”Дитина трьох років не чує моїх прохань. Як до неї достукатися?”

Олена Яковлєва випускова редакторка сайту
Що робити, якщо дитина трьох років не слухається

Батьки часто скаржаться на те, що дитині потрібно все повторювати сто разів. Проте їхня помилка полягає в тому, що вони сприймають дітей як маленьких дорослих. 

Якщо ти хочеш бути почутим/-ою, треба врахувати такі поради.

Слухай дитину

Ситуація: малюк хоче поділитися з мамою своєю, на його думку, важливою знахідкою у пісочниці. Але та розмовляє з подругою і просить почекати. 

Пояснення: діти вчаться у дорослих усьому, зокрема й комунікації. Важливо не те, як довго сидиш з малюком, а наскільки якісно ти це робиш. 

Рішення: спробуй на годину-дві повністю зануритися в гру і сфокусуватися тільки на спілкуванні з дитиною. Вона, певно, задовольнить свою потребу в увазі дорослих і захоче погратися самостійно.

Зоровий контакт

Ситуація: дитина захоплено грається, а мама в цей час до неї звертається. Малюк ніби не чує, через що мати дратується.

Пояснення: малюки мають лише гнучку одноканальну увагу. Це означає, що мозок дитини здатний сконцентруватися тільки на одному завданні. 

Рішення: перш ніж просити про щось, перемкни увагу дитини на себе. Присядь навпочіпки, подивися в очі (можна торкнутися або взяти за руку), звернися на ім’я. Якщо малюк старший за 3,5 роки, корисно попросити його повторити почуте.

Прості прохання

Ситуація: батько просить дитину зняти взуття, вимити руки та сісти за стіл. 

Пояснення: на думку дорослого, це просте і зрозуміле прохання. Але дитині до 3,5–4 років досить важко запам’ятати послідовність дій, нічого не пропустивши. Тому вона “застряє” у коридорі.

Рішення: розбивай складне завдання на прості. Давай дитині лише по одному короткому завданню. Наприклад, “зніми взуття”. Коли ця вказівка буде виконана, можна переходити до наступної. 

Прямі вказівки

Ситуація: дитина забула прибрати свої іграшки. Мама запитує її: “Ти ще довго сидітимеш у бруді?” 

Пояснення: діти розуміють усе буквально. Їм важко здогадатися, що мамине питання має на меті підштовхнути їх до дії.  

Рішення: дитина ще тільки освоює рідну мову. Тому всі прохання мають бути зрозумілі однозначно.  

Говори коротко

Ситуація: хлопчик стрибає з крісла на диван. У мами накипіло, і вона хоче припинити небезпечну поведінку сина, тому говорить: “Сашо, скільки разів тобі можна говорити, не роби цього! Ти вже забув, як розбив ніс, хочеш ще раз впасти?”

Пояснення: вислуховуючи довгу нотацію, малюк плутається в словах і забуває, про що йдеться. 

Не нагадуй дитині минулі “гріхи” і не лякай майбутніми неприємностями. Маля живе тут і зараз, тому немає сенсу намагатися вплинути на нього довгими поясненнями. 

Рішення: найкраще в такій ситуації говорити коротко і по суті: “Стрибати з крісла не можна, це небезпечно”.

Не кричи

Ситуація: після скандалу дитина вибачилась і сказала, що все почула і зрозуміла. 

Пояснення: насправді її головною метою було уникнути покарання, адже крик викликає тривогу і страх, що знижує здатність мислити. 

Рішення: будь послідовним/-ою у своїх словах та діях. Якщо дитина зрозуміє, що випросити годину мультиків неможливо, вона перестане ігнорувати прохання вимкнути телевізор.

Не чекай негайної зміни поведінки

Ситуація: мама гуляє з дитиною на вулиці, але вже час іти додому. Малюк ніяк не може відірватися від гри на вулиці.

Пояснення: американська педагогиня Мері Бадд Роу виявила, що діти сприймають сказане із затримкою у кілька секунд. 

Причиною цьому є те, що довільна увага формується лише до 6-7 років. Це означає, що дитина поки не може швидко перемкнутися з одної теми на іншу. 

Рішення: дай малюкові запас часу. Домовся, скільки разів вона може з’їхати з гірки перед тим, як іти додому. У цьому разі твоє прохання почують.

Не використовуй заперечення

Ситуація: батьки постійно використовують фрази по типу: “Не лізь у калюжу!”, “Не грюкай дверима!” 

Пояснення: дитина пропускає частинку “не” і сприймає батьківську заборону як привабливу пропозицію.

Рішення: запропонуй дитині цікавішу та безпечнішу альтернативу. Наприклад: “Спробуймо  обійти калюжу по цьому вузькому бордюрчику?”

Не смикай

Ситуація: мама постійно робить зауваження дитині та смикає її навіть без причини.

Пояснення: тривожна мама відчуває постійний страх за малюка, що призводить до гіперопіки. І рано чи пізно втомлений від напосідань малюк починає сприймати мамині слова просто як фон.

Рішення: порахуй, скільки разів на годину ти робиш дитині зауваження. Які з них можна було б і не робити? Не смикай малюка з будь-якого приводу, а намагайся бути поруч у час його особливої активності.

Батьки вчать нас моделей поведінки та ставлення до світу, які ми наслідуємо, навіть ставши дорослими.

Проте дехто змушений рости в атмосфері прихованого чи безпосереднього насилля. Читай поради психолога, як порозумітися з токсичними батьками

Категорії: Для тебе Поради