Українці евакуюються з міст, де ведуться запеклі бої з російськими окупантами. Тисячі жінок та дітей приймають до себе держави-партнерки України.
Ми підібрали для переселенців актуальну інформацію для перетину кордону, подальшого влаштування та комунікації за кордоном.
Хто може перетинати кордон
У період воєнного стану перетинати кордон не можуть чоловіки громадяни України віком від 18 до 60 років. Винятки для чоловіків:
- мають відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні яких є дитина з інвалідністю;
- усиновителі або опікуни;
- чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Черги на кордонах
Щоб дізнатися, на який пункт пропуску вам краще їхати, долучіться до телеграм-каналів. Там люди діляться фото та інформацією про кожен пункт пропуску у режимі реального часу.
Знайти посилання можна через пошук у застосунку або знайти в інших групах. Досить написати “ПП (назва пункту)”, долучитися до чату і моніторити інформацію. Також на сайті Державної прикордонної служби можна дивитися камери на пунктах в опції Кордон online.
Перетин кордону автомобілем
Залежно від черги, можна простояти від години до кількох днів. Щоб якнайшвидше перетнути кордон, скористайтесь попередньою порадою. Для перетину у вас мають бути такі документи:
- Закордонний паспорт (або інший ідентифікаційний документ). Деякі пункти пропуску дають можливість перетнути без біометричного паспорта, але на румуно-угорському кордоні без таких даних (включно для дітей) пропуск заборонено.
- Поліс страхування “Зелена карта”.
- Віньєтка (для тих, хто їхатиме платними дорогами).
- Технічний паспорт транспортного засобу.
Що можна вивозити за кордон
- Особисті речі.
- Гроші в еквіваленті до 10 тисяч євро на людину.
- Стандартні обмеження на тютюн та алкоголь, їжу та ліки.
- Тварин пропускають без документів та карти щеплень на кордонах з Польщею, Румунією, Угорщиною та Словаччиною. Є можливість оформити їх одразу на пункті пропуску. Для в’їзду в Чехію та Словаччину собаки, кішки та тхори мають пройти карантин від 5 до 10 днів, де їх оглядатимуть на сказ та інші можливі захворювання. Організація, яка забере улюбленця, триматиме з вами зв’язок. Для інших тварин обмежень немає.
Допомога
Одразу після перетину кордону України стоять волонтери, які допомагають з сім-картами, їжею, одягом. Пропонують перекладача, розміщення. Допомагають з орієнтуванням.
Безкоштовні послуги
- Житло. Безкоштовний пошук житла на Couchsurfing, sharemyhome.org (Нідерланди), Wunderflats (Німеччина), icanhelp.host, host4ukraine.com, prykhystok.in.ua/find, shelter4ua.com.
- Квитки. Flixbus (з Бухареста), CD, Leo Express (Чехія), NL (Нідерланди), Uber (переїзд Львів — Польща), Укрзалізниця (перевага дітям, жінкам, літнім людям), Австрія — муніципальний проїзд, SNCB (Бельгія), MAV-STAR (Угорщина), Грузія — всі маршрути, Deutche Bahn (Польща — Німеччина), TLK та IC PKP Intercity (Польща — поїзди категорії економ), ZSSK, Slovak Lines (Словаччина), VR (Фінляндія), SNFC (Франція), Wizz Air (з Польщі, Словаччини, Румунії).
- Зв’язок. Verizon, AT&T і T-Mobile (Америка з Україною), Kyivstar (на території України), Lifecell (на території України 5 ГБ Інтернету та 30 хвилин дзвінків, для тих, хто виїхав, 1 ГБ Інтернету та 10 хвилин на дзвінки в Україну на 30 днів з території Молдови, Румунії, Польщі, Угорщини і Словаччини), Vodafone (400 МБ та 60 хвилин для тих, хто виїхав у Польщу на 30 днів), дзвінки з Канади, Австрії, Німеччини, Швейцарії, Фінляндії, Словаччини, Північної Македонії, Швеції, Литви, Латвії, Чехії, Польщі, Хорватії, Сербії, Боснії та Герцеговини в Україну також безкоштовні.
Підбірка телеграм-каналів
- Польща https://t.me/ukrpolska/3507
- Молдова https://t.me/MDheeelpUA
- Чорногорія https://t.me/+ehmUG1cRS1gzODRk
- Австрія https://t.me/ukraineat
- Бельгія https://t.me/ukrainciwbelgii
- Угорщина https://t.me/hungaryua
- Німеччина https://t.me/germanyhelpsukraine
- Іспанія https://t.me/infohelpBCN
- Чехія https://t.me/+eAVhTnKzhEFkNWMy
- Франція https://t.me/ukrainieninfrance
Будьте обережні та не падайте духом. Ви незабаром повернетесь на рідну землю. Прочитайте корисний матеріал, які країни приймають біженців.