Питання материнства багатогранне, адже містить у собі психологічну готовність жінки й фізіологічні особливості жіночого тіла. Тож чи існує золотий стандарт віку, щоб народжувати дитину? Про це розповіла гінекологиня Аліна Михайлова для платформи доказової інформації про здоров’я Бережи себе.
Почнемо з основ
Зрозуміло, що для зачаття потрібні двоє, а точніше — чоловічі та жіночі статеві клітини. Особливу увагу звернімо на яйцеклітину, адже на відміну від чоловіків, чиї сперматозоїди виробляються безперервно все життя, жіночі яйцеклітини мають визначений запас.
Коли дівчинка народжується, у неї є 1-2 млн яйцеклітин, до моменту статевого дозрівання їх залишається вже близько 400 тисяч.
Лише кілька сотень яйцеклітин беруть участь в овуляціях протягом життя, а під час кожної з них виділяється тільки одна, дуже рідко — дві яйцеклітини.
Що стосується інших яйцеклітин, то процес їх дозрівання триває близько трьох місяців, але до овуляції доживає лише одна, ставши “домінантною”. Решта, не досягнувши дозрівання, гинуть. Цей процес є безперервним і не зупиняється навіть, якщо жінка використовує оральні контрацептиви.
Тож зберегти запас яйцеклітин в організмі неможливо, їхня кількість весь час знижується.
Чи вік є вироком?
З плином часу кількість і якість яйцеклітин знижуються під впливом багатьох факторів, таких як генетика, захворювання, медичні втручання, а також стиль життя.
І, на жаль, сучасна медицина поки що не має в арсеналі методів, які б дозволили зберегти й покращити якість яйцеклітин. Залишається лише дбайливо ставитися до власного здоров’я, збалансовано харчуватися, вести активний спосіб життя, забути про шкідливі звички.
Жінки, які харчуються за методом здорової тарілки (з достатньою кількістю вітамінів, мікроелементів, клітковини та рослинного білка), мають менші ризики проблем, що пов’язані з настанням і протіканням вагітності.
Перевірка овуляторного запасу
Перевірка репродуктивного потенціалу є важливою, хоча й не дає абсолютної гарантії. Вона може бути корисною для планування ЕКЗ чи кріоконсервації, оскільки дозволяє оцінити овуляторний резерв.
Рекомендовано таку перевірку для жінок до 35 років, які не можуть завагітніти протягом року, або для жінок старше 35 років — протягом 6 місяців.
Також це стосується тих жінок, які планують відкласти материнство, мають історію хірургічних втручань на яєчниках чи проходили курс хімієтерапії.
Для перевірки овуляторного запасу жінки призначають:
- аналіз крові на АМГ (антимюллерів гормон);
- перевірку кількості фолікулів у яєчниках (за допомогою УЗД);
- аналіз на ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) та естрадіол — іноді, за рішенням лікаря.
Оптимальний вік для материнства
Стати мамою абсолютно здорової дитини можливо в будь-якому віці. Проте існують певні статистичні дані, які показують, що вік матері все ж впливає на перебіг вагітності та розвиток дитини.
Вагітність до 20 років:
Молоді матері можуть стикнутися з підвищеним ризиком передчасних пологів, дитина може народитися з низькою масою тіла, вищий ризик розвитку ускладнень під час вагітності, таких як прееклампсія — стан, що характеризується високим кров’яним тиском і може загрожувати життю матері та дитини. Психологічні фактори також відіграють свою роль, адже молоді жінки частіше стикаються з післяпологовою депресією.
Вагітність після 35 років:
Жінки, які вирішують стати мамами після 35 років, також зіштовхуються зі своїм набором викликів. Зокрема, збільшується ймовірність генетичних аномалій у плода, зокрема синдрому Дауна.
Також високий ризик передчасних пологів та ускладнень вагітності, зокрема прееклампсії, залишається. Це вимагає більш ретельного медичного спостереження та, можливо, більш інтенсивної підтримки протягом вагітності.
Висновок
Так, існує певний вік, який вважається більш сприятливим для настання вагітності, але “ідеального” часу, відверто кажучи, не існує. Натомість сучасні медичні досягнення відкривають неймовірні можливості для тих, хто мріє стати мамою у зручний для себе час.
Про те як впливає зрілий вік тата на здоров’я майбутньої дитини, читай далі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.