Як українцям відкрити власну справу в Польщі та отримати підтримку від держави: історія з життя та покрокова інструкція

Евеліна Гурницька журналістка-фрилансерка сайту
бізнес у Польщі

Ми написали для тебе, що треба зробити українцям, аби заснувати власну справу в Польщі.

А ще про те, коли можна не платити податок, від чого залежить розмір соцстрахування і як одержати, наприклад, 27 тисяч злотих на свій бізнес (у різних містах Польщі — по-різному).

Розпитали українку Катерину — про її досвід, а також польську бухгалтерку Гіацинту (вони побажали не називати своїх прізвищ).

*один злотий — UAH 9,69 

Катерина виїхала з родиною до Польщі понад сім років тому, і лише торік, у 2023, змогла відкрити власну справу. До 24 лютого 2022 українцям було значно складніше це зробити, адже потребувалася карта резидента (постійне місце проживання).

Катерина чекала на неї шість років.

Проте, після початку повномасштабного вторгнення, нашим співгромадянам в Польщі зробили пільгу: одноосібну господарську діяльність (jednoosobowa dziłalność gospodarcza) легко відкрити і без карти резидента.

Свою справу можна заснувати самостійно, але Катерина звернулася до бухгалтерки Гіацинти у своєму місті. Спеціалістка відразу при ній це й зробила.

— Тепер якщо в інтернеті набрати моє імʼя та прізвище, то можна побачити, як називається моя фірма. 

Катеринин вид діяльності повʼязаний з репетиторством.

Відтак щомісяця неодмінно сплачує ZUS (соціальне страхування). Його розмір зростає з певною періодичністю. Перші півроку діяльності підприємиця сплачувала близько 300 злотих щомісяця, наступні півтора року близько 600, а по їх завершенню буде 1500 злотих.

— Неважливо, скільки я заробила протягом місяця, я маю сплатити страхування. Воно, наприклад, покриває медицину. 

Щодо податку, то він не нараховується, якщо людина заробляє менше 30 тисяч злотих на рік.

— Поки що в мене дуже маленькі заробітки, тому я ще не платила податок.

Загалом наразі Катерина щомісяця платить 600 злотих соціального страхування, а також 300 злотих — бухгалтерці, яка стежить за законами, всіма змінами, рахує, скільки і за що треба заплатити.

Пояснення від бухгалтерки

Польська бухгалтерка нагадала нам, що під час війни українцям значно легше відкрити власну справу в Польщі. До 24.02.22 для цього слід було мати карту постійного місця проживання, а тепер достатньо отримати PESEL (персональний ідентифікаційний номер). З ним можна заснувати одноосібну господарську діяльність чи навіть товариство з обмеженою відповідальністю.

Ось які кроки слід зробити.

Необхідно мати PESEL. Далі заповнюємо анкету: або фізично в міськраді (Urząd miasta), або онлайн — в реєстрі CEIDG (центральний облік та інформація про господарську діяльність).

Якщо онлайн, то можна з довіреним профілем (profil zaufany) державної електронної системи Польщі. Його можна підтвердити в міськраді, гміні, в управлінні соцстраху чи податковій. 

Є опція заповнити анкету онлайн зі своїм персональним електронним підписом (podpis kwalifikowany), який можна одержати в банку, де в тебе відкритий рахунок.  Це платна послуга.

Для підпису потрібне відповідне інсталювання у твоєму компʼютері.

Маючи довірений профіль або електронний підпис, авторизуйся на сайті, заповни анкету, підпиши і натисни кнопку “надіслати”. 

В анкеті не без труднощів.

Наприкінці може бути запитання, чи хочеш надіслати певні дані до Управління соціального страхування (ZUS) або податкової (Urząd skarbowy).

Також слід обрати правильну форму оподаткування, правильний соціальний внесок (чотири види) і кведи (PKD). Можеш мати один квед або й 10–20.

Якщо в тебе все визначено з формою оподаткування і видом соцвнеску, то анкету можна заповнити за 10-15 хвилин.

Рішення зазвичай надходить наступного робочого дня.

Тобі мають надати NIP (податковий ідентифікаційний номер) та Regon (твій номер у реєстрі субʼєктів народного господарювання Польщі).

Чи можеш зареєструвати свою діяльність самостійно? Звісно.

Але з бухгалтером це буде простіше і швидше. Для цього загугли “biuro rachunkowe”.

Зазвичай перша консультація — безкоштовна. Щодо цін, то вони не всюди однакові, а на сайтах здебільшого сказано про вартість “від”.

Катерина платить своїй бухгалтерці 300 злотих на місяць.

Коли звільняють від податку

До речі, в Польщі можна і не реєструвати свою справу (nierejestrowana działalność gospodarcza), якщо у 2024 заробляєш менше 3181 злотих на місяць. Але однаково потім маєш прозвітувати в річній декларації.

Також тебе можуть звільнити від податку, якщо заробляєш менше 30 тисяч злотих на рік.

Для порівняння: у 2023 отримувачі мінімальних зарплат не платили податок, а цього року вже треба. Мінімалка у 2024 становить 4242 злотих брутто.

Як українцю/українці отримати 20+ тисяч злотих на власну справу

До слова, в Польщі можна одержати від 20 тисяч злотих (у різних містах Польщі — різні виплати) від держави на відкриття першої власної справи.

Катерина скористалася цією можливістю.

Є кілька умов:

  • Треба бути на обліку в польському центрі зайнятості (Urząd pracy).
  • Отримати довідку про безробіття.
  • Далі збираєш з бухгалтером пакет документів і подаєш в Urząd pracy.
  • Готуєш розповідь про те, чим займатиметься твоя фірма, які кведи плануєш користати.
  • Підтверджуєш свою експертизу дипломами, сертифікатами.
  • Також треба зібрати відгуки від людей, підписані ручкою, що вони очікують на відкриття твоєї справи і планують бути клієнтами.
  • Окрім того, важливо розписати, куди спрямуєш гроші.

За цю фінансову допомогу можеш купити меблі для офісу, компʼютер, телефон тощо. Якщо одержиш таку підтримку, то надалі маєш зобовʼязання рік не припиняти офіційну підприємницьку діяльність та сплачувати ZUS.

Власне, Катерина отримала рішення за два тижні після подання документів. Їй відмовили через те, що було недостатньо дипломів/сертифікатів, отриманих в Україні.

В контексті цього матеріалу нагадаємо, що ЄС продовжив тимчасовий захист для українців

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.