Осідають в тілі й стають хворобами: як пригнічені емоції погіршують здоров’я жінок

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Осідають в тілі й стають хворобами: як пригнічені емоції погіршують здоров’я жінок

Згідно з дослідженням 2020 року, аутоімунні захворювання непропорційно вражають жінок — на них припадає майже 80% випадків. А окреме дослідження 2021 року показало, що жінки також мають вищі показники тривоги, посттравматичного стресового розладу та анорексії. 

Часто в соцмережах можна побачити дописи й відео, у яких жінки зізнаються — гнів викликає у них ледве не фізичну нудоту. Тож чи може пригнічення гніву сприяти погіршенню здоров’я жінок?

Проблема вкорінена в суспільство доволі глибоко — жінки змушені мовчати, дбати про інших, зберігати ввічливість. Гнів розглядають як чоловічу емоцію, але це те, що відчувають всі. Слід навчитися виражати його здоровими, регламентованими способами. 

Але якщо цього не робити, чи проявляється це в нашому тілі як хвороба? The Indepenend простежили зв’язок пригніченого гніву та аутоімунних хвороб. 

Який зв’язок гніву та аутоімунних хвороб

Наприкінці 1980-х років психолог Дана Джек виявила закономірність: багато її пацієнтів мали схильність до придушення власних потреб та задоволення потреб інших людей з метою уникнення конфліктів. Вона пов’язала таку поведінку з підвищеним ризиком депресії.

А нещодавнє дослідження, проведене Піттсбурзьким університетом, виявило, що пригнічений гнів у жінок підвищував ризик атеросклерозу на 70%. Також значно виріс ризик серцевих хвороб. 

Думка про те, що прихована злість може вплинути на фізичне здоров’я, турбує багатьох жінок. У 37-річної Сари з Лондона діагностували перніціозну анемію після 21 року боротьби з анорексією. Їй також поставили діагноз фіброміалгія після численних емоційних і фізичних травм. 

— Гнів, який я відчував — до друзів, сім’ї, кривдників і суспільства — не мав куди подітися. Він осів у моєму тілі, проявляючись болем у кишківнику, грудях, плечах і горлі. Я зрозуміла, що цей біль був соматичним, фізичним проявом необроблених емоцій. 

Щоб звільнитися від нього, вона звернулася до екстатичних танців, масажу, діафрагмального дихання та технік заземлення. Іноді, після інтенсивного сеансу, вона фізично відчуває, як негативна емоція покидає її тіло. 

29-річна Діллі страждає від тиреоїдиту Хашимото — аутоімунного захворювання, за якого імунна система атакує щитоподібну залозу, уповільнюючи метаболізм. Її симптоми погіршилися після особливо напруженого року, пов’язаного з особистими та робочими проблемами. 

Я придушувала свої почуття, і я вважаю, що це негативно вплинуло на моє здоров’я, — впевнена жінка. 

Деякі експерти вважають, що існує зв’язок між пригніченими емоціями та фізичною хворобою.

Сертифікований лікар-ендокринолог-натуропат Джолін Брайтен пояснює, що придушення емоцій, зокрема гніву, пов’язують із підвищенням стресу, порушенням імунної функції та хронічними запаленнями, які сприяють розвитку або погіршенню аутоімунних захворювань.

Певні дослідження показують, що придушення емоцій може спровокувати тривалу активацію гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі, що призводить до дисфункції імунної системи. Це погіршує стан людей з ревматоїдним артритом, вовчаком і розсіяним склерозом.

Доктор Сула Віндгассен, психологиня та КПТ-терапевтка, зазначає, що здоров’я за своєю суттю є біопсихосоціальним — формується біологічними, психологічними, соціальними та екологічними факторами.

Тобто говорячи про здоров’я чи хворобу, варто розглядати всі три аспекти разом, а не окремо. 

Хоча деякі дослідження припускають, що емоційне пригнічення може бути пов’язане з дисфункцією імунної системи, дослідження все ще тривають. 

— Не було достатньо досліджень, присвячених пригніченому гніву та його впливу на імунітет. Однак психонейроімунологічне дослідження надає переконливі докази того, що емоційне придушення може вплинути на роботу імунної системи, — додає експертка. 

Як організм реагує на пригнічення емоцій

Усі емоції біологічно опосередковані через активність мозку, зміни вегетативної нервової системи та гормональну секрецію. Однак емоції не є шкідливими самі по собі. Шкідливою є наша реакція на них, яка навантажує організм. 

Придушення є однією з найбільш виснажливих реакцій, яка активує ділянки головного мозку, наприклад префронтальну кору, одночасно зменшуючи активацію в центрі обробки емоцій — мигдалеподібному тілі. 

Це призводить до збільшення секреції кортизолу та порушує імунну функцію. Кортизол може як пригнічувати імунну відповідь, уповільнюючи реакцію системи, так і надмірно активувати її. У будь-якому разі це призводить до запалення. 

Як навчитися оброблювати емоції

Що можна зробити, щоб емоційне придушення не вплинуло на здоров’я? Доктор Брайтен пропонує розвивати емоційне усвідомлення та вираження гніву за допомогою ведення щоденника, терапії або соматичних практик. 

Регулярна фізична активність, уважність і дихання також регулюють нервову систему та зменшують фізіологічний вплив пригніченого гніву.

Досвід деяких жінок відображає те, що припускають дослідження та експерти — необроблені емоції можуть проявлятися фізично та сприяти хронічним захворюванням. Тож їхнє вираження разом з терапією та активностями можуть покращити ситуацію. 

Впоратися з гнівом дуже допомагають техніки заземлення. Ми розповідали, як вони працюють

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.