Пулітцерівську премію щороку вручають журналістам за видатні чи значущі матеріали, репортерам, фотографам, карикатуристам, письменникам.
У 2025 році Пулітцерівську премію отримали ті, хто висвітлював замах на Трампа, наркоторгівлю та Ілона Маска. Розповідаємо більше про такий відбір переможців премії.
Пулітцерівську премію отримали журналісти, які висвітлювали замах на Трампа
Традиційно Пулітцерівську премію присудили газеті The New York Times. Вона отримала чотири таких нагороди. Зокрема відзначили матеріал про провал США в Афганістані. Крім цього, нагороди отримали журналісти The Wall Street Journal за розслідування про Ілона Маска та його розмови з Путіним.
The New York Times нагородили також за фото з моментом замаху на Дональда Трампа. Зокрема за фото, де видно, як летить куля.
Ще дві нагороди стосувалися постачання наркотиків у Балтимор та війни в Судані.
За викриття державних заборон на аборти, які привезли до смертей жінок, нагородили журналістів ProPublica.
Ще одну нагороду за висвітлення замаху на Трампа отримали The Washington Post. А журналісти The Wall Street Journal були відзначені за детальне розкриття подробиць життя Ілона Маска, його вплив на консервативні сили США, вживання наркотиків та спілкування з Путіним.
Не оминули увагою й агентство Reuters, яке відзначили за розслідування про торгівлю наркотиками.
- У номінації fiction перемогла книга Персіваля Еверетта Джеймс про абсурдність расової переваги. Серед драми перемогла п’єса Ціль від Брендена Джейкобса-Дженкінса про те, як різні покоління визначають спадщину.
- У категорії Історія було два переможці — Кетлін Дюваль за розповідь про корінні народи та громади Америки протягом тисячі років та Едда Л. Філдс-Блек за викривальну розповідь про повстання рабів.
- У номінації Біографії переміг Джейсон Робертс з твором Все живе: Великі і смертельні перегони за пізнання всього життя про Карла Ліннея та Жоржа-Луї де Бюффона.
- У категорії Мемуари перемогла Тесса Халлс з твором Годування привидів: графічні спогади про три покоління китайських жінок.
За що дають Пулітцерівську премію
Пулітцерівську премію або Pulitzer Prize можуть вручити людям, які зробили відчутні культурні та просвітницькі внески у галузі літератури, журналістики, музики і театру у Сполучених Штатах Америки.
Премію заснував у 1917 році американський журналіст і видавець жовтої преси Джозеф Пулітцер. Від початку її вручають опікуни Колумбійського університету у перший понеділок травня. Крім самої почесної премії, люди отримували по 10 тисяч доларів. Та з 2017 року розмір грошової винагороди збільшили до 15 тисяч доларів.
Претендувати на Пулітцерівську премію можуть не лише автори друкованих матеріалів, а й тих, що публікуються в мережі Інтернет. Таке правило запровадили у 2006 році.
У заповіті Пулітцер просив щороку нагороджувати чотирьох журналістів, чотирьох діячів літератури, а також присуджувати премію одній людині з галузі освіти. Поступово після смерті Пулітцера кількість нагород почали збільшувати. Зокрема додали винагороду за карикатури, новинні та художні фото, журналістське розслідування.
Нині є 21 номінація, в якій можна здобути пулітцерівку. З цікавих номінацій є такі: За служіння суспільству, За висвітлення місцевих новин, За роз’яснювальний репортаж, За коментар, За видатну подачу сенсаційного матеріалу.
Серед відомих людей, які отримували Пулітцерівську премію, такі: Ернест Хемінгуей, Гарпер Лі, Маргарет Мітчелл, газета New York Times тощо.
Утім, відзначали й тих, хто не мав би отримати пулітцерівку — наприклад, журналіст Волтер Дюранті за серію статей про Радянський Союз. У матеріалах він заперечував Голодомор і вихваляв Сталіна.
На тлі новин зі США протягом останніх кількох місяців постає логічне питання: чи буде імпічмент Трампа? У Конгресі натякають, чи можливо це.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.