Уяви, як ти проходиш через знайомий дім, відвідуєш кожну кімнату, звертаєш увагу на кожну деталь: великий вазон на підвіконні, білі фіранки, книжкові полиці, килим на підлозі. Навіщо це потрібно? Для того, щоб швидко та міцно заснути, впевнена лікарка та клінічна психологиня Лія Кейлор.
— Просто уявити свій дім недостатньо. Ти подумки проходиш по знайомому будинку — часто з дитинства чи щасливих спогадів минулого — зосереджуючись на його деталях, — пояснює вона.
Це, за її словами, пришвидшує процес засинання. Щоб перевірити, чи справді це працює, вона на собі спробувала техніку екскурсії по дому — і зрештою заснула за лічені хвилини. У Real Simple розповіли про власний досвід експертки.
Метод екскурсії по будинку: як він допомагає заснути
Спершу Лія почала з вибору житла, а потім візуалізував його у своєму розумі.
— Для мене це був будинок, у якому я росла до шести років: сірий дім із темно-синіми акцентами, розташований у тихому районі. Я стояла біля входу й уявляла, як відкриваю вхідні двері, звертаю увагу на рослини в горщиках та освітлювальні прилади.
Потім вона уявила вкриті килимом сходи, що вели до спальні, по яких Лія відразу піднялася нагору. Згодом звернула увагу на двоярусне ліжко, гобелен із дошкільними малюнками та шафу з іграшками.
Так потроху вона обійшла весь дім, а закінчила екскурсію на задньому дворі. На той час її розум був за секунду від того, щоб вимкнутися.
— Мета полягає в тому, щоб викликати цікавість, м’яко направити розум від стану неспання до сну, — пояснює доктор Кейлор.
Чому це працює? Відповідь полягає у тому, що мозок почувається безпечніше у знайомому середовищі. Тому повторне відвідування місць, які асоціюються з комфортом і безпекою, допомагає полегшити засинання.
— Зосередження на чомусь безпечному та ностальгічному допомагає активувати парасимпатичну нервову систему, яка заспокоює нас і готує тіло до сну. Це все одно, що слухати казку перед сном. Єдиний виняток, що ти є її оповідачем.
Як випробувати метод екскурсії по дому на собі
Якщо хочеш спробувати цю техніку сну, скористайся кількома порадами, які зроблять цей метод максимально ефективним.
Після вибору оселі, у якій ти проводитимеш “екскурсію”, уяви текстури, запахи та звуки.
— Уяви відчуття килима, скрип дощок підлоги або запах свічки, коли ти проходитимеш домом свого дитинства. Пригадай особливі місця, як-от кухня, де готувалися сімейні обіди, або затишний куточок для читання.
Психологиня зазначає, що це не обов’язково має бути будинок, де ти коли-небудь жив (-ла). Це може бути інша знайома оселя, будинок мрії чи навіть вигадана локація, яка здається знайомою. Якщо не виходить заснути, візуалізуй інший простір, який відомий тобі у тонкощах.
Це може бути парк, задній двір будинку та інше природне середовище. Зроби уявний ремонт у своєму домі: пофарбуй стіни, переклей шпалери або зміни меблі.
Мета цієї вправи проста: уявити себе в місці, яке асоціюється з теплом і безпекою. На думку Лії, це дієвіше, ніж просто рахувати овечок або дихати протягом певної кількості хвилин.
В голові занадто багато думок, які не дають спати? Читай, як позбутися їх та нарешті заснути.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.