Російські пропагандисти продовжують сумлінно та невтомно вигадувати нові фейки про Україну та війну. На минулому тижні росіяни вигадали нову ідею і стали стрімко її поширювати. Пропаганда стосувалася українських дітей, яких нібито “змушують збирати дрони для ЗСУ”. Більше про нетрі російської пропаганди розповіли Детектор медіа.
Росіяни створили нові фейки про Україну: огляд
Журналісти промоніторили російські канали пропаганди та знайшли нову “перлину”. Кремлівські медіа на тому тижні публікували, що у Сумах нібито дітей наймають для збору дронів для ЗСУ. За останній тиждень аналітики зафіксували 15 нових дезінформаційних вкидів.
До переліку увійшли такі фейки російської пропаганди:
- “ПриватБанк блокує картки призовників із вимогою звернутися до ТЦК”;
- “Українці брали участь у підпалах у Польщі”;
- “Наказ про те, що українки тепер повинні вступати до ЗСУ і виконувати накази особистого характеру”;
- “Звинувачення ООН на адресу України” та інші.
Фейк щодо ПриватБанку полягав у тому, що банк нібито блокує картки чоловіків призовного віку з повідомленням: “Ваша картка залишиться в банкоматі. Зверніться до ТЦК та СП”. Росіяни використали фото платіжного терміналу, зроблене у 2017 році, коли він показував повідомлення про кібератаку.
Потім змінили напис у фотошопі. Нагадаємо, що банки не мають технічної можливості та повноважень блокувати картки українців у військових цілях. Цей фейк росіян спрямований на підрив довіри до війська і влади, націлений на паніку.
Російський фейк щодо підпалів у Польщі спрацював інакше. У польських соцмережах запустили ланцюжок неправдивих повідомлень про нібито причетність українців до підпалів. Як привід використали заяви депутата Влодзімежа Скаліка. Він перекрутив слова активістки Наталії Панченко.
Наталія застерігала проти мови ворожнечі у лютому 2025 року, однак її слова інтерпретували як заклик до насильства. Водночас польські фактчекери встановили, що підпали у Варшаві були виконані російськими розвідниками.
Третій фейк тижня стосувався українських дітей. За словами російських пропагандистів, у Сумах нібито дітей наймали на роботу зі збирання дронів для ЗСУ. У Центрі протидії дезінформації спростували фейк: таких оголошень не існує, а вказаний номер є недійсним.
Росіяни створили “оголошення”, які нібито розвішували біля шкіл. В оголошеннях містилися пропозиції літньої підробітки. Там пропонували гроші та обіди. А поруч було приписано, що в Україні люди голодують, тому це й не дивно.
Фейк спрямований на підрив довіри до ЗСУ та створення образу України як держави, яка залучає до війни дітей.
Останнім з яскравих фейків тижня росіяни поширювали повідомлення про нібито звинувачення ООН на адресу України у масових катуваннях військовополонених. Насправді ж у доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини були згадані окремі випадки, які має розслідувати Україна.
Однак у цьому ж документі сказано про російські злочини проти українських військовополонених — зокрема про тортури, сексуальне насильство, примусове отримання громадянства тощо. Мета російської пропаганди — перекласти відповідальність зі своїх злочинів на Україну.
Раніше ми розповідали, чому підлітки досі слухають російську музику.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!