Малина — невибаглива рослина, яка з року в рік радує рясним врожаєм смачних і корисних ягід. Але потрібно знати й застосовувати основні правила догляду за нею. Корисні поради про догляд за малиною навесні, правила обрізки, підживлення та поливу — у нашому матеріалі на сайті.
Догляд за малиною навесні можна поділити на такі етапи:
- Прибирання в малиннику.
- Обрізка малини.
- Обробка.
- Підживлення.
- Полив і мульчування.
Як доглядати за малиною навесні
Прибирання
Малинник слід очистити від сухих рослинних залишків. У них зимують комахи-шкідники, а опале листя може бути вражено грибковими та бактеріальними хворобами. Тому всі органічні залишки потрібно зібрати та знищити.
Завдяки прибиранню відкритий ґрунт швидше почне прогріватися, а малинові кущі будуть активніше рости з першими теплими днями.
Обрізка
Після зими виконують санітарну і формувальну обрізку малини. Якщо обрізку не проводити, малинник стане густим, непролазним, а ягоди будуть дрібні та в невеликій кількості.
- Насамперед варто видалити всі пошкоджені, сухі, вимерзлі, хворі та слабкі пагони.
- Далі формують посадки.
- Якщо малина була посаджена кущовим способом, то залишають на одному кущі 7-10 пагонів.
- Під час стрічкової посадки малини на 1 погонний метр залишають 10-15 пагонів. Решту видаляють.
- У пагонів малини, які будуть плодити в цьому сезоні й досягли висоти 1,5 м, обрізають верхівки на 10-15 см. Це сприяє збільшенню кількості плодових гілочок та змушує рослину направити поживні речовини до майбутніх бутонів.
- Якщо верхівки пагонів підмерзли, то їх обрізають до першої живої бруньки.
Обробка
При ретельному огляді малинника пагони з наростами потрібно обережно видалити за допомогою гострого секатора і спалити, адже там скоріш за все зимували шкідники.
- Для профілактики грибкових захворювань навесні треба обприскати кущі малини 1% бордоською рідиною. При цьому рекомендується також розпушити землю коло пагонів на глибину у 5-10 см і ретельно обприскати її під час обробки крони.
- Від антракнозу малину з настанням весни обробляють препаратами Агролікар, Профі, Прогноз, Чистофлор, а від сірої гнилі — 3% розчином бордоської рідини, Фітоспорином, Скором або ін.
- Якщо є уражені кущі іржею, проводь ранньовесняне обприскування бруньок. Наприклад, препаратами Абіга-Пік, Бактофіт, Топаз.
- Від стеблової мухи й малинного жука посадки малини обприскують біопрепаратом Фітоверм, а також Іскрою, Інта-Віром, Кінміксом (згідно з інструкцією).
- Аби захистити кущі від павутинного кліща, використовуй той самий Фітоверм і Антикліщ.
- Якщо на малиннику з’явилися ознаки малинової галиці, уражені стебла вирізують і спалюють. Щоб на кущах не оселилися нові комахи-шкідники, ґрунт ретельно перекопують і обробляють розчином препарату Фуфанон-Нова (15-20 мл на 10 л води). Таким засобом обробляють також гілки кущів: на кожну рослину треба по 200 мл розчину.
Pexels
Підживлення
- Від початку пробудження, навесні, малині необхідний азот.
- Під пагони ранньою весною вносять нітроамофоску 30-50 г на м² або 50 г суперфосфату, 15 г аміачної селітри та 20-30 г калійних добрив на м².
- Малина дуже любить органіку — гній, перегній, компост.
Полив і мульчування
Полив ранньою весною виконують, тільки якщо зима була малосніжною і ґрунт не вологий. Загалом малина полюбляє не такий частий, але рясний полив.
Мульчування дозволяє зберігати вологу і пористість ґрунту в малиннику, перешкоджає проростанню бур’янів.
Догляд за ремонтантною малиною
Ремонтантні кущі малини дають два врожаї на рік. Перший — як звичайні, на початку літа. Другий — з другої половини літа.
Правила догляду за ремонтантною малиною — відео
Сподіваємось наші поради поможуть тобі доглянути свої малинові насадження, та одержати хороший урожай смачних, соковитих, ароматних ягід.
Якщо ти хочеш дізнатися у чому користь малини та як її застосовують у косметології, — читай наш матеріал про це.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.