З розвитком технологій та розширення фінансових можливостей людей, великі бренди та фірми стали виготовляти дедалі більше продукції. Адже чим більша потреба — тим більший ринок, а великий ринок завжди породжує ще більші потреби та бажання.
Таке замкнене коло споживацтва породило нову проблему: бренди розмножилися, кожен прагне виділятися та бути особливим на фоні конкурентів. А ще й фінансовий чинник: для когось важливо носити бренд, а іншому — знайти красиву річ за безцінь.
Соціальна нерівність, тренди, гонитва за “інстаграмним” образом та звичка споживацтва, що лише збільшується — причини, що породили величезну екологічну проблему.
Попри спроби зменшити негативний вплив людської життєдіяльності на планету, запровадження відповідних політик у країнах, економічних реформ та закликів до екологічності, саме мода залишається одним із найбільш агресивних для нашої Землі чинників.
Щосезону ми моніторимо нові тренди, аби залишатися у моді. Що ж, тепер мода повинна змінитися назавжди, стати постійною та екологічною. Про ecofashion, або що таке sustainability і чому нам варто ставати свідомішими у споживацтві — розбираємося далі.
Екологічна мода: що таке sustainability
Sustainable fashion — стійка або постійна, екологічна мода, на яку дедалі більше зростає тренд у світі. Все через розвиток екологічних звичок, які стають популярними у суспільстві.
Такий принцип означає екомоду, тобто це про одяг, взуття та аксесуари, які виготовленні із перероблених матеріалів, або тих матеріалів, які можна переробити у майбутньому.
Основні принципи екомоди:
- турбота про навколишнє середовище;
- скорочення викидів вуглекислого газу (CO2);
- збереження біологічного різноманіття;
- захист прав робітників і етичне ставлення до них.
Чому світу необхідний перегляд принципів виготовлення та споживання одягу й взуття?
Слово sustainability останніми роками лунає чи не на кожному модному показі, щобільше дизайнерів та виробників наголошують: мода є на другому місці після нафтопереробної промисловості за кількістю відходів.
Вплив моди на природу
Існує приблизна статистика, яка дає краще розуміння того, як мода впливає на природу та навколишнє середовище загалом.
Видання ClimateSeed розповідало, що на індустрію моди припадає приблизно 10% глобальних викидів парникових газів — це більше, ніж викиди всіх міжнародних рейсів і морських перевезень разом.
35% пластикових мікроволокон, що викидаються в океани та 20% забруднення води — теж відходи від виробництва одягу та взуття.
Цей шкідливий вплив на навколишнє середовище помножується на попит на виробництво одягу, який зростає.
Щорічно у світі продається близько 100 млрд речей. Чимала їхня кількість купується без особливої на те потреби, речі лежать важким вантажем у шафах людей, а з часом — викидаються у звичайний смітник, не отримуючи шансу на перероблення та нове життя.
Також тканини та матеріали обробляють хімікатами, які шкідливі для працівників виробництв та природи загалом.
Інша проблема — вторинна шкода від екологічності. Наприклад, продукція, яка не виготовляється зі справжньої шкіри та хутра, має у складі синтетичні матеріали, які шкодять планеті.
Також важливо памʼятати про ресурси, які має планета: на виробництво текстилю щорічно йде 93 млрд кубометрів води. А у Середній Азії, наприклад, вирощування бавовни для виробництва одягу стало однією з причин осушення річок Амудар’я та Сирдар’я.
Через брак ресурсів для перероблювання та утилізації одягу, модна індустрія щороку втрачає понад $500 млрд.
Як дотримуватися екологічної моди: поради
Насправді саме від споживачів залежить, чи приживеться у світі екологічна мода, чи великі конгломерати продовжуватимуть експансію природних ресурсів. Тож кожен та кожна з нас може зробити власний внесок у розвиток екомоди.
До того ж це значно зекономить кошти: не лише через зменшення покупок, а й через зниження вартості самого продукту.
Як стати ecofriendly
- Купуй лише те, що тобі дійсно необхідно. Так, порада не нова — більшість стилістів давно схиляються до думки, що з кількох базових речей можна скласти щонайменше десяток цікавих образів, та у розрізі погляду на екологію — це дійсно має велике значення.
- Не викидай непотрібний чи старий одяг у хорошому стані: продай, віддай на благодійність чи з рук у руки. Тим паче зараз у тренді також вінтажні та ретро речі, які можна знайти у шафах наших батьків та навіть серед гардероба бабусь та дідусів.
- Обирай якість, а не кількість. Просте правило, яке не лише покращить фінансовий стан та екологічну ситуацію, а й розвантажить твою шафу, а ще — додасть вишуканості стилю.
- Купуй одяг та взуття з натуральних матеріалів, або переробленої сировини. Зараз можна знайти куртки чи інший одяг, виготовлений зі шкірок фруктів.
- Доглядай та ремонтуй речі зі свого гардероба, рідше їх пери.
- Речі, які мають пошкодження чи просто стали тобі непотрібними, можна перешити у щось абсолютно нове: це повноцінний upcycling, вторинне використання відходів. До того ж чи не будь-яку річ можна оновити без витрат.
- Підтримуй екобренди, адже попит провокує розвиток.
- Читай склад, не довіряй зеленим маркуванням з позначкою eco.
- Знайди магазини, що продають вживані речі: йдеться не лише про секондхенди, а й про магазини вінтажних речей, які у гарному стані — так ти зменшиш кількість відходів від виробництва нової продукції.
Раніше ми розповідали тобі про речі із секондхенду в Україні. Що варто знати про роботу магазинів із вживаним одягом, на що звертати увагу та як придбати якість за низькою ціною — читай в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.