Які професії найзатребуваніші в Україні під час війни та чи змінилась зарплатня

Наталія Кулик журналістка Факти ICTV
Робота в Україні

Кожен другий українець через повномасштабну війну залишився без роботи. Найбільше постраждали мешканці областей, де тривали чи тривають бойові дії. Багато компаній зі Сходу та Півдня зупинили свою роботу. 

Але у квітні потроху ринок праці пожвавився, з’явилося вдвічі більше вакансій, ніж у березні. Щоправда, цифри все одно у десятки разів менші, ніж у мирний час. 

Які вакансії найзатребуваніші під час війни

  1. IT.
  2. Роздрібна торгівля: продавці, касири, консультанти, вантажники, охоронці.
  3. Транспорт та логістика: водії, вантажники.
  4. Виробництво: кухарі, аграрії.

— Аграріїв ніхто не скасовував, бо картопля сама себе не посадить. Фармакологи, фармацевти працюють. Дуже багато вакансій від волонтерських організацій, благодійних фондів. Є вакансії в сфері гостинності та краси, і ринок більш-менш збалансований, – каже HR-експерт Тетяна Пашкіна

На сьогодні в нашій базі ми маємо понад 30 тисяч вакансій. Найбільше у Дніпропетровській та у Львівській областях. Кожна четверта вакансія – це вакансія, пов’язана з сільськогосподарськими роботами, – розповідає директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк

Нині практично без заробітку залишилися офісні працівники, фахівці креативних індустрій: дизайнери, архітектори, маркетологи. Але час вимагає гнучкості. 

В яких містах України найбільше роботи

Найбільше роботи у великих містах: у Києві, який повертається до звичного життя, та у Львові.

Є робота майже у всіх західних областях, бо тут бізнес найменше постраждав. А ще багато компаній сюди евакуювали потужності, тому зараз шукають працівників серед місцевих та переселенців.

Які зарплати на ринку праці в квітні

Зарплати пропонують на 10% менші, ніж раніше. Середня зарплата – 14 тис. грн

У Державному центрі зайнятості сплеску безробіття поки не фіксують. Від початку повномасштабних бойових дій на облік стали більше 56 тисяч українців. Дві третини це жінки, і більшість із них переселенці.

Українцям, які стали на облік, держава виплачує, як і раніше, допомогу по безробіттю. Середній показник такої допомоги в Україні – 4600 грн.

Робота за кордоном для українців

Реально зараз знайти роботу за фахом і за кордоном, але якщо досконало знаєте іноземну. Більшість вакансій в Європі, як і раніше це робочі руки.

Якщо говорити про вакансії, які є просто зараз, люди записуються на збір врожаю у Фінляндії, тому що в стислі строки можна заробити непогані гроші. Польща, Чехія – це склади, меблеве виробництво, – розповідає керівник агенції з працевлаштування за кордоном Ніколоз Дзуцов

І за кордоном, і в Україні на деякі спеціальності бракує працівників-чоловіків, а серед жінок нині велика конкуренція.

Також радимо почитати про те, як зміняться робочі будні та зарплати і що передбачає закон про нові умови праці під час війни. Скільки доведеться працювати та що відомо про понаднормові зміни – дізнайся в нашому матеріалі.