Частими стали розмови навколо теми про перенаселення Землі. І якщо спочатку може здатися, що причина у високій народжуваності, то варто зануритися у вивчення цього питання глибше.
The Guardian пише: Індія уже передує Китаю по густоті населення. Причина — старіння населення. За даними японського національного поліційного агентства, у сумнозвісних злочинних синдикатах якудза в країні зараз більша частина членів старша ніж 50 років.
Ветеранів, яким уже за 70, удвічі більше за молодь, якій 20 років та більше.
“Старіння” планети: причини та наслідки
Проблема, коли молодих сімей стає дедалі менше, а сивих голів — більше, дуже виснажує бюджет держави, в якій існує така нерівномірна ситуація. Влада Індії навіть задумується над тим, щоб ввести санкції проти тих, хто покидає своїх родичів похилого віку: відбирати у них майно, повертати до рідних штатів.
Зниження народжуваності та зниження смертності призводить до так званого старіння планети, перенаселення та проблем з економікою країн.
Така ситуація не стала неочікуваною, адже дані про рівень народжуваності кожного року могли дати уявлення, яким може бути суспільство через п’ять, десять, двадцять років. Якщо нічого не зміниться у демографічному плані, то до середини століття “молодими” залишаться Африка та південь Сахари.
По Україні демографічна бомба вдарила по-іншому: через війну на фронті гинуть молоді хлопці та дівчата, тоді як в тилу від ракетного терору Росії помирають жінки та діти.
Як уникнути старіння націй
Довгожителі тягнуть за собою багато соціальних перерозподілів, на які боляче реагує суспільство: доводиться або перерозподіляти активи, або підвищувати пенсійний вік.
Експерти вважають, що ті вікові рамки, які діють сьогодні у більшості країн світу, варто перекроїти та реорганізувати до сучасних потреб. Адже ще століття чи два тому дожити до 60 років вважалося щастям, як сьогодні дожити до 100 років.
— Ми перебуваємо в перехідному періоді в 21 столітті, і нам потрібно пристосуватися до цього вікового структурного переходу, а не боротися з ним, — каже Сара Харпер з Оксфордського університету.
Проблема полягає в тому, що на заміну старшим працівникам не можуть прийти молодші, а списки на виплати пенсій стають довшими, ніж списки на виплату зарплати. Поповнювати ж пенсійні фонди стає дедалі важче.
Помилковою політикою можна вважати ту, яку кілька десятиліть провадив Китай. Побоюючись перенаселення, влада ввела досить жорсткі обмеження стосовно однієї дитини в сім’ї.
Та ось кілька місяців тому Китай оголосив про скорочення населення вперше з 1960 років. При цьому було виявлено значне старіння нації. Тепер уряд різко змінив вектор та заохочує китайців народжувати ще й братів та сестер своїм старшим дітям.
У Японії ж такі кампанії ні до чого не призвели, і середні показники кількості дітей у сім’ях десятиліттями стояли на позначці 1,3. Тож нещодавно уряд дійшов висновку: нічого, окрім грошового забезпечення, не заохотить жінок народжувати дітей.
Також споглядається значне довгожительство серед заможних людей. Така тенденція може створити нездорове прагнення до збагачення саме з метою досягнення ледь не безсмертя.
До того ж значне перенаселення людей шкодить довкіллю та майбутнім поколінням. Наприклад, озоновий шар зможе відновитися лише через 20 років за ідеальних умов: про це та багато цікавого ми писали в нашому іншому матеріалі.
Підписуйся на наш Telegram та стеж за останніми новинами!