Чи будуть заморозки у травні 2025 в Україні та як захистити свої ділянки садівникам і городникам

Ольга Петухова редакторка сайту
чи будуть заморозки у травні

Абсолютно несподіване літо у квітні та заморозки у травні — цей погодний розгардіяш може наробити чимало бід, адже сади вже масово квітують. Чи справді Україну накриє холодами та як захистити від них рослини — читай у матеріалі.

Чи будуть заморозки у травні в Україні

У травні 2025 року в Україні дійсно можливі заморозки, особливо на початку місяця. Синоптики попереджають, що температури вночі може знизитися до -2°C у деяких регіонах. В зону похолодання можуть потрапити, Київ, Львів, Суми, Черкаси та Чернігів.

Заморозки у травні очікуються переважно в період з 2 по 4 травня.

Причиною таких похолодань стане прихід арктичного повітря з північного заходу, але синоптикам подібні перепади (хоча й не такі критичні) не в новинку. Вони зазначають, що травень є перехідним місяцем від холоду до тепла і подібні коливання температур є доволі типовими.

Історично заморозки у травні в Україні не рідкість, і у минулому температура в останній місяць весни опускалася до -2°C і нижче в різних регіонах країни. Звісно, найхолодніше бувало в Карпатах, але й на Харківщині, Сумщині та Чернігівщині траплялися морози вночі.

Приміром, у Чернігові 15 травня 2024 року зафіксували своєрідний рекорд — мінімальна температура повітря тут становила 0 °C. Це була найхолодніша ніч за останні двадцять років.

Якщо будуть заморозки у травні — як захистити сади та городи

Як вберегти від заморозків сади

Заморозки у травні — справжня біда для садоводів, адже цвіт плодових дерев може загинути вже при -1°C, зав’язь — при -2…-3°C. Самі гілки й стовбури стійкіші, але втрата цвіту означає втрату врожаю. Проте є кілька способів, які допоможуть захистити дерева у травневі заморозки. От вони:

  • Димлення

Увечері, а краще рано-вранці, перед прогнозованими заморозками розводять димлячі купи зі зволоженої тирси, листя, гілок. Вони мають тліти, а не горіти. Дим огортає сад і утворює теплу ковдру.

  • Обприскування водою

Як не дивно, легке обприскування водою ввечері або навіть вночі може захистити квіти: коли вода замерзає, вона виділяє тепло, яке захищає тканини рослин. Спосіб підходить більше для невеликих дерев.

  • Укриття молодих дерев

Якщо дерева молоді або карликові, їх можна вкривати спанбондом, агроволокном або хоча б мішковиною. Тут важливо, щоб укриття не торкалося самих квіток або гілок — інакше ефект укриття зійде нанівець.

Як захистити від заморозків городи

  • Мобільні парнички або ковпаки

Зробіть міні-парники з пластикових пляшок або прозорих контейнерів — ідеальні для захисту окремих рослин. Просто зрізали дно і накрили сходи — дешево й ефективно.

  • Пляшки з теплою водою

Увечері розставте навколо рослин пляшки з теплою водою. Вони поступово віддаватимуть тепло вночі, створюючи мікроклімат.

  • Полив перед заморозками

Волога земля повільніше віддає тепло. Тому напередодні заморозків добре полийте рослини — це підвищує шанси, що вони переживуть холодну ніч.

Читай також: посівний календар на 2025 рік, сприятливі дні для посадки городу в Україні.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.