Бос для мене не авторитет: що робити, якщо не поважаєш свого керівника

Ірина Танасійчук журналістка сайту
керівник

Як би не хотілося відчути щиру повагу до керівника, на жаль, часто трапляється навпаки. Деколи ми не можемо сприймати свого боса як авторитет. Але в цьому і полягає проблема, адже ця людина має владу оцінювати нашу роботу, схвалювати відпустки, давати підвищення та надбавки до зарплатні. 

Чи нормально не поважати власного начальника, і чи варто з цим щось робити? Видання GQ Italia розмірковували разом з експертами. 

Я не поважаю свого керівника: як діяти у такій ситуації

Професорка психології праці Туринського університету К’яра Гіслієрі зазначає, що для формування поваги потрібні два фактори: правильна компетенція та узгодженість між тим, що ми вимагаємо від інших, і тим, що робимо самі.

Ті, хто ставить собі питання, чи заслуговує бос на посаду, можуть виконати практичну вправу. Для цього треба звернутися до “м’яких навичок”, які є головними для професійного успіху:

  • здатність постійно вчитися;
  • ініціативний дух;
  • комунікативні навички, зокрема активне слухання;
  • творчий розум, здатний мислити нестандартно;
  • емоційний і соціальний інтелект, який дозволяє керувати емоціями інших.

Познач, яким з цих якостей відповідає твій керівник чи керівниця. Так ти зрозумієш, наскільки це компетентна у своїй справі людина.

Залишатися позитивним і продуктивним, коли ті, хто над тобою здаються абсолютними недоумками, непросто. Це вимагає енергії, самозречення, навіть жертовності. Внаслідок цього деякі переконання проти керівництва можуть ускладнювати робочі стосунки.

— Коли працівник не поважає тих, хто його координує, одним із перших переживань, які можуть виникнути, є невпевненість, — каже трудовий психолог Андреа Манчіні

Це може підірвати самоефективність, тобто впевненість у власній здатності впливати на події та досягати результатів.

Постійна невпевненість може перетворитися на розчарування, дратівливість та нетерпіння. А це, своєю чергою, спонукатиме змінити роботу.

Так виникає демотивація з втратою інтересу до роботи та знижується продуктивність.

— Демотивація також може негативно вплинути на все робоче середовище, збільшуючи кількість прогулів і погіршуючи моральний дух команди, — пояснює Манчіні.

Як ми реагуємо, коли не поважаємо начальника

Інколи кажуть, що люди залишають не компанію, а свого керівника, і дані State of the Global Workplace 2024 підтверджують це.

70% працівників працюють у компанії лише через керівників, — зауважує Анналіза Галарді, професорка Католицького університету.

З босом, який, на нашу думку, не відповідає високому рівню, наш стрес може бути вищим на 60%, ніж у компаніях з хорошим керівництвом.

Наслідків може бути декілька. Перший — пасивно-агресивна поведінка, коли працівник підбурює інших до своєрідного бунту проти боса. 

Другий — втеча. І річ не лише у звільненні чи відпустці. Інколи йдеться про дистанціювання від роботи, виконання необхідного мінімуму та відсутності ініціативи. 

Це добре відомий феномен тихого відходу, мовчазного залишення своєї роботи, — підсумовує Галарді.

Рано чи пізно настає той момент, коли на роботі ми хочемо попросити підвищення зарплатні. Ми розповідали, як правильно це робити, щоб не нашкодити. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе