Спершу забороняли, а потім — очолили? Як формувалась радянська пропаганда Нового року

Ольга Читайло

Ялинка, як елемент пропаганди. Новий рік, як політичне свято. За радянських часів Новим Роком намагалися замінити Різдво. Замість традицій релігійних, нові, вигадані радянськими пропагандистами.

Цікаво, що зимові свята як світські, так і релігійні, спершу забороняли. Згодом вирішили процес очолити.

Свята скасували у 1927 році як буржуазний пережиток. Тоді люди були вимушені тримати ялинку у шафі, аби за потреби швидко її сховати. Заборона тривала менш ніж десять років. Уже 28 грудня 1935 року у газеті Правда вийшла стаття секретаря ЦК КПБУ Павла Постишева під назвою Давай організуємо дітям до Нового року гарну ялинку.

Постишев — один з організаторів Голодомору в Україні. Людина жорстока, тому запідозрити його в бажанні просто потішити дітей — складно. Мета була іншою, як вважає заступниця директора Музею історії Києва Людмила Мороз. По-перше, відволікти людей від жаху 1930-х років.

Але, на мою думку, все-таки основне завдання було — це боротьба за дитячі душі. Тому що сформовану людину важко переконати у чомусь. А діти — це матеріал свіжий.

Публікація інформації у газеті Правда у ті часи означала, що рішення ухвалене на найвищому рівні та його треба негайно виконати. Історики кажуть, що ідея виникла ще у листопаді, тому й вдалося все організувати за лічені дні.

Перші ялинки в СРСР встановили в Харкові та Києві. А за рік свято поставили вже на ідеологічні рейки. Тоді й був написаний перший сценарій для святкування, який був розісланий по всіх дитячих закладах в СРСР.

Зробили символами Діда Мороза та Снігурку. Дід Мороз — це поєднання давнього злого духа Мороза та Санта Клауса. Історія прототипа Снігурки за однією із версій ще страшніша.

Язичники приносили Морозу жертви — дівчат молодих, нецілованих. Вели до лісу, прив’язували до дерева. Якщо замерзла — значить Мороз її забрав.

— Можливо ця жертва й стала прототипом для Снігуроньки, — говорить Людмила Мороз.

Так Новий рік став елементом пропаганди. Водночас його полюбили, бо у порівнянні з іншими святами воно було менш заполітизованим.

Іграшки були тематичними: замість Вифлеємської зірки — п’ятикутна, а гірлянди були із зображеннями партійних діячів. Внесла свої корективи у виробництво іграшок і Друга світова війна. З вати тоді їх робити було невигідно, адже вона була потрібна на фронті, тому виготовляли з металу, якого від уламків було дуже багато.

Радянські люди могли відкрито святкувати лише Новий рік. Різдво до розвалу імперії було заборонене, але українцям попри все вдалося все ж таки зберегти свої традиції.


Знати історію своєї країни — означає вміти відрізняти справжніх друзів від ворогів, орієнтуватися в подіях та розуміти, що саме призвело до тих чи інших речей. Тому читай історію Різдва в Україні до 1918 року.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Україна