Понад чверть століття Україна залишається без’ядерною державою. Ще у 1994 році уряд відмовився від цього статусу, сподіваючись на гарантії безпеки від міжнародної спільноти.
Однак події останніх років, зокрема війна з Росією, змусили українців переглянути своє ставлення до цього питання. Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування, які вказують на те, що більшість громадян підтримують ідею повернення до ядерного статусу.
Детальніше про це — у матеріалі.
Перспектива відновлення ядерної зброї
З 2 по 17 грудня 2024 року КМІС провів всеукраїнське телефонне опитування за участі 2000 респондентів з підконтрольних Україні територій. Вдалося дослідити ставлення до можливості відновлення ядерної зброї у трьох різних ситуаціях.
1. Загальне ставлення до ідеї відновлення ядерної зброї:
- 73% висловили підтримку ідеї;
- 20% проти;
- 7% вагаються із відповіддю;
2. Відновлення ядерного статусу за умови втрати підтримки Заходу та впровадження санкцій:
- підтримка знизилася до 46%;
- 44% виступили проти;
- 10% залишаються невизначеними;
3. Втрата підтримки Заходу, але за умов достатніх ресурсів до періоду розробки зброї:
- 58% погодилися з таким сценарієм;
- 33% виступили проти;
- 8% залишилися з нейтральною відповіддю.
Попри регіональні відмінності, у всіх частинах України більшість респондентів підтримують відновлення ядерного статусу. Найвища підтримка зафіксована на Заході України (77%), найнижча – на Сході (61%). У разі втрати західної підтримки позиції помітно слабшають, але залишається певна рівновага між прихильниками та противниками такої ініціативи.
Історичний контекст
30 років тому, у 1994 році, думки українців щодо ядерної зброї були іншими. Половина населення підтримувала ідею без’ядерного статусу, лише 30% хотіли зберегти ядерний арсенал. Тодішня довіра до Росії та віра в міжнародні домовленості значною мірою впливали на ці настрої.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький пояснив, що нинішня висока підтримка ядерного статусу — це не лише емоційна реакція на війну, а й прагнення до реальних гарантій безпеки.
Ба більше, бажання відновити ядерну зброю більше підтримують ті, хто довіряє НАТО. Це свідчить про те, що українці розглядають ядерну зброю як альтернативу у разі, якщо міжнародні гарантії безпеки не будуть ефективними.
А чи знаєш ти, хто вигадав ядерну зброю? Якщо ні, то обов’язково прочитай про це у нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.