Сексуальні домагання, неетична поведінка, знущання, приниження, харасмент — всі ці явища, на жаль, безкарно існували в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
Можемо припускати, що цей університет — не єдиний, і ці речі існують в інших освітніх закладах. Як відрізнити дійсно вимоги навчальної програми від домагань? Чи мають вони термін давності? І чи можливо захиститися від домагань, якщо ти — частина творчої сфери?
Відповіді на ці запитання намагалося знайти Суспільне Культура. Ми переповідаємо тобі найголовніше.
Як розпізнати сексуальні домагання
Сексуальні домагання — це будь-яка форма небажаної вербальної, невербальної чи фізичної поведінки, зокрема й за допомогою цифрових технологій.
У Кримінальному Кодексі України стаття 173-7 Сексуальні домагання, почала діяти 19 грудня 2024 року. Ці зміни сталися через впровадження Стамбульської конвенції.
Як розпізнати, що відбуваються саме сексуальні домагання? Юристка й менеджерка програм центру ЮрФем: Освіта Марта Павлишин в ефірі Радіо Культура пояснила, що основною рисою є небажаність для людини, щодо якої ці дії/слова чиняться.
Для людини, щодо якої проявляється флірт, ця поведінка має бути бажаною, не порушувати особистих кордонів її сексуальної автономії та бути доречною.
— Деяка поведінка, яка може бути доречна між людьми, котрі перебувають у рівноцінних відносинах, є зовсім недоречною між людьми, які перебувають у відносинах підпорядкування, — пояснює Марта Павлишин.
В українському законодавстві немає поняття Харасмент, однак це також — домагання чи переслідування, також харасмент — це поведінка, яка порушує особисті кордони іншої людини, включає психологічний тиск, образи через стать, орієнтацію, расу, колір шкіри, релігію тощо.
Також важливо розуміти, що сексуальні домагання є виявом сексуального насильства. Фізичного прояву може не бути, однак є намір його скоєння.
Сексуальне насильство може бути кількох проявів:
- фізичне — безпосередньо впливають на тіло постраждалого та постраждалої (секс без згоди, зокрема у стосунках та шлюбі; схиляння до сексу у стані алкогольного спʼяніння; схиляння до сексу працівників роботодавцями; небажані навмисні дотики; притискання у громадському транспорті);
- вербальне — сексуалізація за допомогою слів, приниження, висміювання, нав’язливе залицяння, відверті компліменти, вуличні домагання;
- невербальне — це про жести, вираз обличчя, привселюдне оголення та мастурбація тощо;
- цифрове — використання соціальних мереж та цифрових можливостей для здійснення насильства, а також поширення оголених фото та відео після розставання, небажаний секстинг.
Чи можна “спровокувати” кривдника?
Юристка Марта Павлишин наголошує: у юридичній площині не існує поняття провокування сексуальних домагань.
— Домагання є рішенням тієї особи, яка вирішує вчинити домагання. Тому вся відповідальність лежить саме на кривднику.
Не можна спровокувати на вчинення насильства незалежно від того, як людина поводиться чи одягається, — пояснює вона.
Також юристка зазначає, що слова тих, хто пережив подібний досвід — це вже докази, які важливі. Проте, так, за можливості варто зберігати знімки з екрана та листування, які підтвердять твої слова.
Яка відповідальність за сексуальні домагання
За словами юристки Юрфем: підтримка Юлії Нікітіної, за сексуальні домагання в Україні передбачається адміністративна відповідальність, тобто штраф у розмірі від 1360 гривень до 2720 гривень; громадські роботи від 20 до 40 годин чи виправні роботи до місяця з відрахуванням 20 % заробітку.
Звернутися до правоохоронців у такому випадку можна лише протягом двох місяців з часу вчинення правопорушення.
Кримінальна відповідальність передбачена вже за сексуальне насильство, в тому числі й без проникнення. Наприклад, доторкання до статевих органів людини — це стаття 153 ККУ, яка передбачає до пʼяти років позбавлення волі.
— Постраждала чи постраждалий може повідомити про вчинене насильство у правоохоронні органи протягом п’яти років (за частиною 1 цієї статті). Крім того, якщо насильство було вчинене щодо дітей, то строк давності починається з дня, коли потерпілий чи потерпіла досягли повноліття, — пояснила юристка.
“Актор не має статі”? Де професійні вимоги переходять межі
Кастинг-директорка Алла Самойленко пояснила Суспільному, що є вимогою до професійних акторів, а що — скамом. Саме так називають кастинги, якими насправді прикривають дії сексуального характеру.
Актори часто погоджуються на такі дії, адже від цього може залежати їхня роль у стрічці.
Необовʼязково також цілуватися з кимось на кастингу.
— Насправді зараз на кастингах нема потреби цілуватися з купою партнерів, принаймні на етапі підготовки. Хіба що на фінальному кастингу, якщо це зумовлено задумом фільму, може знадобитися активна взаємодія аж до поцілунку — щоб визначити, чи є та сама знаменита акторська “хімія” між партнерами.
Та загалом у зв’язку з коронавірусом ця ситуація пішла в небуття, крім найбільш необхідних сцен, — розповідає кастинг-директорка.
Так само не може бути ніякого роздягання на кастингах.
В Україні не існує спеціалістів, такі як координатор або координаторка інтимних сцен, яка вже понад десять років існує за кордоном. Однак мати таких людей важливо саме для знімання сцен, де є оголеність та імітація інтиму.
Від сексуального насильства страждають і діти. Що робити у таких жахливих випадках та до кого звертатися, ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.