Під час війни психологічний стан українців коливається від впевненості у собі та своїй країні до депресивних думок та апатії. Тому важливо регулярно досліджувати ментальне здоров’я наших громадян.
Соціологічна група Рейтинг провела вже 14 загальнонаціональних опитувань у рамках проекту Україна в умовах війни. Останнє відбулось 18-19 червня 2022 року. Дізнайся, яких висновків дійшли експерти.
Соціально-економічне становище громадян
Згідно з дослідженням, наразі в Україні зростає кількість внутрішньо переміщених осіб зі східних та південних регіонів, а з центральних — зменшується.
При цьому 87% опитаних висловлюють намір повернутися додому:
- 15% — найближчим часом.
- 24% — хочуть повернутися, але ще почекають.
- 48% — повернуться, але після закінчення війни.
- 8% — вже не повернуться додому.
Проте у порівнянні з квітнем, зростає кількість тих, хто повернеться після війни або ж взагалі не повернеться.
Щодо працевлаштування, то продовжується поступове повернення громадян до місць роботи. Але третина опитуваних досі не працює. Найгірша ситуація в мешканців сходу, а найкраща — серед жителів центру та заходу.
Рівень життєстійкості
Українці надалі демонструють хороший рівень життєстійкості (3.8 з 5 балів), в який входить психологічна стійкість та підтримка фізичного здоров’я.
Попри деяке зниження рівня у порівнянні з минулим дослідженням, все ж це досить гарний результат.
Та найбільшими проблемами українців є втома та нестача повноцінного сну. Це природні реакції організму на стрес.
Загалом життєстійкість також залежить від:
- Статі (чоловіки мають вищий рівень).
- Віку (літні люди мають нижчий рівень).
- Працевлаштування (зайняті люди почуваються краще ніж ті, хто не працює).
Цікаво також і те, що люди, які мають родичів на фронті, показують вищий рівень життєстійкості. Це можна пояснити відчуттям відповідальності за близьких, які знаходяться в потенційній небезпеці.
За результатами дослідження можна стверджувати, що в українців все ще вистачає фізичних та моральних сил жити під час війни, працювати, допомагати та боротись з ворогом.
Психологічне виснаження
Пік емоційного напруження в українців спостерігався на початку квітня. Але станом на червень психологічний стан поступово повертається до показників мирного часу.
Це пов’язано з емоційною адаптацією до війни та відносно стабілізованими обставинами для більшості громадян.
Найбільш виснаженими почуваються:
- жінки;
- мешканці зі сходу країни;
- ті, хто не працює або на пенсії;
- ті, хто змінив своє місце проживання;
- ті, хто схильні до самообмежень під час війни.
Життя під час війни
Війна знищила всі відтінки життя та залишила лише чорно-білі. Люди, які знаходяться у відносній безпеці, часто стикаються з провиною вцілілого, постравматичним синдромом та іншими станами, які стають причиною зміни звичної поведінки.
Українці звинувачують себе за можливість жити “мирним” життям та обмежують себе у задоволеннях.
Так, 59% респондентів вважають за необхідне суттєво обмежувати себе у розвагах і покупках, і лише 36% намагаються повноцінно жити.
Найменш прийнятними вважаються дозвілля на природі, походи в ресторани та кафе, а також купівля дорогих продуктів і одягу.
Але більшість українців вважає, що ходити в спортзал, відвідувати салони краси та святкувати власний день народження є цілком нормальною поведінкою під час війни.
Прочитати детальний звіт соціологічного дослідження можна за посиланням.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну триває вже понад чотири місяці. Тому українці можуть відчувати моральне та фізичне виснаження. Психологиня Катерина Дорум розповіла, якою буває втома від війни та як її побороти.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!