Підготовка дитини до школи є дуже важливою, адже потрібно вибрати правильний вік, коли малюк усвідомлює матеріал та може виконувати нескладні завдання. В Україні досить високі очікування від дітей для вступу в школу, вищі, ніж у країнах Європи.
Тому батьки заздалегідь готують дитину. Записують на курси чи займаються щодня самостійно. У нашому матеріалі розповідаємо, коли записуватися на підготовку до школи — який оптимальний вік дитини.
Коли записуватися на підготовку до школи — оптимальний вік дитини
Якщо твоя дитина піде у школу у 6-7 років, розпочинати підготовку варто за рік-півтора до цього. Підготовка має складатися з профільних предметів, які будуть у першому класі — читання, математика, письмо.
До п’яти років у дитини формуються навички концентрації на тривалий час, а тому розпочинати підготовку раніше може бути складно як для дитини, так і для батьків. Якщо дитина навчиться читати та рахувати, а також писати ще до школи — це значно спростить її адаптацію.
Для зарахування у школи немає конкретних вимог, і не прийняти дитину в перший клас в Україні просто не можуть, але школи мають право проводити співбесіди чи тестування для майбутніх школярів, аби визначити їх рівень підготовки та вмінь.
Готуватися до школи можна самостійно з дитиною або обрати курси. Ефективними також будуть групові заняття дітей, де вони зануряться в навчальну атмосферу. Достатньою тривалістю курсу для здобуття необхідних навичок перед школою є рік.
Року має бути достатньо, аби дитина навчилася писати, рахувати, вивчила букви чи почала читати по складах.
Вчителька початкових класів Антоніна Назим каже, підготувати дитину можна вдома самостійно, адже нині є багато красивої та кольорової літератури.
Дитині потрібно дати основи з математики, читання та письма. Навчання має бути обов’язково в ігровій формі. Якщо можливо, покажіть школу, де буде навчатися малюк.
Якщо ти хочеш записати дитину 3-4 років на підготовку до школи, вона може втратити інтерес до навчання ще задовго до її початку. Крім цього, дитині може бути складно концентруватися та запам’ятовувати пласти інформації.
У будь-якому разі ти можеш проконсультуватися з психологом та вихователем, які об’єктивно оцінять рівень знань та вмінь дитини, а також чи готова вона до школи або курсів.
Дітям, які розпочнуть підготовку до школи у 6-7 років, може бути складно адаптуватися серед дітей, які матимуть більше знань. Або ж навчальна програма виявиться складною, якщо підготовки до школи буде недостатньо.
Як визначити інтелектуальну та соціальну готовність до школи в дитини
Щоб визначити, чи готова твоя дитина до школи, ти можеш обговорити все з нею. Запитай, чи готова вона навчатися, проводити тривалий час без батьків, у новій компанії? Чи не матиме вона страху? Як ти можеш їй допомогти подолати страх?
Чималу роль у готовності дитини до школи грають збори. Придбай дитині саме те, що вона хоче — красиві канцтовари, зручну форму. “Не такий” одяг і канцелярія можуть впливати на настрій дитини і готовність вчитися.
Зваж на те, як дитина знайомиться і комунікує з однолітками, чи не важко їй це вдається. Можна відвести дитину у ТЦ чи парк розваг, де багато людей, щоб дитина звикала. Спробуй пограти з дитиною у школу, їй точно це сподобається.
Інтелектуальна готовність визначається “базовими” вміннями. Про те, що саме має знати дитина йдучи в перший клас, ми розповідаємо далі. Насамперед йдеться про цікавість до нового, потяг до знань, активний розвиток.
Що має знати дитина для зарахування у перший клас
Чітких вимог до знань дитини навчальні заклади та МОН не висувають. Адже діти розвиваються з різними темпами. Оптимальними навичками, яких буде достатньо для успішного зарахування у перший клас, є такі:
- знання цифр і букв;
- вміння рахувати до 20;
- додавати та віднімати у межах 20;
- знання геометричних фігур;
- знання літер та навички письма;
- читання по складах;
- називати своє прізвище, ім’я, по-батькові;
- знати свій вік, дату народження, місто проживання, основні свята;
- знати імена та дати народження батьків, місце їх роботи та посади.
Важливо зазначити, що кожна дитина розвивається індивідуально, а тому не слід вимагати від неї того, що поки дається складно. Навчання має дарувати задоволення.
Поради для батьків майбутніх першачків
Батьки можуть відчувати страх і сильно перейматися за те, як дитина буде адаптуватися у школі. І цей страх є нормальним, адже це важливий етап у житті!
Щоб відчувати трохи більше спокою, щодня проводь час із дитиною — читайте, рахуйте, малюйте та говоріть разом на пізнавальні теми. Можна грати в логічні задачі. Не забувай питати в дитини, що вона відчуває і чого може боятися у школі.
Навчи дитину самостійно їсти виделкою з ножем, одягатися, взуватися, зав’язувати шнурки, прибирати за собою робоче місце чи посуд. Вчи працювати у команді — наприклад, прибирати вдома разом. Створи позитивну атмосферу про школу. Можна переглядати фільми та мультики про навчання.
Не забувай про підтримку дитини!
Раніше ми розповідали, як виховують дітей у різних країнах.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.