Людство розвивається, як і наші віруси та хвороби. На жаль, науковцям вдається виводити нові віруси, однак не позбуватися наявних хвороб повністю. Сьогодні ми розповімо про вірус Епштейна-Барр, доволі поширений серед людей. Читай більше про симптоми, лікування і що ще потрібно знати.
Вірус Епштейна-Барр: симптоми
Загальносвітова статистика свідчить, що вірус Епштейна-Барр є у 90% людей, старших за 40 років. У більшості людей розвивається імунітет, однак протистояти вірусу можуть не всі. У деяких випадках він потребує лікування.
Аби виявити вірус, слід пройти повноцінне обстеження. Спершу вірус вражає слизові оболонки, потім поширюється організмом через кров.
За даними одного з досліджень, найактивніше вірус поширюється влітку, з червня по серпень.
Перша ознака, що щось не так — збільшення всіх лімфовузлів. Також пацієнти можуть відчувати головний біль, нездужання, лихоманку та біль у горлі. Симптоми можуть тривати кілька місяців. Головною скаргою людей є втома. У випадку, якщо вірус залишити без уваги, він прогресуватиме.
Є високий ризик, що внаслідок поширення вірусу деякі органи функціонуватимуть з порушеннями. Зокрема, серце, печінка, селезінка. Може початися ураження нервової системи. Вірус Епштейна-Барр може мати летальні наслідки, тож варто спостерігатися у лікаря за найменшої ж підозри.
Виявити вірус можна кількома способами:
- полімеразно-ланцюгова реакція — генна методика;
- критичне зниження гемоглобіну;
- вищезазначені симптоми;
- наявність хвороб печінки.
Як передається вірус
Попри те, що майже всі люди на планеті мають такий вірус, заразитися ним дуже просто — він передається кількома шляхами.
Зокрема, оральним шляхом — через поцілунки, повітряно-крапельним — під час чхання тощо, а також через спільне використання побутових предметів (посуду), через вагітність — від матері до дитини.
У найменш поширених випадках вірус Епштейна-Барр може передатися через трансплантацію органів чи переливання крові. Найчастіше вірус приносять діти зі шкіл та дитячих садків. Однак у більшості дітей вірус проходить безсимптомно.
Як лікують вірус Епштейна-Барр
Повністю вірус невиліковний, подібно герпесу він лишається в організмі й може надокучати в будь-який момент. А сам процес лікування триває завдяки спеціальним препаратам. Лікується він симптоматично.
Нещодавно було показано, що вірус Епштейна-Барр значно підвищує ризик розвитку розсіяного склерозу. Немає вакцини для запобігання вірусу або спеціального лікування.
Самолікуванням у цьому випадку займатися не вийде, адже кожна схема лікування і тривалість — індивідуальні.
Крім основних пігулок, лікар призначить імуноглобуліни, вітаміни та протектори печінки. Після лікування краще дотримуватися здорового способу життя, аби не провокувати повернення хронічного вірусу.
Після першого випадку хвороби пацієнт має протягом року (раз на три місяці) здавати ПЛР-аналізи на вірус, а також низку інших досліджень для контролю виліковності.
Не забувай про грип, який зараз у розпалі. Раніше ми розповідали, які симптоми грипу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.