У бліндажі неподалік фронту український військовий читає не військовий посібник і не трилер — у його руках книга філософа Марка Аврелія. Позивний цього бійця — Стоїк. І це не випадковість, а свідомий вибір. Стоїцизм — філософія, що стала для нього внутрішньою опорою у найтемніші моменти війни, яка триває вже понад три роки.
Цю історію розповів журналіст Юрій Марченко на замовлення United24 Media. Стоїк служить у підрозділі ударних безпілотників Чорний рій першої бригади тероборони.
Шлях у війську
До повномасштабної війни він навчався на історика, планував займатися бізнесом. Але у березні 2022-го добровільно пішов у військкомат. Родину вивіз на захід країни, а сам уже за кілька днів опинився в бригаді — без базової військового вишколу.
Спочатку він був кулеметником у розвідці, воював під Бахмутом, Лиманом, Торецьком, Черніговом. І найперше бойове завдання стало точкою внутрішнього зламу.
Тоді, у сірій зоні, неподалік ворожого поста, він уперше відчув сильний страх і паніку. Саме тоді він зрозумів — з емоціями треба працювати.
Фото: United24
Згодом його поранив дрон. У листопаді 2023 року Стоїк отримав завдання під Бахмутом. Під час пересування над ним завис ворожий дрон-бомбер, який почав полювання саме на нього. Дві гранати влучили в руку та спину.
Я впав у якийсь окоп, підіймаю голову: а там друга граната. Після першого вибуху з мене ніби вибило всі сили, — згадує військовий.
Фото: Телеграм-канал Стоїк
Далі він повільно почав вибиратися з окопу, а невдовзі побратими прийшли йому на допомогу. Загалом, йому дуже пощастило — за рік до цього він отримав кевларовий захист шиї, який став рятівним, адже один з осколків застряг саме в ньому і міг би вбити, якби його не було.
У шпиталі військовий знайшов філософію
Саме у шпиталі йому до рук потрапила книга Марка Аврелія. Вона відкрила для нього нове бачення. Він упізнав у стоїцизмі філософію, яка відгукнулася в його серці. Згодом він прослухав курс філософа Олександра Полтавцева, вивчив Сенеку, Епіктета, Зенона.
Стоїцизм став не лише підтримкою, а й способом мислення. Він каже, що не пригнічує свої емоції, а контролює їх, щоб не зробити помилки.
— Це не про холодність, а про рівновагу, — пояснює військовий.
Фото: Телеграм-канал Стоїк
Один із ключових принципів, який він практикує — амор фаті, любов до долі.
Воїн переконаний: навіть жахливі обставини мають сенс, якщо зробити з них висновки. Філософія допомагає зберігати внутрішній спокій і не дозволяє трагедіям змінити його особистість.
Як знання відомого філософа допомагають військовому на війні
Під час служби він намагається не лише вистояти сам, а й допомагати іншим. Згадує ситуацію в Сіверському лісі у 2023 році, коли побратим у паніці хотів тікати під час обстрілу. Сам Стоїк теж боявся, але зумів заспокоїти товариша й утримати позицію.
Ще один його принцип — бути відповідальним і робити трохи більше, ніж від тебе очікують.
Саме це спонукало його створити Телеграм-канал, де він ділиться своїм досвідом, роздумами й особистими історіями через призму філософії. Канал швидко виріс до понад 10 тисяч підписників і став спільнотою людей, які шукають внутрішній спокій.
Крім моральної підтримки, канал має й практичне значення — лише за перші 10 місяців існування підписники задонатили понад 1,3 мільйона гривень на потреби підрозділу.
Що буде після війни, боєць поки не знає.
Фото: Телеграм-канал Стоїк
Можливо, вирушить у велику пішу подорож, щоб випробувати себе. А потім планує повернутися до ідеї власної справи — щоб будувати сильне суспільство і підтримувати країну в мирі.
— Я не солдат, який захоплюється філософією. Я філософ, який змушений воювати, щоб захистити свої цінності, — каже Стоїк.
Головне фото: United24.
Нині тисячі родин чекають своїх рідних з полону. Їхні голоси та історії можеш прочитати в нашому іншому матеріалі, за посиланням.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!