Секонд-хенд вже став звичною частиною життя для українців. Напевно, кожен(-на) хоч раз у житті купував(-ла) там речі, а якщо ні, то точно чув(-ла) про ці магазини.
На шопінг до секонд-хенду йдуть навіть ті, хто може собі дозволити новий одяг. Адже там можна знайти брендові речі за низьку ціну. Інколи у дні завозів нового одягу ще до відкриття секонд-хендів перед їхніми дверима з’являється велика черга.
У нашому матеріалі ти дізнаєшся, звідки одяг у секонд-хендах та чи захищенні права покупців. А дерматологині Вікторія Самойленко та Діана Юрова розповіли Вікнам, чи можна отримати захворювання шкіри через речі в секонд-хенді, як краще обробляти одяг після покупки та що взагалі не варто там брати.
Україна — одна з тих країн, до якої найбільше завозять одяг для секонд-хендів. Переважно одяг завозять з Європи: з Польщі, Німеччини, Швейцарії, Великої Британії тощо.
Процес відбувається таким чином. Люди відносять одяг до спеціальних контейнерів, які розташовані переважно у спальних районах. Сортувальні станції забирають одяг та розподіляють за категоріями. Також магазини можуть віддавати свої старі колекції, які ніяк не можуть продати.
Усі речі сортують на категорії, тому у секонд-хендах можна побачити такі категорії як “люкс” чи “ексклюзив” — це не дуже ношений та новий одяг. Інший продають просто на вагу з ціною за кілограм.
Також сортувальні станції відбирають одяг, який вже не можна носити та віддають його на перероблювання.
Тонни одягу в Європі продають за низьку ціну, ввозять мішками. Ще кілька років тому кілограм таких речей коштував $1,3-1,4, пишуть ProGroshi. Продають такий одяг в Україні дорожче, тому це вигідний бізнес. Раніше за рік в Україну могли ввезти 100 тис. кг такого одягу.
Фото: Pexels
Люди можуть повернути товар до магазину протягом двох тижнів, виключення стосуються певних товарів. Але це стосується нових речей. А чи можна повернути товар до секонд-хенду?
У Головному управлінні Держпродспоживслужби у Хмельницькій області вказують, що на всі товари, що вже були у використанні, в разі виявлення певного дефекту також поширюється закон України Про захист прав споживачів. Зокрема це стосується ст. 8, яка говорить про те, що ситуація вирішується за погодженням обох сторін або на розсуд продавця — повертати гроші або замінити товар.
У такому випадку споживач обмежений у своїх правах. Також дія цієї статті закону не стосується стокових товарів. Про стоки в законі взагалі не йдеться. Але варто розуміти, що речі, які продаються у таких магазинах, мають бути новими.
Директорка департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та взаємодії з органами державної влади Укрлегпрому Ірина Науменко говорить, що на внутрішньому ринку секонд-хенд займає дуже велику частку, пише ProGroshi.
Одна з проблем — те, що одяг дешевший за тканину. Тому в Україні страждають виробники одягу.
— Це забирає частину нашого ринку, того, що міг би бути зайнятий українськими виробниками. Замість того, щоб розвивати економіку, купувати у своїх, ми розвиваємо економіку інших країн, — говорить вона.
Також проблемою є те, що такий одяг часто можуть ввозити під виглядом гуманітарної допомоги. Але на ціну речей у самому секонд-хенді це не впливає. Тому власники можуть збільшувати свій прибуток у кілька разів.
Речі везли як гуманітарну допомогу, яка повинна бути роздана, але фактично вона продавалася поштучно. І при цьому не були сплачені податки за товари, які реалізуються у торгових мережах, — розповідає Науменко.
Утім говорить, що деяким людям необхідний секонд-хенд, але треба, щоб бізнес дотримувався норм та сплачував податки.
Крім цього, є питання екології. Адже щороку на смітник відвозять тисячі кілограмів текстильних відходів.
Повномасштабна війна та її наслідки торкнулися також і секонд-хендів. Ціни на вживані речі також зросли.
Директор з розвитку роздрібної мережі в регіонах одного з відомих секонд-хендів Андрій Ворончук розповів для Liga.Life, що у їхній мережі ціни в середньому зросли на 20%. А сума у середньому чеку відповідно до сезону зросла на 15-20%. Але за одиницю одягу середній чек навпаки впав на 5-7%.
