Українці вміють розрізняти історичну добу своїх міст за будинками. Велика кількість житлових масивів України належить до доби Хрущова, звідки будинки тих часів й отримали однозначну назву — “хрущовки”.
Нині вони вважаються застарілим житловим фондом України. Стало відомо, що в Києві планують зносити “хрущовки” та “панельки”, а їхніх мешканців — відселяти.
На розгляді депутатів уже перебуває відповідний Проект Закону про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду, або законопроект 6458. Що він означає та що робити мешканцям старих будинків столиці — у матеріалі.
Законопроект 6458: що відомо
Народні депутати у пояснювальній записці кажуть, що в Україні є низка проблем із застарілим фондом, які потребують розв’язання.
— В Україні наявна велика кількість об’єктів житлового фонду, граничний строк експлуатації яких закінчився або збігає. Загальна площа застарілого житлового фонду за даними Державної служби статистики (станом на 1 січня 2017 року) складає 4,33 млн м3, — пишуть ініціатори законопроекту 6458.
За даними головного управління статистики Києва, у кінці 2019 року в столиці було 63,5 млн кв м житла, або 1,082 млн помешкань.
З них близько семи тисяч будівель були зведені ще до 1919 року.
Зараз в столиці понад п’ять тисяч будівель занесені до застарілого житлового фонду. Весь застарілий фонд Києва розробники програми поділили на чотири типи.
- Будинки історичного типу періоду будівництва до Першої світової війни.
- Будинки барачного типу, переважно побудовані після Другої світової війни.
- “Сталінки”, рядові — звичайні п’ятиповерхівки та “номенклатурні” — наприклад, будинки на Хрещатику.
- Будинки першого періоду індустріального домобудування — “хрущовки”, панельні та цегляні.
Зазначається, що зносити та реконструювати планують саме такі будинки, окрім будинків історичного періоду будівництва до Першої світової. Остаточне рішення будуть ухвалювати на місцях.
Куди відселятимуть мешканців “хрущовок” і “панельок” у Києві
— Знесенню багатоквартирних будинків передує надання квартири в іншому багатоквартирному будинку у разі отримання забудовником згоди на відселення. В іншому випадку надається інша рівноцінна квартира в майбутньому будинку, а на час будівництва відселення до маневрового житлового фонду, — пояснюють ініціатори законопроекту.
Законопроєкт 6458 вже ухвалено Верховною Радою у першому читанні та зараз готується до другого.
Поки що деталей про надання житла або методи розв’язання квартирного питання не надано.
Разом з тим, голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця політичної партії Слуга Народу Олена Шуляк заявляла: під час введення в дію законопроекту 6458 мають бути унеможливлені всі корупційні схеми.
— При аналізі ухваленого в першому читанні тексту законопроекту мали зауваження від НАЗК та Інституту законодавчих ідей щодо того, як прописаний конкурс, та які його критерії. ІЗІ зазначали, що у законопроекті відсутня чітка та прозора процедура визначення інвесторів-забудовників, — розповіла Олена Шуляк.
Олена Шуляк зазначила, що у процесі підготовки до комплексної реконструкції застарілого житла містобудівну документацію має розробляти місцева влада, а не інвестор.
Ініціатори законопроекту 6458 також зазначають, що жити у застарілих будинках небезпечно, особливо під час війни. А як війна вплинула на ринок нерухомості у 2023 році, ми розповідали в іншому матеріалі.
Підписуйся на наш Telegram та стеж за останніми новинами!