Після 24 лютого 2022 року Україна опинилася не лише під щільним вогнем російських окупантів, які й донині намагаються захопити нашу державу, але й постала у центрі політичних подій у світі. Чимало лідерів країн відвідували нашу столицю та Київську область, аби зрозуміти наслідки, які несе за собою війна. Та водночас оголошували про черговий пакет підтримки для українців.
Чи не найбільше допомоги у світі спрямували в Україну саме США. Не останню роль у цьому процесі зіграв і чинний президент Джо Байден. Однак скоро почнуться нові президентські вибори, які можуть внести свої корективи у міжнародні політичні процеси, зокрема й на підтримку американцями України.
Коли вибори у США
60-ті вибори президента США заплановані на вівторок, 5 листопада 2024 року. Американські виборці мають обрати колегії виборщиків, які у грудні обиратимуть нового очільника держави.
Крім того, відбудуться вибори до обох палат Конгресу США: Палати представників та третини Сенату.
Як відбуваються вибори у США
Вибори президента у США не схожі за системою на ті, які ми звикли бачити у себе в Україні, адже вони здійснюються за непрямою системою. Тобто американські громадяни спершу мають зареєструватись для участі у виборах в одному з 50 штатів або у Вашингтоні.
Виборці голосують не прямо за кандидата у президенти, а за тих осіб, які увійдуть до колегії виборщиків та оберуть нового очільника держави. Якщо кандидат не отримає абсолютну більшість голосів виборців, а це щонайменше 270 із загальної кількості 538, то президента обирає Палата представників. У разі, якщо і цього разу не вдалось обрати більшістю голосів президент, то його обирає Сенат.
Хто може брати участь у президентських виборах у США
У цьому аспекті виборів американське законодавство теж різниться з українським. Наприклад, найбільш помітна відмінність — не існує заборони особам з судимістю висуватись на пост президента.
Чому це важливо? У 2024 році свої сили знову хоче випробувати колишній президент Дональд Трамп, який навіть був під слідством у трьох кримінальних справах. Однак попри все він може брати участь у виборах.
Та вимоги до майбутнього президента США все ж таки існують. Він має: бути старше 35 років, бути громадянином США за народженням, прожити на території країни щонайменше 14 років.
Зазвичай основними кандидатами стають представники демократичної та республіканської партій. Своїх кандидатів вони висувають в ході партійних праймеріз, тобто передвиборів (тип голосування, у якому обирається один кандидат від партії, — ред.).
Кандидати на пост президента США у 2024 році
Чи не найпершим оголосив про своє бажання брати участь у президентських виборах у США колишній очільник держави Дональд Трамп. Він висуватиметься від республіканців.
Також стати президентом прагнули: колишній губернатор Південної Кароліни Ніккі Гейлі, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, губернатор Флориди Рон Десантіс, губернатор Північної Дакоти Дуг Бургам, сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт та колишній віце-президент Майк Пенс.
Переобратись на другий термін думав і чинний президент США Джо Байден. Він планував подаватись від демократів. Однак зрештою зняв свою кандидатуру на користь віце-президентки Камали Гарріс. Саме її й вважають основним конкурентом Трампа.
Хто буде наступним президентом у США
Раніше опитування Reuters, в якому взяли участь 4414 громадян США, показало, що на президентських виборах у листопаді 2024 року могла відбутись запекла битва між Дональдом Трампом та Джо Байденом. Чинний президент серед опитаних набрав 37% голосів проти 35% колишнього очільника держави. А ось решта респондентів заявили, що взагалі не впевнені, чи будуть голосувати за когось.
Нове опитування Reuters показало, що Камала Гарріс випереджає Дональда Трампа серед зареєстрованих виборців на один відсоток — 44% проти 43%. Тож результати виборів у США досі складно передбачити.
Як вибори у США можуть вплинути на Україну
Про важливість майбутніх виборів у США на Україну заявив директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін під час презентації Прогноз економіки України на 2023-2024 роки.
Ми вже чуємо риторику Дональда Трампа, який каже, що не потрібно витрачати гроші американців на Україну. Звичайно, його перемога не означатиме, що допомога Україні зупиниться, бо в США — кілька центрів впливу, і президент — лише один з них. Але це може вплинути на обсяги цієї допомоги.
Чимале значення у виборах мають і дебати між кандидатами. Про основні тези Гарріс та Трампа, а також враження глядачів від події — читай за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.