петиція з проханням декриміналізувати та дозволити евтаназію в Україні.
Однак петиція набрала всього 185 голосів з 25000 необхідних, тож її не підтримали.
Через заборону громадяни нашої та інших країн з подібною ситуацією змушені вирушати у так званий суїцидальний туризм, або також евтаназійний туризм до країн, де це право дозволене.
Рexels
Тема добровільного відходу з життя за допомогою асистування лікаря й досі викликає багато емоційних суперечок. Важливо розуміти, що юридичне право закінчити життя пацієнта (-ки) лікар отримує лише після письмового підтвердження від хворої людини та її родичів. Однак інколи вимоги до оформлення евтаназії різняться залежно від країни.
У більшості країн цей вчинок може загрожувати вʼязницею для лікаря, який допоміг пацієнту (-ці) безболісно піти з життя.
Власне, існує кілька видів евтаназії:
Як зазначалося вище, навколо теми й досі тривають активні обговорення. Зокрема, й тому, що форми евтаназії різняться й у країнах.
У деяких державах дозволена евтаназія, а в інших — асистоване самогубство, тобто коли хвора людина самостійно приймає смертельні ліки під наглядом лікаря.
Іншою причиною обговорень є й те, що на евтаназію не можуть мати право усі люди. Для цього є визначені чіткі правила, зокрема, пацієнт (-ка) має хворіти на невиліковну хворобу, яка призведе до смерті людини і супроводжується сильними болями.
Водночас евтаназія є складною моральною проблемою, яка торкається питань права на життя, ролі лікаря, релігійних переконань тощо.
Чимало інформації про евтаназію серед знаменитостей залишається лише на рівні чуток. Зокрема, через лікарську таємницю з поваги до померлої людини та її родичів.
Однак інколи відомі люди чи їхні рідні самі розголошують про таке рішення.
Зокрема, у лютому цього року колишній прем’єр-міністр Нідерландів Дріс ван Агт разом зі своєю дружиною Євгенією померли шляхом евтаназії у віці 93 років — повідомляло видання The Guardian.
У 2019 році чемпіонка та медалістка двох Паралімпіад, бельгійська спортсменка Маріке Верворт пішла з життя у 40 років після процедури евтаназії. Відомо, що жінка страждала на міопатію — прогресуючу хворобу атрофії мʼязів, що завдавала їй болю.
Цього року дозволу на евтаназію домоглася нідерландка Зорая тер Бік, яка хворіє на психічний розлад. Цей випадок є доволі суперечливим, адже евтаназія для людей з психічними захворюваннями у Нідерландах виконується вкрай рідко.
Раніше про евтаназію також просив й французький актор Ален Делон, який помер 18 серпня 2024 року.
Раніше ми розповідали тобі історію паліативної лікарки та з якими труднощами вона стикається у своїй роботі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.