В Україні та світі триває акція 16 днів проти насильства, тож вітчизняні правозахисні організації проводили дослідження проявів гендерної нерівності, насильства та різниці між жінками різного віку у ставленні до тих чи інших проблем.
Так, ГО Рада жінок Донеччини та Маріупольська Спілка Молоді провели дослідження та виявили, що жінки старшого віку гірше розпізнають насильство, частіше поступаються власними інтересами та сексуальними бажаннями або небажаннями.
В опитуванні взяли участь 105 людей, серед яких 89% склали жінки, а 11% — чоловіки.
Як жінки старшого віку реагують на різні прояви насильства
Для дослідження обрали кілька ключових проявів насильства, які можуть виникати в той чи інший період життя людини: економічне, психологічне та сексуальне насильство.
Економічне насильство
Як показали результати опитування, лише половина респондентів виявила бажання самостійно розпоряджатися коштами. 33,7% опитаних погодилися б звітувати своєму партнеру про витрати, ще 12,5% відповіли, що хотіли б, аби партнер допоміг їм контролювати витрати.
Найбільший вияв інтересу до спільного розпоряджання грошима виявляють жінки старше 35 років та чоловіки до 35 років, — показало дослідження.
Разом з тим, 11% опитаних заявили, що готові брати гроші у своїх партнерів не питаючи їх про це. Це властиво жінкам після 36 років, а також молодим жінкам та чоловікам віком від 21 до 35 років.
Автори дослідження також підкреслили, що попри поширене економічне насильство чимало жінок відмовляються від економічної незалежності.
— 44% опитаних (майже порівну у всіх вікових категоріях) готові покинути роботу, якщо їх про це попросить партнер. Водночас фінансово незалежні жінки менше залежні від партнера, вони більш упевнені в собі й не дозволяють партнеру використовувати економічний важіль як фактор впливу на їхні рішення, — зазначають вони.
Психологічне насильство
Психологічне насильство є однією з найрозповсюдженіших форм насильства в Україні. Разом з тим, лише 9% опитаних вважають надмірну увагу та контроль від партнерів проявом любові. Близько 30% опитаних вважають за норму перевіряти дзвінки та повідомлення у телефонах своїх партнерів — більшість це жінки понад 35 років.
81% опитаних визнали, що вони частіше змовчують, брешуть або погоджуються з партнером/(-кою), аби не розпочинати конфлікт. Лише 19% готові відстоювати свою думку.
Сексуальне насильство
За даними опитування від громадських організацій, близько 41% можуть поступатися своїм сексуальним бажанням або небажанням, здебільшого це жінки понад 35 років.
Водночас Рада жінок Донеччини та Маріупольська Спілка Молоді підкреслили, що у молодих людей ситуація із розпізнанням особистих кордонів та їхнім відстоюванням значно краща, аніж у людей старшого віку.
— Причиною можна було б назвати радянські підходи у вихованні, коли колективні інтереси було заведено ставити вище своїх. Також ті чесноти, які є частиною ментальності українців й українок, а саме терпимість, родинні цінності й піклування про ближнього, можуть використовуватися людьми, схильними до вчинення насильства, — зазначають в організаціях.
Разом з тим, 69% опитаних заявило, що можуть звернутися по допомогу у випадку домагань чи харасменту. Раніше ми також розповідали тобі про чат-бот, в який можна повідомити про домашнє насильство та отримати допомогу.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.