Ми — імпортери. Лише на різниці курсу втрачаємо понад 20% коштів у порівнянні з лютим 2022 року. Також зросли ціни на витратні матеріали — на понад 50%, — говорить він.
Він також розповів, що обсяг продажу залишився приблизно таким самим, як і до 24 лютого 2022 року. Через внутрішню міграцію попит збільшився в містах, куди переїжджають українці.
Але у мережі інших секонд-хендів, які також дали відповідь Liga.Life, сказали, що у них попит на речі зменшився. Пояснюють це фінансовою ситуацією людей. У цій мережі ціни зросли на 10%. Наголошують, що одним із викликів для секонд-хендів стала логістика.
Існують упередження, що через одяг в секонд-хенді можна заразитися різними хворобами шкіри або може з’явитися сильна алергія. Вікна поспілкувалися з дерматологинями щодо цього.
Вікторія Самойленко каже, що підчепити інфекцію через одяг із секонд-хендів малоймовірно, але можливо лише за певних умов.
— Найрозповсюдженіші захворювання, які можна підчепити — це педикульоз та короста, але вони знищуються при обробці одягу. Можливе зараження, якщо одяг не оброблений або до цього його приміряла вже хвора людина.
На своїй практиці я зустрічала випадки такого зараження і часто пацієнти не задумуються, що поява захворювання напряму зв’язана з приміркою або купівлею одягу з секонд-хенду, — говорить вона.
Діана Юрова розповідає, що одяг з секонд-хенду, як правило, проходить спеціальну обробку, при якій збудники інфекцій гинуть.
— Але, якщо обробка була неякісною, є ризик передачі через тканину та взуття таких захворювань як короста, педикульоз, грибкові інфекції, — акцентує лікарка.
Вікторія Самойленко наголошує, що оброблений різними хімічними розчинами одяг може викликати алергічні реакції.
— Зазвичай в секонд-хендах використовують параформальдегід. Він інгаляційно потрапляє в організм і може викликати подразнення дихальних шляхів та шкіри, загострення астми або наявних хронічних захворювань.
Для обробки одягу вдома буде достатньо прання при високих температурах, а після — прасування з водяною парою, — пояснює лікарка.
Діана Юрова також говорить, що у людини можуть виникати алергічні реакції на хімічні речовини, якими обробляють одяг та взуття.
— Для того щоб мінімізувати ризик зараження та алергічних реакцій, вживані речі необхідно прати з порошком на високих температурах мінімум дві години, якщо це можливо. Також ретельно обробити паром.
Ще ефективною буде сушка речей на свіжому повітрі при мінусових температурах, а взуття треба додатково обробляти протигрибковими засобами, — радить вона.
Вікторія Самойленко погоджується, що зі взуттям складніше, адже його обробити набагато важче.
— Під час носіння такого взуття може з’явитися грибкове захворювання. Вдома краще його випрати та обробити антимікотичним спреєм, — зауважує дерматологиня.
— Через те, що одяг піддається хімічній обробці, людям, які мають виражений алергологічний анамнез, не варто контактувати з такими речами. Також рекомендую уникати походів до секонд-хендів людям зі зниженим імунітетом або імунодефіцитними станами, — каже Вікторія Самойленко.
Діана Юрова акцентує, що не варто купувати речі з секонд-хенду людям, які мають хронічні захворювання шкіри в стадії загострення, наприклад, псоріаз, атопічний дерматит, щоб уникнути небажаних реакцій на пошкодженій шкірі. Також людям, схильним до появи алергічних реакцій.
Вікторія Самойленко підкреслює, що купувати речі з секонд-хенду чи ні — особиста справа кожного. Утім каже, що деякі речі краще купувати нові: спідню білизну та шкарпетки.
Щодо дитячих іграшок, малюки контактують з ними дуже тісно, а провести глибоку дезінфекцію в домашніх умовах вкрай складно. Всередині іграшок можуть бути грибок то клопи, — пояснює лікарка.
Діана Юрова також додає до списку головні убори. Говорить, що таким речам необхідна глибша дезінфекція, яку в домашніх умовах провести вкрай важко.
Якщо правильно вибрати одяг, він слугуватиме не один рік. Раніше ми розповідали, як вибрати якісний одяг.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.