Чи не найскладніше зараз живуть сімʼї військовослужбовців, які зникли під час бойових дій. Їхній статус ніхто не може підтвердити, в голові щохвилинно виникають нові й нові запитання: де близька людина, живий/(-а) чи ні?
Росіяни ж невпинно продовжують інформаційно-психологічний тиск на українців, закидаючи нові фейкові тенета та намагаючись вплинути на наш емоційний стан.
Вибити з колії може повідомлення від зниклого/(-ої) безвісти військового чи військової. Як на нього реагувати та що робити у такому випадку, аби не нашкодити близькій людині, розповіли найбільша OSINT-спільнота в Україні Molfar та психотерапевт Ілля Полудьонний.
Отримали повідомлення від зниклого безвісти військового: що робити
OSINT-спільнота Molfar пояснює: росіяни розсилають ІПСО нібито від імені військових їхнім побратимам і родинам. Таким чином намагаються впливати на психоемоційний стан і вивідувати корисну для себе інформацію.
У подібних повідомленнях, які мають викликати сумнів у правдивості, завжди присутні маніпулятивні та пропагандистські тези: “воювати заради Зеленського”, “гарматне мʼясо”, або щось про умови перебування військових України.
Це і є інформаційно-психологічна спецоперація, ІПСО.
Експерти радять не продовжувати такі діалоги з кількох причин.
- Дані у повідомленні не є перевіреними.
- Повідомлення писала не та людина, від імені якого його надіслали.
- Через радіочастоту 149.200 Волга, куди росіяни пропонують повідомляти про здачу в полон, можна визначити місцеперебування людини.
- На емоціях ти можеш виказати інформацію, що нашкодить іншим людям.
Як не піддатися на тиск ворога: поради психотерапевта
Психотерапевт Ілля Полудьонний радить дотримувати трьох кроків, аби не піддатися своїм емоціям та тиску окупантів.
- Повернення до тілесної стабілізації. Якщо ти втрачаєш самоконтроль, спочатку зроби кілька легких дихальних практик. Якщо є змога — пройдися приміщенням чи вийди на вулицю. Заміряй свій пульс, перелічи предмети, які оточують тебе, щоб відволіктись.
- Розділення реальності з близькими. Щоб не почуватися самотньо та покинуто, варто розповісти про свої переживання близьким людям. Так знижується рівень напруги всередині нас.
- Поверни собі силу. Часто росіяни в ІПСО використовують прибільшення або применшення чиєїсь сили та впливу. Якщо сталося саме так, тоді раціонально оціни свої власні сили та розділи їх з відповідними органами.
Варто звернутися до ТЦК, військової частини, СБУ, Координаційного штабу щодо поведінки з військовополоненими тощо. Також ти можеш спробувати сконтактувати з побратимами захисника/(-ці) або командуванням.
І в жодному разі не поширюй неперевірену інформацію, не публікуй у соціальних мережах фото військового/(-ої) у формі, локацію останнього місцеперебування та номер військової частини.
Детальніше про користь та шкоду таких пошуків військових за допомогою соціальних мереж, а також пояснення, чому цього робити не варто, ми писали в іншому матеріалі.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!