Не “сірих мишок”: кого обирають абʼюзери та як закінчити такі стосунки

Вікторія Мельник журналістка сайту
як піти від абʼюзера

Від абʼюзивних стосунків не убезпечений ніхто. Подібно до старого вислову “багаті теж плачуть”, тут також може відбутися всяке, а жертвою може бути як жінка, так і чоловік.

Однак дедалі частіше говорять про факти, коли під дію та владу абʼюзера потрапляють дуже ефектні, впевнені у собі люди. Чому так відбувається?

Про це, а також як вийти зі стосунків з абʼюзером, виданню Elle розповіла клінічна психологиня та психоаналітикиня Єлизавета Птиця. Ми ділимося найцікавішим та найважливішим з тобою далі.

Стосунки з абʼюзером: кого обирають нарциси

Абʼюзери — це майже завжди нарцисичні особистості, які насправді прагнуть для себе лише найкращого. Заведено вважати, що жертвою маніпуляцій та образ завжди є слабка людина, однак насправді це не так.

— Аб’юзер вибирає собі найкраще “яблучко з кошика”, бо йому потрібна сильна, сповнена мрій, яскрава особистість, яка буде завжди прагнути до зростання, — каже Єлизавета.

Таким чином людина, яка вчиняє насильство стосовно іншої особи, живиться її силою та незламністю. Саме тому стереотип про “сірих мишей” та “жертв”, не вписується в таку історію.

Психологиня порівнює абʼюзерів із паразитами, які шукають сильного хазяїна, на якому можна підкріпитися, змінити поведінку сильної особини, а тоді маніпулювати нею у власних цілях.

Таким чином абʼюзер буде самостверджуватися коштом ефектних, сильних, цілеспрямованих та талановитих людей. При цьому, не маючи нічого із цього списку у своїй особистості. Найстрашніше, що може статися з такою людиною — її брехню викриють. А саме брехня і є ідентичністю абʼюзерів.

— Для того, щоб підкорити “хазяїна”, аб’юзер почне атаку на найліпші та найсильніші місця. День за днем він буде ставити під сумнів твою компетенцію, робити це витончено і непомітно, через філігранні маніпуляції, мовчанням на звернення допомогти тобі вирішити особисту чи робочу проблему, — наголошує психологиня.

Як зрозуміти, що партнер — абʼюзер

У таких випадках варто постійно нагадувати собі про власну цінність та професійність, адже будь-яку оцінку твоїм якостям можеш дати лише ти, все інше — тільки через конструктивний діалог.

Головна прогалина для жертв абʼюзерів — емоції та емпатія: гра в “маму” або “батька”, ввічливість, чуйність, доброта, високі моральні якості, надмірне співчуття, турбота, бажання віддати більше, ніж маєш.

Зрозуміти, що на тобі “паразитують” можна: така людина одразу перевертатиме всі твої конструктивні зауваження та розмови про твої почуття на образи та звинувачення, наполягатиме, що проблеми насправді не існує.

Також абʼюзер перекручує значення, вириває слова з контексту. Все це зрештою породжує не лише почуття провини, а й чітке переконання, що твої почуття та відчуття — неправильні, і ти почнеш їх ігнорувати. Знижується рівень самооцінки, зʼявляється відчуття недостатності.

Психологиня Єлизавета Птиця наголошує: намагання щось виправити в патологічному нарцисі, привчити до доброго ставлення, звичок, вищих цінностей — марна трата часу. 

Як піти від абʼюзера

Для ухвалення такого рішення важливо поставити собі запитання та чесно на нього відповісти: “Чи добре мені з цією людиною?”. 

Постійне підлаштовування, компроміси із самим (-ою) собою — це зрада себе заради абсолютно пластикової психічної структури. 

Якщо відповідь буде негативна, тоді варто звернутися до спеціаліста, аби врегулювати ситуацію з меншими втратами для себе.

Після розставання потрібно нагадувати собі про те, якою людиною ти був (-ла) до початку цих стосунків, дай собі час на відновлення сил.

— Згадай простий вислів: “Якщо тобі щось здається — тобі не здається”, він веде до того, що з тобою все добре. Такий паразит прийшов у твоє життя, щоб нагадати, хто ти є.

А також зміцнити тебе, допомогти зрозуміти, що таке справжня любов до себе, адже в стосунках з патологічним нарцисом, як би там погано не було, лунає велика промова всесвіту до нас: “Навчись любити себе, ніколи в долонях іншого ти не знайдеш підтвердження, що ти гідний любові“, — наголошує Єлизавета.

Раніше ми розповідали тобі, як гідно та правильно завершувати стосунки у парі: читай про це в іншому матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.