Помітили висип та ангіну? Скарлатина: що це за хвороба, від якої немає щеплення

Богдана Макалюк журналістка сайту
В Ужгороді понад 60 дітей захворіли на скарлатину: що це за хвороба

Скарлатина — інфекційне захворювання, яке проявляється висипом та ангіною, часто може призвести до таких ускладнень, як запалення лімфатичних вузлів, отит, синусит, артрит, міокардит тощо.

Торік в Україні кількість підтверджених випадків скарлатини зросла у 2,6 раза. Переважно хворіли діти до 17 років (97%), передає Одеський обласний центр контролю та профiлактики хвороб.

Тож ми розповімо, що треба знати про скарлатину та які її симптоми.

Скарлатина: що це за хвороба

Збудник захворювання — бета-гемолітичний стрептокок групи A (Streptococcus pyogenes). Заразитися скарлатиною можна від хворого чи бактеріоносія. Скарлатина передається повітряно-крапельним шляхом.

Відповідні краплі формуються під час кашлю, чхання і навіть розмови хворого. Вони розлітаються на 0,5–1,5 м від інфікованої людини.

Переважно на скарлатину хворіють діти віком від одного до дев’яти років. Після одужання в них формується імунітет. Щеплення від скарлатини, на жаль, немає.

Скарлатина: симптоми

Скарлатина має інкубаційний період 1-12 днів, утім, хвороба може розвинутися швидше — від двох до семи днів.

Хвороба розпочинається раптово, спершу з’являється ангіна. На язику з’являється біле нашарування, яке зникає за два-три дні, потім він стає яскраво-малинового кольору.

За добу після появи захворювання на шкірі з’являється висип. На рожевому тлі можна розгледіти дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні, вони можуть свербіти.

Переважно висип з’являється на нижній частині живота, у паховій зоні, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок. Висипання тривають від двох до шести днів, потім бліднуть та вкриваються дрібними лусочками. У середньому лущення триває два-три тижні.

Фото: Depositphotos

Захворювання може мати різні перебіги:

  • легка форма — симптоми інтоксикації організму слабо виражені, блювота відсутня, ангіна незначна. Висип типовий, інколи блідий;
  • середньоважка форма — всі симптоми скарлатини виражені сильніше. Температура підвищується до 39°C;
  • важка форма — початок хвороби супроводжують висока температура, блювота, інколи діарея, виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Специфічне лікування скарлатини відсутнє. А профілактика передбачає раннє виявлення та ізоляцію джерела інфекції. 

Хворим на скарлатину слід бути в ізоляції до 24 годин після введення першої дози антибіотика. Якщо такі ліки не призначали — ізоляція має тривати протягом 21 дня.


В Україні прогресує й інша хвороба. Ми забули вже про маски та карантинні обмеження, але Covid-19 не зник. Раніше ми розповідали про коронавірус в Україні — штам Омікрон став агресивнішим.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.