Так і до вигорання недалеко! Чи підходить тобі твоя робота — пояснення психологині

Вікторія Мельник журналістка сайту
Робота не підходить

Робота займає велику частину часу у нашому щоденному графіку — більшість працює в офісах, або займається такою діяльністю, яка вимагає включеності у режим мінімум по вісім годин п’ять днів на тиждень. Звісно, такий графік може підійти не всім, однак інколи відчуття “не твого” життя виникає не через це.

Постійна втома, відсутність бажання йти на роботу, затримка здачі завдань та нерозуміння робочого процесу — ці та інші дзвоники можуть свідчити про те, що твоя робота не підходить тобі.

Як зрозуміти, чи на правильному ти шляху, виданню Elle розповіла психологиня Олена Хіль. Ми переповідаємо тобі найцікавіше.

Ознаки, що робота тобі не підходить

Ти часто затримуєшся на роботі після закінчення зміни, твої дедлайни горять, а у колективі відчуваєш тиск від керівника (-ці) та колег? Це можуть бути ознаки того, що робота тобі не підходить. Наприклад, твій темперамент не може видавати такий рівень продуктивності, на який сподівалися роботодавці.

Причиною може бути поганий менеджмент з боку керівників, які не розраховують рівень навантаження на працівників, або у тебе ще немає необхідних навичок та досвіду, щоб впоратися із завданнями.

Якою б не була причина, однак у результаті ти отримаєш постійний стрес, який може призвести до вигорання.

Якщо це відбувається систематично, то може свідчити про те, що робота не відповідає твоєму характеру, навичкам та інтересам.

У такому випадку психологиня Олена Хіль радить подумати над розвʼязанням проблеми: знайти іншу, яка приноситиме більше радості, аніж стресу, або поспілкуватися щодо проблеми з колегами та керівництвом.

— Коли ти на щоденній основі займаєшся тим, що тобі нецікаво, у тебе не виробляється гормон відчуття — дофамін, і мозку стає нудно, зникає мотивація та бажання виконувати свої завдання. Ти можеш бути менш ефективним (-ою) на роботі, на завданнях і не уважним (-ою) до деталей.

Відсутність інтересу може призвести до апатії та фонового відчуття втоми, які не йдуть на користь вашому фізичному та емоційному стану.

Робота нецікава: що робити

За словами експертки Олени Хіль, якщо тобі не цікава твоя робота, спробуй розглянути варіанти зміни сфери діяльності або переходу на іншу посаду. До речі, як без стресу змінити професію під час війни, ми писали раніше. 

— Випиши усі свої вміння та захоплення, подумай над несподіваними комбінаціями та спробуй пошукати роботу, яка дозволить твоїм сильним сторонам сяяти. Можливо, буде потрібна додаткова перепідготовка або навчання, щоб перейти на іншу посаду або розпочати нову кар’єру.

Але бонус у тому, що, коли тобі цікаво на роботі, у тебе більше гормонів радості — ендорфіну та дофаміну, більше ентузіазму та блиску в очах та більше мотивації виконувати завдання, а це може призвести до більш успішної та стрімкої кар’єри, — каже психологиня.

Іншою причиною низької продуктивності можуть бути конфлікти з колегами чи керівництвом, адже взаємини є важливою частиною робочого процесу.

Якщо не налагодити ці стосунки, ти, найімовірніше, не відчуватимеш, що тебе цінують на твоєму місці й не отримуватимеш задоволення від справи.

— Зміна роботи допоможе, якщо колектив тобі не підходить. Хоча я також рекомендую проаналізувати ситуацію або запитати у друзів чи колег. Можливо, навички комунікації, презентації ідей, управління конфліктами та інші “м’які” навички (soft skills) — це не твоя сильна сторона, тоді дуже хорошим кроком буде їх покращення на заняттях із коучем чи на тренінгах, — додає Олена Хіль.

На жаль, токсичних колег можна зустріти на будь-якій роботі. Щоб не тікати від проблеми вічно, пропонуємо тобі прочитати наш матеріал з порадами, як спілкуватися з токсичним колегою на роботі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.