Війна навчила українців цінувати те, що ми маємо. А маємо ми так багато всього прекрасного та поки що незвіданого!
І хоч нині наших земляків радо вітають у будь-якій цивілізованій країні світу, душа все-таки лежить до рідного краю.
Вікна зібрали добірку 31 дивовижного місця України до Дня Незалежності. Нумо досліджувати свою країну разом!
1 — Дністровський каньйон
Найдовший в Україні Дністровський каньйон захоплює одразу чотири області: Івано-Франківську, Хмельницьку, Чернівецьку та Тернопільську. Його довжина 250 км.
Навколо річки є соснові та мішані ліси, природні заповідники та скелі девонського геологічного періоду, яким понад 400 мільйонів років.
Фото: dikhtenko.v / Instagram
2 — озеро Синевир
Синевир вважається одним із семи природних чудес України. Це найбільше за площею гірське озеро нашої країни, розташоване на висоті майже 1000 м над рівнем моря.
Максимальна глибина досягає 25 м, а купатись тут не можна навіть улітку. Адже температура води не буває вищою за 12 °C.
Фото: kraevyd_ / Instagram
3 — Оптимістична печера
Оптимістична печера розташована неподалік села Королівка на Тернопільщині. Мало хто знає, що це найдовша гіпсова печера у світі — її довжина сягає майже 260 км!
Науковці зі всього світу з’їжджаються сюди, щоб дослідити її нескінченні лабіринти, підземні озера та мінеральні утворення. Заглянути туди на екскурсію можеш і ти.
4 — Свірзький замок
Свірзький замок у селі Свірж Львівської області датується 1530 роком. Його збудували як оборонну фортецю, але згодом під час перебудов він отримав досить аристократичні риси.
Зараз на території замку функціонує парк, у якому люблять проводити час місцеві та туристи. Адже призамкова територія вражає своєю мальовничою природою.
Фото: svirzh_zamok / Instagram
5 — Вухатий Камінь
Чарівна гора Вухатий Камінь розташована у карпатському масиві Чорногори Івано-Франківської області. Її висота — 1864 м над рівнем моря.
На вершині гори скелі отримали чудернацькі форми, які ваблять усіх туристів. А ще на цій локації можна споглядати неймовірний краєвид на Карпати.
Фото: ya.yamkova / Instagram
6 — Тустань
Це наскельне місто-фортеця було оборонним центром протягом 9–15 століть. Ученим вдалося відновити графічну реконструкцію фортеці з точністю майже на 90%.
Зараз тут працює національний історико-заповідний комплекс. Розташована Тустань неподалік села Урич Львівської області.
Фото: zaycevmaxim / Instagram
7 — Тульчин
Це найбільший палацовий комплекс в Україні, який розташований на Вінниччині. Його створив у 1782 році Станіслав Щенсний Потоцький — автор уманської Софіївки.
Цей дивовижний витвір архітектури називають подільським Версалем, а за своїм розкішним стилем він ні в чому не поступається європейським аналогам.
Фото: natalia.dereviaga / Instagram
8 — Березова Рудка
А ти знаєш, що в селі неподалік від Пирятина Полтавської області є піраміда? Це одна з трьох пірамід у Європі.
Її побудував Гнат Закревський як родинний склеп власників Березової Рудки. Закревський дуже любив єгипетську культуру та був послом Російської імперії в Єгипті. Тож вирішив і собі збудувати усипальницю у вигляді піраміди.
Фото: olena.guide.ukraine / Instagram
9 — Бакота
Село Бакота у Хмельницькій області затопили під час будівництва Дністровської ГЕС. На його місці тепер неймовірно гарна Бакотська затока, яка стала улюбленим місцем для відпочинку багатьох українців.
А ще археологічні розкопки свідчать, що на місці Бакоти раніше було багато язичницьких храмів та святилищ. Тож сюди ще приїжджають, щоб отримати особливу силу та енергію.
Фото: zysko_serhii / Instagram
10 — Тальне
Якщо ти не хочеш їхати далеко від Києва, то чудовим місцем для відвідування стане мисливський замок Шувалових на околиці міста Тальне Черкаської області.
Він увібрав у себе французький ренесанс, а поруч з ним розташований затишний парк і неоготичний костел.
Фото: andrew_synov / Instagram
11 — грот Прийма
Про це місце ти навряд чи чув(-ла). Та дарма! Адже грот Прийма у Львівській області криє в собі артефакти, які доводять, що там були поселення неандертальців. За оцінками археологів, цій печері понад 45 тисяч років.
Фото: olyavavriv / Instagram
12 — Миргород
Миргород на Полтавщині може позмагатися з Карпатськими курортами щодо корисних властивостей своєї мінеральної води.
Тут можна відпочити на берегах річки Хорол, подивитись архітектурні пам’ятки 19-го століття, походити місцями Миколи Гоголя та дослідити великий березовий гай.
Фото: kurortymirgoroda / Instagram
13 — Говерла
Карпати вже давно завоювали серця українців і не тільки. А їхньою окрасою та справжньою гордістю України вважається Говерла — найвища гора нашої держави. Її висота — 2060,8 м над рівнем моря.
Після виснажливого підняття на вершину ти можеш відпочити в традиційних чанах, скуштувати банош та запити його карпатським домашнім вином. Схоже на ідеальний розпорядок дня, чи не так?
Фото: власний архів
14 — Токівський каскадний водоспад
Дніпропетровська область прославилась єдиним у степовій зоні України каскадним Токівським водоспадом, що утворився на річці Кам’янка.
Сюди приїжджають за мальовничими краєвидами в пошуках гармонії. Це місце — справжній природний феномен!
Фото: lomeven / Instagram
15 — Опішня
А ти знаєш, що в Україні є власний Рим? Селище Опішня в Полтавській області знане своєю керамікою. Місцеві майстри роблять глиняні шедеври, які цінуються у всьому світі.
А чому б і тобі не пізнати кілька секретиків справжніх гончарів?
Фото: natalkakhodis / Instagram
16 — Вилкове
Ну, з Римом розібрались. Але це ще не все! Місто Вилкове на Одещині — маленька українська Венеція. Тут місцеві хизуються не новими автівками, а човнами.
А замість зернових вирощують виноград та полуницю. Завітай сюди та неодмінно покатайся єриками (водними протоками).
Фото: koro_beynikov / Instagram
17 — Чернівецький національний університет
Українці — талановита й розумна нація, яка завжди тягнулась до навчання попри всі перепони. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича приваблює не тільки високою якістю освіти, а й своєю будівлею.
Вишуканий архітектурний ансамбль оберігається державою та внесений до світової спадщини UNESCO.
Фото: irinau962 / Instagram
18 — Реабілітаційний центр бурих ведмедів
У Закарпатській області є найбільший реабілітаційний центр бурих ведмедів, де дають прихисток тваринам, які мають фізичні та психологічні травми після цирків та зоопарків.
Тут їм надають професійну ветеринарну допомогу, проводять реабілітацію та дарують віру в те, що люди — це друзі, а не вороги природи.
Фото: alenakobzar / Instagram
19 — Аккерманська фортеця
Аккерманська, чи Білгород-Дністровська фортеця в Одеській області була збудована на руїнах античного міста Тіра.
Цікаво, що мури фортеці чудово збереглись, а її вдале розташування в лимані додає споруді величі та неприступності. Заглянь і ти до наймогутнішого замку Півдня.
Фото: akkermanfort_official / Instagram
20 — музей Пирогів
Цей музей просто неба під Києвом не потребує довгого представлення. Його відвідування під час візиту до столиці — просто must для всіх туристів.
Адже саме тут представлені автентичні українські будиночки та побут з усіх регіонів нашої унікальної та культурно багатої країни.
Фото: mstudio.travel / Instagram
21 — Підгорецький замок
Хто сумує за атмосферою старої Європи, ласкаво просимо до Підгірців Львівської області. Побудований у 1635 році замок став гідним зразком епохи Ренесансу.
За це його ще називають Галицьким Версалем. А фотографії виходять тут просто казкові! Завітай в улюблене місце українських молодят.
Фото: o_garichkin / Instagram
22 — Протяті камені
Цей дивовижний скельний масив у Карпатах розташований неподалік перевалу Німчич у Чернівецькій області. Улюбленим місцем туристів є скеля Соколине око. Адже внаслідок ерозії в ній утворилась арка, що нагадує око птаха.
