З конвеєра — одразу по Україні! Які західні компанії постачають РФ деталі для ракет

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Звідки Росія бере мікрочипи для ракет та як обходить санкції

Аналіз уламків ракет, які Росія випустила по Україні 2 січня, показав, що в російських ракетах є західне комплектовання. Тобто РФ знову обходить санкції та закуповує мікрочипи. Звідки Росія бере мікрочипи для ракет — читай детальніше.

Звідки Росія бере мікрочипи для ракет та як обходить санкції

Про обхід санкцій та де Росія купує мікрочипи розповіло видання BBC Україна. У Київському інституті судекспертиз дослідили уламки крилатих ракет Х-101. Деякі з них дають можливість побачити, що Росія не тільки використовує старі запаси, а й має нові компоненти.

Якість чіпів за рік помітно погіршилася, як і друк плат, проте РФ усе ще має доступ до купівлі. Масове виробництво ракет у Росії триває, на місяць на ворожих заводах можуть виготовляти до 130 стратегічних та до 115 ракет оперативно-тактичного класу.

Близько третини виготовлених ракет РФ зберігає у стратегічному резерві. Зараз ворог намагається створити аналоги ключових компонентів бортових комп’ютерів, замінити центральні процесори та ПЛІС-матриці. Поки що якості іноземних вони не досягли.

Деякі компоненти ракет були виготовлені у 2022 році та постачені до Росії вже під час дії санкцій. У ракетах знайшли американські елементи живлення компанії Vicor. Крім цього, дані відкритої бази компонентів російських ракет свідчать, що для Х-101 використовувалися деталі компаній Intel, Analog Devices, Texas Instruments, AMD, Zilog.

Дати виготовлення ракет свідчать про те, що вони випускаються по Україні відразу з конвеєра, що означає дефіцит. Дефіцит є наслідком санкцій. Але те, що західне комплектовання потрапляє до РФ, є ознакою прогалин у санкціях.

Росія використовує фірми-прокладки та купівлю через треті країни, через це сплачує на 15-20% більше, і отримує компоненти для ракет. Через Китай йде до 80% непрямого імпорту комплектовання до ракет.

Експорт до Росії зріс із Туреччини, Казахстану, Киргизстану. У такому випадку рішенням може стати вимога від виробників електроніки ретельніших перевірок. Також до Росії та виробників країн, що з нею торгують, можна застосувати вторинні санкції.

Цього року ЄС може криміналізувати обхід Росією санкцій та висунути такі вимоги до банків.

Раніше ми розповідали, які авіабомби передасть Україні Франція та скільки.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.