”Болять на погоду” чи “піду до остеопата” — що треба знати про роботу суглобів та їхні захворювання

Богдана Макалюк журналістка сайту
Захворювання суглобів: які бувають та що треба знати

Хвороби суглобів завжди були проблемою для людей. Чи не найчастіше болять коліна, стопи, кисті тощо.

Повномасштабна війна збільшила кількість захворювань суглобів, зокрема зросли випадки подагри серед військових. Адже нерегулярне харчування, холод та інші умови на фронті сприяють розвитку подагри.

Але не лише подагра може турбувати українців. Сімейна лікарка Віолетта Лійка та ревматологиня Катерина Заічко розповіли для The Village Україна про роботу суглобів, різні захворювання та поширені міфи.

Як працюють суглоби

Ревматологиня пояснює, що суглоб — це місце контакту двох кісток. Місце, де з’єднуються дві кістки, вкривається окістям. Воно має больові нервові закінчення.

Основний функціональний суглоб організму називають синовіальним. Він складається з суглобового хряща й синовіальної оболонки. Крім цього, певні суглоби мають пов’язаний волокнистий хрящ, більш відомий як меніск.

Порожнину між кістками оточує суглобова капсула — волокниста сполучна тканина. У цій порожнині є синовіальна рідина, яку виділяє синовіальна оболонка. Вона живить хрящ. Але різні суглоби мають різне живлення. 

Що треба знати про артрит, остеоартрит і ревматизм

Якщо дослівно перекладати “артрит” з латинської, то це фактично означає “запалення суглоба”. Утім, це не є окремою хворобою, а лише назва стану, коли суглоби запалені.

Запалення суглобів може виникати з різних причин, однією з них можуть бути аутоімунні хвороби. Також артрит може виникати після перенесеної інфекції. 

Однією із поширених хвороб суглобів є остеоартрит (застаріла назва — остеоартроз). Люди можуть називати це “солі в суглобах”. Але це не солі, а кісткові виступи, які утворюються на краях суглобів — остеофіти.

Хвороба, про яку також можна часто почути, — ревматизм. Утім, Катерина Заічко каже, що ревматизм — діагноз минулого. Зараз такі випадки трапляються рідко. Коли антибіотики були менш доступними, то стрептококова інфекція могла призводити до гострої ревматичної лихоманки. Одним із її ускладнень було  ураження суглобів і формування вади серця, яка з часом переростала в хронічну ревматичну хворобу серця. 

Коли варто йти до ревматолога

Ревматолог — це лікар, що лікує захворювання суглобів. Якщо говорити ширше, цей спеціаліст лікує захворювання сполучної системи, що включає системніший підхід: через захворювання суглобів також можуть бути уражені інші органи й тканини, наприклад нирки, серце, легені. Діагностика суглобового синдрому може включати понад 150 різних патологій.

Люди переважно йдуть до ревматолога, коли відчувають біль. Але навіть слабкий біль не варто терпіти. До лікаря варто йти, навіть якщо суглоби болять у стані спокою.

Також людина вранці може відчувати скутість. 20-30 хвилин після пробудження не може вільно рухатися, треба спершу “розробити” пальці, руки, ноги.

Крім цього, суглоби можуть набрякнути, бути гарячими на дотик і червоними, це свідчить про запалення. Ще людина може мати підвищену температуру протягом кількох тижнів без причини.  

Фото: Pexels

Чи можуть суглоби боліти від зміни погоди

Часто люди кажуть, що суглоби починають боліти через різку зміну погоди. Це питання потребує більшого вивчення, але ревматологиня каже, що синовіальна рідина в суглобі чутлива до змін атмосферного тиску.

Чи існує “нормальний робочий біль” у суглобах

Катерина Заічко наголошує, що будь-який біль у суглобах свідчить про те, що ти робиш щось не правильно. Немає робочого болю. Людина може плутати крепатуру після занять з суглобним болем. Але за кріпатури болять м’язи через виділення молочної кислоти.

Які суглоби можуть страждати від “офісного синдрому”

Часто люди, які мають сидячу роботу, відчувають біль у спині. Але “офісний синдром” — це комплекс симптомів, тому болить не лише спина, а й інші групи м’язів і суглобів: кульшовий або тазостегновий. 

Чи можна звернутися до остеопатів, щоб вони “вправили” те, що треба

Ревматологиня каже, що остеопатичні корекції не рекомендують у Європейській та Американській спілках ревматологів. Вона радить звертатися до фізичних терапевтів, а також перевіряти наявність медичної освіти у фахівця. Крім цього, зверни увагу, чи перевіряє лікар твою медичну документацію (наприклад, рентгенівські скани) і запитай, яку саме маніпуляцію він збирається провести.

Фото: Pexels

Профілактика захворювань суглобів

Аутоімунні артрити профілактувати неможливо. Але можна дотримуватися правильного способу життя при захворюваннях суглобів та  щоб їм запобігти.

Віолетта Лійка каже, що більшість людей з артритом вважають, що їм не можна займатися спортом. Але це не так. Утім, треба консультуватися з лікарем і підбирати правильні навантаження. Також людям з артритом можна і треба вакцинуватися.

Треба рухатися хоча б 30-40 хвилин на день, мати нормальний режим сну, підтримувати вагу в нормі й намагатися менше стресувати. Також ревматологиня додає, що можна дотримуватися середземноморської дієти, адаптованої під наші широти.


Раніше ми розповідали, чому хрустять та ниють суглоби та що з цим робити. Читай про цю проблему за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Здоров'я