То відновлення є, чи нема? Чи можуть переселенці отримати сертифікат за зруйноване житло

Христина Гавриш Журналістка програми Факти ICTV

На дім Ірини Гаряги у Маріуполі, в березні 2022, окупанти скинули авіабомбу. В одну мить жінка втратила практично всю свою родину — дивом вдалося вижити лише їй і семирічній донечці.

— У будинку було 12 людей. Одномоментно загинули три покоління трьох родин… у нас взагалі не залишилося родичів, — розповідає Ірина.

Тоді від її будинку не залишилося нічого, окрім купи цегли. Сама жінка потрапила з важкими пораненнями у лікарню, де три доби не приходила до тями. Біля неї постійно була її маленька донечка.

Попри все, вони таки змогли вибратися з Маріуполя.

Уже два з половиною роки Ірина з донькою намагаються побудувати нове життя у Києві. Але без власного житла одинокій мамі надзвичайно складно: жінка працює, але півзарплати йде на оренду житла та комунальні послуги, а ніякої фінансової допомоги вони не мають.

Донька запитала в мене, чи все буде у нас добре. Я відповіла: “Так, звичайно!”. А вона перепитала: “Точно?”. Це було дуже боляче…

— Боляче, бо ти не знаєш, що відповісти своїй дитині. А ти — єдина доросла людина, яка нею може опікуватися, — розповідає переселенка.

Ірина сподівалася, що за розтрощене майно у Маріуполі отримає компенсацію від уряду у рамках програми єВідновлення, однак тут її спіткали труднощі.

Послуги єВідновлення досі не доступні тим, чиє житло розтрощене в окупованому місті. Все через те, що там неможливо провести обстеження.

Водночас довести факт знищення можна завдяки супутниковим знімкам, — це підтверджує мер т.о. Мелітополя Іван Федоров.

Ірина ж просить урівняти переселенців у правах і розширити цю програму, щоб вона знала: їх чують і бачать.

Раніше ми розповідали тобі, які докази потрібно надати, якщо ти претендуєш на відшкодування за втрачене житло під час війни.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Україна