Виростити лохину — завдання непросте, це як балансувати на канаті: все має бути в міру і з урахуванням уподобань рослини. Але коли літнього ранку ти почнеш збирати солодкі й освіжаючі ягоди, зрозумієш, що все було недарма.
Про усі тонкощі процесу вирощування лохини — у матеріалі.
Як виростити лохину на дачі — створюємо умови
Лохина, або як її ще називають, голубика, — ягода з відмінними якостями: смачна, корисна, та ще й попит на ринку на неї високий. Та варто знати її характер. Вона вимагає кислого ґрунту, не терпить надмірної вологи і не буде вдячна за підживлення популярною органікою. Тож, що саме їй потрібно?
Вимоги до ґрунту
У дикій природі лохина росте на кислих торф’янистих болотах, тому і у твоєму саду вимагатиме подібного середовища. Оптимальна кислотність ґрунту — pH від 3.8 до 5.5. Якщо рН буде вищий, коріння не зможе всотувати поживні речовини, і рослина захворіє або загине.
Найкращий варіант — придбати спеціальний субстрат. Але його можна зробити і самому. Для цього змішують:
- верховий торф;
- тирсу чи хвою;
- пісок (для дренажу);
- можна додати подрібнену кору сосни або кокосове волокно.
Лохина не терпить застою води. Коріння в неї лежить високо, воно дуже ніжне і легко загниває.
Читати на тему Чим корисна лохина: секретні властивості синьої ягодиЧитай, у чому користь лохини для жінок, чоловіків та дітей.
Як правильно посадити лохину
Найкраще садити лохину навесні, коли ґрунт уже прогрівся. Саджанці висаджуй на високі гряди, 20-30 см над рівнем землі. Так ти уникнеш застою води.
Спочатку саджанець замочи, щоб він досхочу напився води. Коріння обережно розправ. Не заглиблюй — коренева шийка має бути на рівні землі.
Саджай на відстані 1-1.2 м між кущами, між рядами 2-3 м. Лохина росте повільно, але згодом розростеться і їй буде потрібно вільне місце.
Як правильно поливати лохину
Лохина дуже любить вологу і водночас не переносить перезволоження. Тож у спекотні місяці доведеться її частенько поливати — 2-3 рази на тиждень, а то й щодня.
Для поливу краще брати дощову або підкислену воду (лимонною кислотою чи оцтом, до pH близько 5), бо водопровідна зазвичай лужна.
Як виростити лохину: розумне підживлення
Кущі лохини не переносить звичної органіки — гній, компост або перегній їм шкідливі — коріння від них гниє.
Краще підживлювати мінеральними добривами, які пропонують садові магазини, там є спеціальні комплекси для рослин, які люблять кислі ґрунти.
Навесні вносять азотні добрива (амоній сульфат), влітку — фосфорно-калійні. З осені — калій для підготовки до зими.
Мульчування та обрізка — секрети вирощування лохини
Ідеальна мульча для лохини — хвойна кора, тирса (не свіжа), голки сосни, перепріле листя дуба, її укладають шаром у 5-10 см. Щороку мульчу потрібно оновлювати.
А от обрізати кущі варто з 4-5 року життя. Тоді видаляють старі та слабкі пагони і дають більше простору молодим, адже лохина плодоносить на 2-3-річних гілках.
Як виростити лохину: хитрощі досвідчених садівників
- Поруч з лохиною не варто садити рослини, які потребують лужного ґрунту, а от чорниця, журавлина або рододендрон будуть хорошими сусідами.
- Для підтримки кислотності використовують порошкову сірку або поливають розчином лимонної кислоти (10-15 г на 10 л води).
- Стиглі ягоди дуже люблять птахи, вони за кілька днів можуть знищити весь врожай. Варто захистити кущі — натягти над ними сітку.
Чи можна виростити лохину з насіння
Виростити лохину з насіння можливо, але це довга історія. і лише для терплячих романтиків. Насіння проростає повільно, сходи слабкі, і лише через 3-4 роки, а то й довше, можна побачити перші ягоди, і то якщо пощастить з сортом, бо з насіння ознаки батьківської рослини зберігаються не завжди.
Чи можна виростити лохину на підвіконні
А тут вже точно відповідь — ні. Лохина — не кімнатна рослина. Їй потрібно багато світла, кислий субстрат, прохолодна зима і багато ґрунту для коренів. У квартирі вона швидко виснажиться.
Тому на підвіконні виростити гарний кущ із ягодами майже неможливо — хіба що як експеримент заради цікавості. Але якщо у тебе є балкон і багато терпіння — спробуй. Як кажуть, для експерименту.
Раніше ми розповідали: як і чим підживлювати садову лохину.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.