Українці мають доволі напружені стосунки зі сном — у наші часи це стало справжньою розкішшю. Та навколишні подразники не скасовують того факту, що сон — запорука міцного здоров’я. Зокрема і для серця, одного із головних органів у нашому тілі.
Серце є одним із найвразливіших місць в організмі. На його роботу також впливає і стрес, який ми відчуваємо ледве не щодня. Цей стан змінює фізіологічні показники серця та погіршують його роботу.
Кардіологиня Наталія Волкова в розмові з LB.ua пояснила, як саме стрес та брак сну змінює роботу серця і чому в гірший бік.
Вплив стресу на роботу серця
Під час стресу серце працює інтенсивніше, бо цей стан збільшує частоту серцевих скорочень.
— Судини спазмують, зростає артеріальний тиск. Це призводить до більшого ризику інсультів та інфарктів, — пояснює лікарка.
Стрес поділяють на короткий та довготривалий. Короткотривалий є навіть корисним, бо є захисною реакція організму на небезпечну ситуацію.
У цей час виділяються адреналіни, норадреналіни та кортизол, який підвищує рівень глюкози. Внаслідок цього збільшується частота серцевих скорочень, починає швидше працювати мозок.
Цей стан породжує ідеї, як врятуватися і допомогти собі. Але у довгостроковій перспективі стрес провокує згущення крові та появу тромбів. Особливо це стосується людей з проблемами судин.
Бляшка може тріснути, на місці тріщинки може утворитися тромб і закупорити судину. Це веде до розвитку інфаркту й інсульту. Таке ймовірне і в молодому віці, — каже Наталія Волкова.
Після короткого стресу судини розслабляються, знову стають еластичними, а їхні функції нормалізуються. За довготривалого стресу судини не встигають відновитися. Глюкоза, яку виробляє кортизол, не засвоюється клітинами вчасно.
Через це виникає інсулінорезистентність та розвиток цукрового діабету. Цукор у крові руйнує стінку судин, внаслідок чого там швидше відкладається холестерин та формуються бляшки.
Яку роль відіграє брак сну
Безсоння збільшує ризики серцевих нападів і артеріальної гіпертензії. Це особливо стосується в передранкові години, коли організм має відновлюватися.
— Згідно з дослідженнями, ризик інфарктів у людей з безсонням у передранкові години вищий на 69 %. Також доведено, що збільшується ризик і такого грізного ускладнення захворювання, як серцева недостатність, — додає фахівчиня.
Під час сну артеріальний тиск стає нижчим, частота серцевих скорочень нормалізується, а рівень кортизолу зменшується. Тож сон є гарантією нормалізації роботи серцево-судинної системи
Він також потрібен для зменшення протизапальних цитокінів, які виробляються вдень під час стресу. Зменшення цитокінів запобігає розвитку атеросклеротичних бляшок.
Які серцево-судинні захворювання виникають через стрес
Одним із найрозповсюдженіших є аритмія — порушення ритму серця. Вони бувають різних типів, тож для точного розуміння варто звернутися до лікаря за консультацією.
— Наприклад, у синусовій тахікардії, яка може бути реакцією на стрес, немає нічого поганого. Вона зазвичай короткочасна, — стверджує кардіологиня.
А от шлуночкові тахікардії або фібриляції передсердя є небезпечними й потребують комплексного лікування. Аритмії можуть бути проявами інфаркту.
На фоні стресу також виникає артеріальна гіпертензія. До того ж дуже швидко старіють судини. Тому важливо контролювати тиск і отримати лікування у разі необхідності.
Першим проявом артеріальної гіпертензії може бути головний біль. Щоб розуміти свій стан, потрібно мати вдома тонометр. Лікарка радить мати в аптечці препарати для нормалізації тиску в умовах гіпертензивних кризів.
Також читай, чому різко коле серце і про що це може свідчити.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.