16 липня 2025 року Ізраїль вдарив по столиці Сирії, Дамаску, зокрема по Міністерству оборони країни та місцині біля президентського палацу.
Раніше його військові розпочали бойові дії у регіон Сувейда, де з понеділка йшли бої між сирійською меншиною — народом друзів, та бедуїнськими племенами. Під час цих сутичок загинули понад 350 осіб.
Навіщо Ізраїль вирішив втрутитися у нібито внутрішній конфлікт сусідньої країни, чому Ізраїль бомбить Сирію і хто такі друзи — читай у матеріалі.
Чому Ізраїль бомбить Сирію і хто таки друзи
Сирія — країна, з якою Ізраїль межує на північному сході, а від його кордону до столиці Сирії — Дамаска — по прямій якихось 80 км. Тож близькість сусіда, якого Єрусалим вважає небезпечним, підштовхує уряд єврейської держави вживати попереджувальних дій.
Цього разу йдеться про захист сирійської релігійно-етнічної меншини — друзів, які цілком лояльні до Ізраїля. Цей народ налічує біля мільйона людей, більшість з яких мешкає у передмісті Дамаска, у провінції Сувейда та на Голанських висотах, анексованих Ізраїлем ще у 1981 році.
Єрусалим сприймає друзів як соціально близьку спільноту, адже близько 130 тисяч представників цієї спільноти мешкає на території Ізраїлю, і більшість друзів погоджуються служити в єврейській армії.
Натомість у самій Сирії друзи перебувають в опозиції, як до колишнього режиму Башара Асада, який був нещодавно повалений (Асад втік до Москви), так і до нинішнього нового уряду на чолі з Ахмедом аш‑Шараа.
У чому проблема відносин Ізраїлю та Сирії
Новий сирійський уряд, хоча і не показав себе диктаторським, як попередній, має коріння в ісламістському агресивному угрупованні Аль‑Каїда, вважається крайнім ісламістським, і інші релігійні меншини (і друзи зокрема) бояться переслідувань з боку влади.
Ізраїль ставиться відверто ворожо до обох урядів Сирії — і колишнього, і теперішнього.
Башар Асад, як відомо, був прихильником Ірану і Хезболли, які загрожували безпеці Ізраїлю. Тож Єрусалим блокував постачання зброї з Ірану на територію Сирії та іноді робив превентивні удари.
Новий режим на чолі з Ахмедом аш‑Шараа став для Ізраїлю ще більш небезпечним: на його погляд, це екстремістське ісламістське угруповання, яке загрожує безпеці прикордонних земель єврейської держави і взагалі її існуванню.
Тому політика Єрусалиму відносно Сирії стала іще більш агресивною: Ізраїль бомбить Сирію, захоплює території на кордоні у демілітаризованій зоні, аби створити буферну безпечну для себе зону.
А також робить усе, щоб підтримати опозиційні новому уряду спільноти, і релігійну меншину друзів в тому числі.
Нинішнє втручання прем’єр-міністра країни Нетаньягу у сирійський конфлікт і його чергова спроба бомбити Сирію примусили США знову заговорити про мирні угоди, тепер між Ізраїлем та Сирією. Ізраїльський уряд поки що не коментував їх.
Дізнайся також, чи має Ізраїль ядерну зброю та чи наважиться її використати — що кажуть експерти.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!