На жаль, з сексуалізованим насиллям може зіштовхнутися будь-хто, незалежно від статі, віку та орієнтації. Попри це, маскулінні установки змушують нас забути, що жертвами такого виду насилля стають і чоловіки.
За статистикою, у США один з 38 чоловіків стає жертвою зґвалтування. А від інших насильницьких дій сексуального характеру страждає кожен четвертий.
Питання сексуалізованого насилля над чоловіками порушили у видані Centre for African justice. Тож хто може стати жертвою сексуалізованого насилля та що з цим робити, читай далі.
Сексуалізоване насилля над чоловіками: що це і хто вразливий
Сексуалізоване насильство — це будь-які види сексуального контакту без згоди. Поняття передбачає, що кривдник бажає продемонструвати владу та контроль над жертвою, а не отримати сексуальне задоволення.
Насильство найчастіше чинять близькі люди, тож можна не одразу усвідомити та збагнути, що відбувається. Свідчити про сексуалізоване насилля можуть такі дії кривдника:
- секс із пенетрацією — анальний або оральний;
- дотик до геніталій;
- прямий тілесний контакт, такий як інтимний дотик або мастурбація;
- примус до перегляду порно чи інших сексуальних дій.
Сексуалізоване насильство часто починається у дитинстві, тож саме ця група чоловіків є найбільш вразливою. За статистикою, 14–18% хлопчиків мають такий досвід.
Однак молоді люди теж у зоні ризику. Для більшості перший досвід із сексуалізованим насиллям відбувається до 25 років. Хоч би в якому віці людина постраждала, наслідки безслідно точно не минуть.
Наслідки сексуалізованого насилля над чоловіками
Наслідки для дітей та дорослих можуть бути різними. Дорослі чоловіки, які пережили насильство, часто відчувають сором і сумніви у своїй мужності, бо не змогли протистояти насильнику.
Додатковою причиною для переживань може стати ерекція чи еякуляція під час акту насильства. Через табуйованість теми у суспільстві та відсутність обізнаності постраждалі часто не розуміють, що це звичайна фізіологічна реакція.
Вона ніяк не виправдовує насильство і не свідчить про те, що потерпілий хотів статевого акту або отримав задоволення.
Чоловіки, які перенесли насильство в дитинстві, можуть відчувати наслідки цього й у дорослому житті:
- тривога, депресія, посттравматичний стресовий розлад, флешбеки;
- сумніви щодо власної сексуальної орієнтації;
- почуття втрати контролю над тілом;
- розлади харчової поведінки;
- недовіра до світу та відчуття відсутності майбутнього;
- відмова від романтичних стосунків чи дружби;
- підвищене почуття самотності, ізоляції;
- неможливість розслабитися та труднощі зі сном;
- почуття провини чи сорому через те, що не зміг зупинити напад, особливо якщо була ерекція чи еякуляція;
- страх говорити про те, що трапилося, через страх осуду або недовіри.
Додаткову проблему створює табуйованість теми у суспільстві та маскулінні установки, які не дають чоловікам говорити про свій негативний досвід.
Як побороти наслідки насильства
Якщо ти постраждав від сексуалізованого насильства, насамперед слід визнати, що в цьому немає твоєї вини. Це стосується будь-яких видів насильства: фізичний примус, погрози та емоційні маніпуляції.
Адже поговорити про свій досвід у безпечному просторі, зрозуміти та прийняти свої почуття, визначити, на кому лежить відповідальність — це важливі складові, які допомагають пережити травматичний досвід.
На жаль, українці стали свідками сексуальних звірств окупантів над мирним населенням, і про це не можна мовчати. Читай, які докази має надати жертва сексуального насилля.
Не пропускай найцікавіше, підписуйся на наш Telegram-канал.