У сучасному світі зазвичай графіки роботи диктують темп життя. І тому, повноцінний сон стає жертвою термінових справ і нескінченних ще п’ять хвилин. Але нові дослідження доводять: від того, як і скільки ми спимо, залежить набагато більше, ніж ранковий настрій!
Вчені Гарвардської школи встановили конкретну формулу якісного нічного сну, яка здатна не лише покращити самопочуття, а й подовжити життя.
Скільки годин потрібно спати
Науковці дійшли висновку, що для більшості дорослих оптимальна тривалість сну — від 7,5 до 8,5 годин щоночі. Але не лише кількість годин має значення — стабільність графіка є ключовим чинником. Тобто йдеться не просто про виспатись у вихідні, а про щоденне дотримання однакового часу засинання й пробудження, навіть у неділю.
Чому важлива стабільність
Дослідження показали, що навіть за наявності достатньої кількості годин сну, нерегулярний графік, наприклад, пізні вечори у вихідні, негативно впливає на фізичний та психічний стан: зростає ризик підвищеного тиску, перепадів настрою, зниження концентрації уваги.
Крім того, вчені створили показник SRI (індекс регулярності сну) — і саме він, за їхніми даними, більше пов’язаний із довголіттям, ніж просто з кількістю сну. Ті, хто дотримується стабільного режиму сну, мають на 48% нижчий ризик смертності, ніж ті, у кого час сну змінюється щодня.
Що ще впливає на якість сну
Окрім тривалості та регулярності, вчені порадили звертати увагу на індивідуальні потреби організму. Кілька дієвих порад допоможуть тобі налаштувати режим.
- Веди щоденник сну. Записуй, коли лягав (-ла), коли прокинувся (-лась), як почувався (-лася). Це дозволить виявити закономірності і визначити свою ідеальну кількість годин.
- Прислухайся до сигналів тіла. Часті позіхання вдень, сонливість після обіду або засинання в транспорті — ознаки недосипання, навіть якщо ти вважаєш, що спиш достатньо.
- Спробуй відпустку для сну. Під час гнучкого періоду (наприклад, у відпустці) встанови стабільний час відходу до сну та дозволь собі прокидатися без будильника. За кілька днів організм виплатить борг сну і покаже, скільки відпочинку йому потрібно насправді.
- Захищай свій час! Визнач сон як пріоритет, на рівні з харчуванням і фізичною активністю. Уникай гаджетів за годину до сну, створи темну і прохолодну атмосферу в кімнаті, дотримуйся ритуалу засинання.
Раніше ми розповідали, як налагодити сон під час війни.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.