Коли дерево кричить SOS: чим ефективно обробити абрикос від моніліозу

Ольга Петухова редакторка сайту
Коли дерево кричить SOS: чим ефективно обробити абрикос від моніліозу

Ще весна, а ти, оглядаючи фруктові дерева, вже розмірковуєш про майбутній врожай абрикосів. І як шкода побачити їх влітку не шовковистими та налитими соком, а почорнілими й гнилими.

Саме такими, непридатними до їжі, стають зіпсовані моніліозом фрукти. Про причини хвороби та чим обробити абрикос від моніліозу — ми розкажемо детально.

Що таке моніліоз та чим він відрізняється він інших хвороб

Масований моніліоз абрикоса — достатньо “свіжа” проблема садівників. Зазвичай він дає по себе знати ще навесні, особливо, якщо затрималася сира і холодна погода. На абрикосових деревах в’януть пагони, а згодом — квіти та листя. Улітку моніліоз “доїдає” врожай: починають загнивати плоди. На жаль, втрата урожаю стає наслідком вчасно не вилікованого весняного моніліоза.

Хворобу абрикоса моніліоз ще називають плодовою гниллю або моніліальним опіком, хоча жодного стосунку до сонця вона не має. Моніліоз абрикоса спричиняє грибок роду Monilia, зазвичай його спори шукають прихистку на дереві, в малодоступних місцях. А саме:

  • в засохлих плодах, які лишилися на дереві з осені;
  • у камеді, яка вкриває пагони;
  • в пошкодженнях кори, там, де тріщини;
  • на засохлих гілках.

Найактивніший грибок саме під час цвітіння дерев. У вологу погоду на квітконіжках і ніжках листя з’являються білі пустули зі спорами гриба. Вітер або шкідники переносять їх на інші здорові рослини, від чого на їхніх плодах з часом з’являються бурі плями. Згодом вони повністю охоплюють плід. Опалі хворі плоди стають домом для грибка, який, якщо повітря занадто вологе, активно розмножується. 

Моніліоз абрикоса: чим відрізняється від інших хвороб

  1. При моніліозі на корі дерева видно сірі подушечки, які є результатом роботи грибкових спор.
  2. Листя і гілки набувають темно-коричневого кольору.
  3. Майже всі плоди лопаються, гниють і засихають у недозрілому стані.

Можеш порівняти з ознаками інших абрикосових хвороб: при кокомікозі абрикоса на листі спочатку з’являються червонувато-бурі плями. Плоди зав’язуються меншого розміру. А при вертицильозі абрикоса листя спочатку жовтіє на нижніх гілках, а вже потім хвороба поширюється наверх. Цей грибок пошкоджує не квітконоси, а судини рослини й порушує сокорух у ній. 

Як та чому відбувається зараження абрикоса моніліозом

Аби розуміти, чим лікувати хворобу моніліоз абрикоса, розкажемо, що сприяє зараженню рослини. Таких факторів декілька:

  • прохолодна, навіть низька температура повітря під час цвітіння дерев;
  • висока вологість в поєднанні з прохолодною погодою, яка тримається протягом багатьох днів;
  • наявність у саду або поблизу з ним хворих на грибок дерев.

За таких умов дерева затягують з цвітінням, а грибок активно розмножується і заражає рослини.  

Чим обробити абрикос від моніліозу

Для лікування моніліозу абрикоса використовують виключно хімічні засоби, адже будь-які народні методи тут не допоможуть. На питання садівників, чим обробити абрикос від моніліозу, професіонали рекомендують наступні препарати: фунгіциди та інсектициди.

Ці препарати від моніліозу абрикоса гарантують якісне лікування, а при повторних обробках запобігають появі хвороби. 

Чим ще обробити абрикос від моніліозу?

Добре всім відомою бордоською сумішшю (3% розчином мідного купоросу). Це, звісно, бюджетний спосіб. Або іншими, більш сучасними препаратами такого ж плану.

Як боротися з моніліозом та захистити рослину від хвороби в майбутньому

Найкраще боротися з хворобою, коли вона ще не прийшла. Аби запобігти їй, варто влаштувати своєму саду профілактичний огляд. Обрізати та утилізувати пошкоджене хворобою листя, а також плоди та гілки. Знищувати між рослинами поросль, бо одне дерево може заразити інше. Обрізати крону так, щоб можна було легко обприскувати й лікувати хвороби дерева.

Окрім хімічного лікування хвороби, можна боротися з моніліозом, перекопуючи пристовбурові кола дерев, а молоді рослини саджати так, щоб поміж ними вільно гуляв вітер. Вчасно заліковувати поранення кори і удобрювати дерева. Так вони матимуть сильніший імунітет. 

А якщо ти хочеш дізнатися більше про обрізання абрикоса навесні, читай про це в нашому іншому матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя