Подорожі нині для українців є обмеженими, бо власна країна виборює право на існування у важких боях. Саме тому більшість, хто може виїхати з України, обирає закордонний відпочинок. А щоб дістатися до далеких країн швидко — найкраще використовувати літаки.
Та що робити, якщо під час подорожі виникає джетлаг — десинхронізація біологічних годинників з фактичним часом та як побороти цей синдром, ми розповідаємо далі.
Що таке джетлаг
Джетлаг, або десинхроноз — це так званий синдром зміни часових поясів. Виникає він під час подорожей, найчастіше саме після авіаперельотів.
Симптомами такого синдрому є збій біологічних годинників людини через невідповідність фактичного часу в країні, де перебуває людина.
Джетлаг може виникнути також через інші фактори, що змінюють роботу нашого організму. Наприклад, новий клімат, повітря чи зміна тиску під час польоту.
Симптоми джетлагу
Найчастіше десинхроноз проявляється так:
- важко прокинутися вранці та заснути ввечері;
- постійне виснаження та втома;
- стає важко зосередитися;
- зниження якості сну;
- зниження апетиту та нудота;
- загальне погане самопочуття.
Чому виникає джетлаг
Окрім загального стресу та перепаду тиску, зміни часових поясів, існує також й кілька інших причин, через які може виникати збій в роботі твого внутрішнього біологічного годинника.
Наприклад, джетлаг може виникнути, якщо авіаполіт спрямований у східному напрямку, або це просто часті перельоти. Також впливає якість сну перед вильотом, вік того, хто подорожує і чи вживався перед вильотом алкоголь.
Джетлаг: як впоратись
Аби відпочинок не був зіпсований постійним бажанням спати, даємо кілька порад, як впоратися з джетлагом.
- Якщо твоя подорож пов’язана із важливим заходом, краще прилетіти на нове місце за кілька днів до планів, аби організм міг адаптуватися.
- Намагайся ще в польоті відтворювати режим, який буде у новій країні: якщо в цей час у місці твого призначення — ніч, тоді поспи у літаку.
- На новому місці налаштуй новий графік сну та споживання їжі.
- Під час польоту пий багато води.
- Аби не хотіти спати вдень, намагайся перебувати на сонці.
- Якщо сон таки перемагає, можеш поспати 15 хвилин. Таке дрімання точно покращить твій стан, але не вплине на нічний сон.
Якщо ж ти надаєш перевагу відпочинку у рідній країні, але не знаєш, куди можна поїхати — читай список локацій в нашому іншому матеріалі.
Підписуйся на наш Telegram та стеж за останніми новинами!