Ми всі тут — нарциси? Дослідники розповіли про малообговорюваний симптом

Анастасія Грубрина журналістка сайту
нарцис симптоми

У твоєму оточенні є люди, схильні до надмірно високої самооцінки, завищеного відчуття власної важливості, так званого синдрому головного героя? Можливо, вони нарцисичні, і їм справді може здаватися, що світ обертається навколо них.

Вони можуть не емпатувати до інших, потребувати постійної похвали, мати відчуття, що всі їм заздрять, вміло маніпулювати людьми. Дослідники вирішили приділити більше уваги на малообговорювані аспекти нарцисичної поведінки.

Вони виявили, що люди-нарциси мають один загальний симптом, про який ми мало знаємо і майже не говоримо. Про що йдеться?

Нарциси постійно відчувають себе жертвами: дослідження

Видання The Independent поділилося результатами останніх досліджень нарцисичних проявів поведінки. У соціальних мережах люди називають одне одного нарцисами за найменшої причини! Навіть коли це може бути зовсім не так. Тому дослідникам було над чим попрацювати.

Часто це має вигляд відео у соцмережах на тему: “Придивися до свого партнера, якщо він має ці п’ять ознак — тікай”. Там перелічуються доволі сумнівні речі, як-от, наприклад, розкидання шкарпеток чи щось дуже далеке від справжнього нарцисизму.

30 секунд відео і ознак не від психологів не вистачить, щоб дослідити проблему. Хоча трапляється і так, що подібні відео роблять психологи та психотерапевти, щоб убезпечити людей. Попри все, цього недостатньо, щоб самостійно ставити діагноз собі чи комусь іншому.

Дослідники звернули увагу на симптом нарцисизму, який ніхто не обговорює. У звіті Американської асоціації психологів йдеться, що нарциси частіше за інших почувають себе вигнанцями. І дослідження це підтверджують.

Наші результати показують, що люди з вищим рівнем нарцисизму чутливіші до сигналів виключення, що змушує їх частіше сприймати остракізм (гоніння, несприйняття — ред.).

Отже, нарцисизм виходить за межі простої самозакоханості, зверхності та хвалькуватості. Нарциси можуть відчувати перевагу у своїй фантазії чи реальному житті, потребу у захопленні. Все це може проявлятися вже в ранньому віці та продовжуватися протягом життя.

Дослідники звернули увагу, що саме нарциси завжди вважають себе жертвою. Люди, які мають такі риси поведінки, думають, що вони стали відлюдниками, їх не сприймають інші, а тому саме вони є жертвами. Відчуття власної важливості не дає їм адекватно оцінювати ситуацію.

Те, що ми часто наклеюємо ярлики нарцисизму на людей, не дає нам адекватно розуміти, хто справді має такі риси. Найбільше це проявляється у стосунках пар. Люди плутають клінічний нарцисизм з суспільним, адже наша егоїстичність з роками росте. До прикладу, соцмережі змушують нас вести публічний спосіб життя, демонструвати свої кращі якості тощо.

Світ стає більш нарцисичним, і тому ми можемо “маркувати” так інших людей, які роблять не те, чого ми від них очікуємо.

Якщо вірити статистиці, нарцисичних людей у десятки разів менше, ніж ми вважаємо.

Раніше ми розповідали, як подолати проблеми із самооцінкою.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.