Без опалення й у розбитих хатах: як постійний холод вбиває здоров’я українців

Анастасія Грубрина журналістка сайту
холод впливає на здоров’я

Багато українців втратили домівки. Але ще більше продовжують жити у зруйнованих квартирах чи хатах — без світла, води та опалення. Причина проста і болюча: людям нікуди йти, вони не хочуть кидати те, на що заробляли все життя.

У такі морози, як нині, важко не те що обігріти житло, а й хоча б самому зігрітися. Видання The Independent розповіло, як постійне життя в холоді впливає на людей.

Як життя у холоді впливає на здоров’я

Важливо, що йдеться не про холодний клімат чи середовище. А про будинок чи квартиру без опалення. У такій ситуації живуть зараз тисячі українців не лише у прифронтових селах, а й у великих містах після російських ударів по енергетиці.

Найбільш вразливими до холоду є літні люди. Навіть у період опалювального сезону їм часто недостатньо тепло від батарей. Є ті, хто з метою економії не вмикає опалення, і цим шкодить здоров’ю.

Насамперед холод негативно впливає на роботу серця. Організму доводиться витрачати більше ресурсу на зігрів, а це додаткове навантаження на серцево-судинну систему. Тож людям, які мають хвороби серця, потрібно жити у теплі.

Низькі температури вдома можуть підвищувати артеріальний тиск, пояснює лікар Чун Тан з Pall Mall Medical. Тривале перебування у такому стані може збільшувати ризик інсульту чи серцевого нападу.

Холод удома впливає і на дихальну систему. Найнебезпечніше жити в холоді людям з астмою та хронічною обструктивною хворобою легень. У такому середовищі добре розмножуються грибки та пліснява, які можуть викликати вірусні інфекції та кашель.

На суглоби та кістки низькі температури вдома впливають не менш згубно. Найбільше дістається тим, хто має артрит. Щоб зменшити шкоду для кісток, потрібно рухатися для зігріву, а не використовувати ковдри чи алкоголь. Довготривале проживання в холоді може викликати остеопороз.

Недостатнє тепло вдома впливає на роботу мозку та розумові здібності. Можуть посилитися стрес, тривога і навіть депресія. Відчуття втоми може зростати щодня, а звична рутина ставати складною.

Від проживання у холоді найбільше страждають літні люди, діти, та люди з хронічними захворюваннями. Наприклад, хворобами серця, астмою.

Що можна зробити

Якщо ти живеш у прифронтовій зоні, варто попросити про допомогу волонтерів — щоб тебе вивезли у безпечне місце, де буде дах над головою, їжа і тепло. Принаймні варто перечекати у теплих місцях до настання квітня-травня.

У волонтерів чи місцевої влади можна попросити про допомогу з опаленням — провести його, або встановити піч, засклити вікна.

Отримай фінансову підтримку від держави на відновлення житла, якщо його пошкодили росіяни.

Якщо ж ти просто економиш і не хочеш вмикати опалення — подумай про здоров’я, адже це найдорожча річ у нашому житті. Закрий всі щілини та місця протягів, зроби домівку теплішою. Щоб платіжки були меншими, можна оформити субсидію.

Не забувай харчуватися теплою їжею і багато рухатися.

Раніше ми розповідали, як зігрітися вночі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Здоров'я