А ще поруч є Буковинські водоспади, які можна відвідати по дорозі до Протятих каменів. Цей міні-маршрут точно вартий твоєї уваги.
Фото: escape.org.ua / Instagram
23 — резиденція Богдана Хмельницького
Чигирин Черкаської області досі пам’ятає славу козаків. Саме тут була резиденція гетьмана Богдана Хмельницького, а згодом і його наступників.
І хоч будівлі комплексу повністю були реконструйовані, архітекторам вдалося відтворити стиль козацьких адміністрацій на Лівобережній Україні.
Фото: igorien_antonenko / Instagram
24 — Самчиківський парк
У селі Самчики Хмельницької області розташований парковий комплекс з екзотичними рослинами та палацом 18-го століття.
На території функціонує музей-садиба, тож ти отримаєш не тільки естетичне задоволення, а й гарний урок історії.
Фото: andreyoubc / Instagram
25 — Тараканівський форт
Тараканівський форт у Рівненській області знайти непросто, адже він схований за хащами. Та й не дивно, бо ж його будували як оборонну споруду на кордоні.
Форт давно вже припинив своє функціонування та почав руйнуватись. Але тобі точно стане цікаво поблукати його руїнами. Лише не забудь захопити з собою ліхтарик!
Фото: newguid / Instagram
26 — замок Любарта
Звісно, це дуже популярне, але точно не банальне туристичне місце. Луцький замок — один із найдавніших збережених в Україні палаців.
До війни на його території любили проводити різні фестивалі, а його будівля стала стійким символом Волині.
Фото: yuryevna_ya_ / Instagram
27 — Тунель кохання
Чотирьохкілометровий залізничний тунель з дерев — справді символічне місце для закоханих. Щоб дістатись сюди, потрібно приїхати в Клевань у Рівненській області.
Ось там виходять просто неймовірні фотографії, наче з Pinterest. За це локація полюбилась фотографам та молодятам.
Фото: nicomuracchi / Instagram
28 — озеро Кит
Невеличке озеро у формі кита розташоване поруч із селом Левків на Житомирщині. Від обласного центру до природної локації можна доїхати навіть велосипедом!
Посередині озера є маленький острівець, на який можна потрапити завдяки дерев’яному містку. Поспішай відвідати це місце, поки його ще не заполонили натовпи туристів.
Фото: Alexander Olishchuk / Facebook
29 — Вільногірський кар’єр
Давно мріяв(-ла) потрапити на Мальдіви? Та ось тобі приємне здивування — поблизу міста Вільногірськ у Дніпропетровській області є надзвичайно красиве та чисте озеро.
Воно утворилось на місці кар’єру, де добували білосніжний та дрібний пісок. Тож на мальовничому пляжі можна легко забутись, де ти насправді.
Фото: wander_._travel / Instagram
30 — Олександрія
В Олександрії Кіровоградської області є аж 100 пам’яток архітектури! Пожежна каланча, театр, синагога та місцеві купецькі особняки — далеко не повний перелік того, що потрібно відвідати, проїжджаючи це місто.
Нині Олександрія розширюється та буквально росте на очах через потік внутрішньопереміщених осіб з інших регіонів України. Тож якщо тобі випала нагода побувати тут, обов’язково скористайся нею, щоб дослідити ще один історичний куточок нашої країни.
Фото: misto_oleksandriya / Instagram
31 — Немирівське скіфське городище
У цьому древньому місці ти розумієш велич скіфів. Залишки їхніх поселень і досі є тут. В очі одразу кидаються земляні вали висотою до десяти метрів, яким уже понад 2,5 тис. років.
А ще тут тече річечка Устя, на берегах якої можна відпочити та надихнутись тисячолітньою історією українських земель.
Фото: sskhm / Instagram
Щонайменше 70 релігійних об’єктів, 13 музеїв, 33 історичні будівлі та 17 пам’ятників були пошкоджені чи зруйновані внаслідок російського вторгнення. Та українці власноруч можуть зберегти пам’ятки архітектури.
Читай, про що проект Backup Ukraine та як він став на захист нашої культурної спадщини.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!